Anakart BIOS pilinin ne gibi faydaları vardır ?

Tharmasisian

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Profesyonel CS:GO Oyuncusu
Arkadaşlar anakartım Foxconn G41MXE-K olarak geçiyor. Kingston 4 GB 1333 Ram çalıştırmıyor. BIOS güncellemesi istiyor. Recep Baltaş bir başlıkta BIOS atmanın riskli olduğunu yazdığından ve yeni sistem yapmak için şuan durumum olmadığından bir kaç yerden okuduğum şekilde geldim fakat sizlerden de yardım alarak emin olmak istiyorum. BIOS pilini değiştirsem ne gibi - veya +'larla karşılaşırım ? BIOS güncellemeden direk takabilir miyim acaba ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkes gibi Recep Baltaş da BIOS güncellemesini tavsiye eder. Ki donanım uyumluluğunun ve performansının artışı için gereklidir. BIOS güncellemesi ile BIOS pilini değiştirme arasındaki bağlantınızı anlayamadım yalnız.

Uygun pili takarsanız anakartta sorun olacağını sanmam. Pili çıkarmanın ve/veya başka pil takmanın BIOS ayarlarını sıfırlamaktan başka bildiğim bir özelliği yok. BIOS güncellemenin flash yazma esnasında elektrik gitmesi gibi ekstrem olaylar dışında bir zararı olmaz ne yaptığınızı bildiğiniz sürece. Arkadaşın da dediği gibi anakartın pilini değiştirmek (donanımsal) ile BIOS güncellemenin (yazılımsal) ne alakası var?

BIOS sıfırlayıp denemek istiyorum . Recep Baltaş bu anakartın eski olduğundan dolayı BIOS güncellemenin riskli olduğunu söylemişti o konuda , flash bellekle boot edecektim anakart seçer seçmez yine windows'a atıyordu ayrıca burada çok elektrik gidiyor o yüzdende anakart gidecek diye korkuyorum .

Eski anakart olduğu için Recep Baltaş'ın tavsiyesi hakkında bir şey diyemem. Riskli diyorsa bir bildiği vardır. BIOS güncellemesi sırasında elektrik kesintisi sorun çıkartır ona dikkat etmeniz lazım, doğru ama sorununuzun giderilmesi için de güncelleme yapmanız gerekiyorsa o zaman ups'ye bağlayarak güncellemeyi gerçekleştirmeye çalışmalısınız. Yine de ilk sorunuzdaki pil ile güncelleme arasındaki alakanızı hala anlayamadım.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı