Anakart BIOS'u çöktü, boot atmıyor

Serush

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 7600X, MSI PRO B650-P WIFI, * Sapphire Pulse ITX Radeon RX 570 8GB * Kingston DDR5 32GB(2x16GB) 5600MHz CL36 Fury Beast, Sharkoon SS-COOLZERO-750 750W, Arctic LIQUID FREEZER II 240, DeepCool CC560
Annem odamı süpürüp bilgisayarın bağlı olduğu seyyarı değiştirdikten sonra Windows acilmamaya başladı. Ardından direkt siyah ekran sorunu cikti ortaya. Fanlar 5 saniye dönüyor, PC kendini kapatıyordu. Evdeki diğer kasayla parçaları değiştirerek sorunu bulmaya çalıştım. PSU, RAM, ekran karti, islemci hepsinin yerlerini değiştirdim sıra sıra. Ardından BIOS'la alakalı bir bildirim geldi reboota bastım yine siyah ekran. Parcalarimi diğer anakarta geçirdim, Windows kurtarma vesaire geldi ekrana. Windows'um zarar görmüş galiba. Ardından BIOS menüsünden UEFI'ye aldim her şeyi. Şimdi yine görüntü alamıyorum. Yeni PC sipariş edecektim zaten bahane oldu fakat sebebi nedir anlayamadım. İşlemcim mi BIOS'u bozuyor anlam veremedim. İlk başta niye bozuldu, yeni anakarta takınca UEFI'ye geçince niye bozuldu, SSD mi bozuyor anlayamadım. Sebebi nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakrtın neydi? Gigabyte marka mı?

Evet hocam. Eski ama. B75M D2V idi.

Evet hocam. Eski ama. B75M D2V idi.

Başka bir işlemci taktım. Ardından güç kablolarını söktüm. BIOS pilini söküp anakartin üstündeki pil soketinin + ve -sini kisadevre yaptım. Ardından bekleyip güç verdim. BIOS has been reset. Yazdı. Ne yapacağımı sordu. BIOS'a girdim direkt çıktım. Ardından aynı olay oldu. Fanlar dönüyor sonra kendi kendine PC kapanıyor. Anlayamadigim bir şey daha;
H61H2-MV anakartta BIOS'tan her şeyi UEFI'ye aldıktan sonra siyah ekrana düşmesi.

Ekran kartınız ve tüm donanımlarınız UEFI destekli mi?

Evet hocam. Önceden sorunsuz çalışırken şimdi olmadı. 7600X sisteme geçeceğim. Bir süre RX570 kullanmam gerekiyor. Ayni şekilde sıkıntı yaşar mıyım diye korkuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı