Anakart değişimi sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

carl.johnson

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Kingston 4+4 GB, 1333 MHZ
İşlemci
Intel Xeon X5460
Merhaba, halihazırda kullanmakta olduğum Gigabyte GA-G41m-combo anakartım maalesef görüntü vermeyi durdurarak yandı. Elimde hailhazırda bulunan görüntü verebilen fakat başka bir neden arızalı olan MSI G41M-P33 combo kartını arıza tespit amaçlı sistemime takarak Windows'u açabildim. Anakartımın yandığı durumu kesinleştikten sonra ASUS P5G41T-M-LX marka anakart aldım. İşlemci, RAM, ekran kartı ve diğer tüm donanımlarım aynıyken sadece anakartım değişti. Bahsetmiş olduğum tüm bu anakartlar yanlış bilmiyorsam aynı chipseti kullanıyor(lakin sürücü olarak hepsi aynımı emin değilim.). Şu anda sürücülerin olası bir çakışma durumunu engellemek için eski sürücüleri format atmadan nasıl kaldırabilirim? Okulumla alakalı bir sürü program yüklü ve format atmak benim için oldukça zahmetli olacak. Cevaplarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, halihazırda kullanmakta olduğum Gigabyte GA-G41m-combo anakartım maalesef görüntü vermeyi durdurarak yandı. Elimde hailhazırda bulunan görüntü verebilen fakat başka bir neden arızalı olan MSI G41M-P33 combo kartını arıza tespit amaçlı sistemime takarak Windows'u açabildim. Anakartımın yandığı durumu kesinleştikten sonra ASUS P5G41T-M-LX marka anakart aldım. İşlemci, RAM, ekran kartı ve diğer tüm donanımlarım aynıyken sadece anakartım değişti. Bahsetmiş olduğum tüm bu anakartlar yanlış bilmiyorsam aynı chipseti kullanıyor(lakin sürücü olarak hepsi aynımı emin değilim.). Şu anda sürücülerin olası bir çakışma durumunu engellemek için eski sürücüleri format atmadan nasıl kaldırabilirim? Okulumla alakalı bir sürü program yüklü ve format atmak benim için oldukça zahmetli olacak. Cevaplarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Hocam öncelikle güncel sürücüyü Windows yğklemiyor internetten sürücüyü bulun. BIOS mod yaptınız değil mi hocam. Yaptıysanız buraya BIOS fotoğraflarını yollar mısınız acaba. Aynı anakartta var bende de X5460 veya X5470 almayı düşünüyorum ama BIOS ayarlarında değişme var mı merak ettiğimden gönderir misiniz acaba?

Arkadaşlar şu an için çok ciddi bir sorun yaşamadığım takdirde format atma olayı askıda.
@SIRINDOSCARF dostum şöyle söyleyeyim, biosun kendi halinde gözle görülür bir değişiklik yok fakat eğer Xeon kullanıpta BIOS modlamazsan başlangıçta sistemin ram'leri, SSD'leri vs. kontrol ettiği yerde BIOS Update Recommend, CPU Power diye devamını hatırlamadığım uyarı veriyor. Bunu modlamak için Türkiyede Xeon işlemcilerle ilgilenen bir kişi var. İsmail TCP Hastanesi diye Youtube'da arat, orada kendi sitesinin linkini atıyor. Sağdan Asus'a tıklayıp kendi anakartın markasına göre BIOS'u indirebilirsin. Videoda nasıl güncelleyeceğini anlatıyor zaten.

Arkadaşlar şu an için çok ciddi bir sorun yaşamadığım takdirde format atma olayı askıda.
@SIRINDOSCARF dostum şöyle söyleyeyim, BIOS'un kendi halinde gözle görülür bir değişiklik yok fakat eğer Xeon kullanıpta BIOS modlamazsan başlangıçta sistemin RAM'leri, SSD'leri vs. kontrol ettiği yerde BIOS Update recommend, CPU Power diye devamını hatırlamadığım uyarı veriyor. Bunu modlamak için Türkiye'de Xeon işlemcilerle ilgilenen bir kişi var. İsmail tcp hastanesi diye YouTube'da arat, orada kendi sitesinin linkini atıyor. Sağdan ASUS'a tıklayıp kendi anakartın markasına göre BIOS'u indirebilirsin. Videoda nasıl güncelleyeceğini anlatıyor zaten.

Yok hocam eğer BIOS ayarlarında farklılık varsa merak etmiştim o yüzden söyledim.

Geri
Yukarı