Anakart değişiminden sonra format gerekli mi?

Shefy

Hectopat
Bugün bilgisayarımda 3D modelleme yaparken bilgisayar bir anda kapandı. Güç düğmesine bastığımda herhangi bir tepki yoktu, ne fanlarda ne başka bir şeyde. PSU bozuldu diye tahmin ettim. Bilgisayarciya götürdüm, arızanın neden kaynaklandığına bakmam lazım dedi. Daha sonra beni arayarak anakart yanmış, kısa devre olmuş dedi. Uzerinde 1TB M.2 SSD var. Format gerektirmeden anakart değişikliği yapabilir miyiz diye sordum, o da aynı model ve chipset olursa gerek kalmaz dedi formata. Daha sonra 2 yıllık anakart olduğu icin nadir bulunur dedi. Benim gözüm iyice korktu, çünkü kesinlikle format atılmasını istemiyorum, bir sürü kurulu ayarlanmis programlarim, şablonlarım var, son projelerimin yedeği yok. En kötü ihtimalle ayni modelde anakarti bulamadık, baska model taksak format kesinlikle şart olur mu?

Anakart modeli:
Gigabyte B460M DS3H.

Aynı model olmazsa sıkıntı olabilir chipset driverları farklı olacak ve sistem açılmayabilir. Ufak bir HDD alın sistemi oraya kurun. Sonra bilgilerinizi alın ve format atın normal bir şekilde bence.

Temiz kurulum önemlidir hocam. Bilgisayarı açıp yedeklerini al. Sonra temiz kurulum yap. Ama anakartın yanması bana çok mantıklı gelmedi. Genelde PSU neden oluyor.

Bugün bilgisayarımda 3D modelleme yaparken bilgisayar bir anda kapandı. Güç düğmesine bastığımda herhangi bir tepki yoktu, ne fanlarda ne başka bir şeyde. PSU bozuldu diye tahmin ettim. Bilgisayarciya götürdüm, arızanın neden kaynaklandığına bakmam lazım dedi. Daha sonra beni arayarak anakart yanmış, kısa devre olmuş dedi. Uzerinde 1TB M.2 SSD var. Format gerektirmeden anakart değişikliği yapabilir miyiz diye sordum, o da aynı model ve chipset olursa gerek kalmaz dedi formata. Daha sonra 2 yıllık anakart olduğu icin nadir bulunur dedi. Benim gözüm iyice korktu, çünkü kesinlikle format atılmasını istemiyorum, bir sürü kurulu ayarlanmis programlarim, şablonlarım var, son projelerimin yedeği yok. En kötü ihtimalle ayni modelde anakarti bulamadık, baska model taksak format kesinlikle şart olur mu?

Anakart modeli:
Gigabyte B460M DS3H.
Bende işlemci ve anakart değiştim 4 gün önce. Sıfırladım pc yi. Sıfırladıktan sonra yine windows kurulum ekranı geldi. Pc kapatıp anakartı söktüm. Yeni z690 anakarta i7 13700k, yeni ramlar ve önceki kullandığım ssd lerini taktım. Biosu güncellemek için usb takıp, flashback ile güncellemek istedim. Bios flashback tuşuna bastım ve güncelledikten sonra direk windows kurulum ekranı geldi, yani bios güncelledikten sonra başka herhangi bir tuşa basmadım. Kendi kendine güncelleyip, sonra monitör açıldı, ekrandada windows kurulum başlangıcı vardı. Belki öneki kullandığım ssd de windows dosyası kalmıştır die düşündüm. Tabikiki önce kullandığım w11 pro lisansı kabul etmedi. Yeni bir lisans aldım.

Temiz kurulum önemlidir hocam. Bilgisayarı açıp yedeklerini al. Sonra temiz kurulum yap. Ama anakartın yanması bana çok mantıklı gelmedi. Genelde PSU neden oluyor.
Ben de başta psu diye düşünüp götürdüm. Anakart yanmış dedi.

Aynı model olmazsa sıkıntı olabilir chipset driverları farklı olacak ve sistem açılmayabilir. Ufak bir HDD alın sistemi oraya kurun. Sonra bilgilerinizi alın ve format atın normal bir şekilde bence.
Peki hocam farklı marka ayni chipset olan var MSI'ın bunun driverı farklı oluyor mu?

Ekran kartınızın AMD/NVIDIA Auto detect ınstaller kurup sürücüleri yenileyin hocam. Bu işlemi yapmadan önce güncel driver chipsetinizi Denetim Masası'ndan ve yerel disk (C)'de bulunan chipsetle ilgili dosyaları silmeniz gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı