Çözüldü Anakart kapasitör yanması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

antisosyal

Femtopat
Daha fazla  
Anakart
asus prime
İşlemci
amd 9 ryzen
Merhaba PC parçalarini takarken RAM'leri tam yerleştirmeden PC'yi çalıştırdığım için hafif bir duman çıktı. Ben de hemen fişi çektim. Toplama işlemini bitirdikten sonra PC'yi açmayi denediğimde monitöre görüntü gitmiyor. Acaba sorun sadece anakartta mi yoksa ekran kartını da bir sorun olabilir mi? Anladigim kadariyla bir kapasitor yandi, acaba kapasitoru tamir ettirme şansimiz var mi?

Çözüm
Kapasitörün üzerinde özellikleri vardır, kaç Farad, kaç volt olduğu falan yazar. İnternetten aynı özelliğe sahip bir kapasitör satın alırsanız havya ile eskisini söküp kapasitörün artı ve eksi uçlrına dikkat ederek eskisinin yerine yenisini lehimleyebilirsiniz.
Kapasitörün üzerinde özellikleri vardır, kaç Farad, kaç volt olduğu falan yazar. İnternetten aynı özelliğe sahip bir kapasitör satın alırsanız havya ile eskisini söküp kapasitörün artı ve eksi uçlrına dikkat ederek eskisinin yerine yenisini lehimleyebilirsiniz.

Çözüm
Merhaba PC parçalarini takarken RAM'leri tam yerleştirmeden PC'yi çalıştırdığım için hafif bir duman çıktı. Ben de hemen fişi çektim. Toplama işlemini bitirdikten sonra PC'yi açmayi denediğimde monitöre görüntü gitmiyor. Acaba sorun sadece anakartta mi yoksa ekran kartını da bir sorun olabilir mi? Anladigim kadariyla bir kapasitor yandi, acaba kapasitoru tamir ettirme şansimiz var mi?
Kapasitör değişebilir fakat tek sorun orada mı farklı bir durum var mı diye bakmak da gerekli tabii ki.

Garanti var mı?

Hocam her evde ince uçlu havya varmış gibi tavsiye vermişsiniz. 😅
Küçük ve ince detaylı yerler olduğu için sadece el becerisi de yetmez bu tarz bir şey için tecrübeli de olmak gerekir.

herkese teşekkürler garantisi var çünkü yeni aldim toplama yaparken patladi,benden kaynakli bir hata olduğu icin garanti kapsamina girer mi acaba

Geri
Yukarı