Anakart kendini korumaya alıyor

496643

Decapat
RAM
16
SSD veya HDD modeli
M2
Ekran kartı
166ti
Anakart
B450MK
İşlemci
Ryzen 5 5500
Eski işlemcim 3500X'Ti. Yeni işlemci aldım 5500 BIOS'u güncellemesi yaptım başta iyiydi 10 dakika sonra kendini kapattı. 3/4 dakika bekleyip tekrar denediğimde açılıyor BIOS ekranın da kapanmıyor sıcaklık değerleri 60/70 arasında gel git yapıyor. Ama Windows'a geçiyorum 5 dakika dayanmıyor anakarttan bir ses gelip kapatıyor kendini büyük ihtimalle anakartin kendini korumaya aldığını düşünüyorum. Fakat neden dolayı olabilir?

@496643 Normal sekilde acmayi dene Windows'u, sicakliklari izleyip kullanmaya calis.
İşlemci kullanım oranı kendiliğinden yavaş bir şekil de yükseldi 88 falan oldu ama sıcaklık da çok bir yükselme olmadı 70 bandında falan kaldı. Reset atar gibi kapattı kendini ve çalışsa bile ekrana görüntü vermiyor bi 5 dakika beklemek gerekiyor. Açık olan sadece Cpu-Z ve görev yöneticisi.

Sorun BIOS'ta olabilir. BIOS pilini çıkartıp tekrardan takıp deneyin.
Bilmiyorum pil çıkartma işlemini, eski işlemciyi takıp deneyeceğim bir de, onda sorun olmazsa bu yeni aldığım da bir sorun olabilir.

Son düzenleme:
Sorun devam ederse dediğim gibi BIOS pilini sök tak yaparak tekrar deneyin. YouTube'dan BIOS pili nerede ve nasıl sök tak yapıldığını görebilirsiniz. Bu arada işlemciniz sıfır mı?

Eski işlemci ye pin attırdım bugün onu taktım biraz zor takıldı, kırılan yer yine kırıldı :) tek slot RAM ile çalışıyor yine. Bir daha AMD kullanmayacağım gerçekten berbat bir işlemciymiş. Yeni aldığımı da iade edeceğim. İleri ki zamanlar da Intel'e bakacağım. Yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar.

Geri
Yukarı