Anakart nasıl test edilir?

Xsparrow

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
İkinci el 1150pin anakart satın aldım, elimde işlemci şu an için yok. Bu anakartı nasıl test edebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Siz bu bu anakartı hiç test etmeden mi satın aldınız? Örneğin 2. el garanti belgesiyle birlikte (veriliyorsa eğer) alsaydınız daha iyi olurdu. İşlemci olmadan anakart hiç açılamaz yalnız, çünkü POST (Power On Self Test, monitör ekranına çıkan kendi kendine test) için işlemci - ekran kartı - RAM üçlüsünün (Anakartın kuzey köprüsü bileşenleri için) olması şartı vardır.

Test için 1150 işlemci soketiyle uyumlu 1150 pinli bir işlemciyi, DDR2, DDR3 RAM portları için, hangi RAM portu varsa eğer buna uyumlu 1 adet RAM'i, ekran kartı onboard yani anakartta tümleşik olarak içten bulunuyorsa ekran kartı takılmadan, bir de bu anakart girişlerine uygun çoklu çıkış veren uygun bir PSU 'yu bağlayıp örneğin onboard ekran kartının anakart çıkışındaki VGA'yı kabloyla VGA girişli bir nonitöre vererek (kasasız) açıkta çalıştırarak bile test edebilirsiniz aslında. Satılan yerde bu bileşenleri kısa süreliğine olsa bile çalışabilme testini görebilmek için bileşenlerini taktırıp bu testini yaptırsaydınız daha iyi olurdu. Bir işletim sistemi yüklemek ve ilk başlangıç yeri için olan ayarı BIOS'tan yaparak, HDD/SSD diskini sonradan bu anakarta bağlarsınız.

Anakartı açmak için butonlu ince 2'li kablo demeti olmadan da, bu anakarttaki power-on yazılı (yeşil beyaz renkli olması lazım) pin uçlarına bir tornavida ucuyla değdirip bırakmanız kafidir, açılıyorsa ve POST monitörde arka arkaya geliyorsa anakartta bir sıkıntı da yok demektir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
GeT ile aldım, bir kaç gün süresi var. En iyi çözüm bir bilgisayarcıya götürmek olacak gibi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı