Çözüldü Anakart SSD okumuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

FatihEKm

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba Anakartımda 2 adet M.2 SSD girişim bulunuyor fakat depolama problemi çektiğim için bir adet daha SSD aldım Ugreen SSD aparatıyla beraber aldım ama bilgisayarım üçüncü SSD'yi okumuyor 2 adetle sınırlandırmış olabilirler mi?

Çözüm
Tabii ASUS TUF Gaming B450 Plus II Anakartım, evet bende öyle düşünüyordum acaba o ayarı kapatma gibi bir şey var mı?
Bunun bir ayar olduğunu sanmıyorum, üretimle alakalı bir şey. Dediğim gibi aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere anakartınızın alt kısmında bulunan M.2_2 slotu dolu olduğu için PCIE x16_2 yuvası devre dışı kalıyor. Bu nedenle dönüştürücü çalışmıyor. Bu da demek oluyor ki M2_2 yuvası ve PCİ-e X16_2 yuvaları aynı hattı kullanıyor ve biri doluyken diğerini devre dışı bırakıyor.
B450 PLUS 2.png
Tabii ASUS TUF Gaming B450 Plus II Anakartım, evet bende öyle düşünüyordum acaba o ayarı kapatma gibi bir şey var mı?
Bunun bir ayar olduğunu sanmıyorum, üretimle alakalı bir şey. Dediğim gibi aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere anakartınızın alt kısmında bulunan M.2_2 slotu dolu olduğu için PCIE x16_2 yuvası devre dışı kalıyor. Bu nedenle dönüştürücü çalışmıyor. Bu da demek oluyor ki M2_2 yuvası ve PCİ-e X16_2 yuvaları aynı hattı kullanıyor ve biri doluyken diğerini devre dışı bırakıyor.
B450 PLUS 2.png

Son düzenleme:
Çözüm
Bunun bir ayar olduğunu sanmıyorum, üretimle alakalı bir şey. Dediğim gibi aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere anakartınızın alt kısmında bulunan M.2 slotu dolu olduğu için PCI-e X16_2 yuvası devre dışı kalıyor. Bu nedenle dönüştürücü çalışmıyor. Altta bulunan yuvadaki M.2 SSD'yi söküp deneyerek emin olabilirsiniz.
Eki Görüntüle 2048218

Hayda. :( Bu üzdü işte boşa yatırım oldu, evet son dediğinizi yaptığımda öyle olmuştu oradan anlamalıydım.

Ama hocam şöyle de bir şey var şimdi ben o bahsettiğim BIOS da olan ayarı açtım aparat üstünde olan SSD'yi okuyor anakart üstünde olanı okumuyor bu sefer o aparat da PCI-e X16_2 yuvasına takılı orada bir mantık hatasına düşüyorum

Haydaa :( bu üzdü işte boşa yatırım oldu, evet son dediğinizi yaptığımda öyle olmuştu oradan anlamalıydım
Anakart üreticisinin verdiği bilgilere göre alttaki M.2 slotu dolu olduğundan dolayı X1 slotlarından 1. ve 2. slotlar da devre dışı kalıyor. Acak üçüncü(en alttaki) yuva hakkında olumsuz bir durum yer almıyor. Dolayısıyla X1 dönüştürücü alarak elinizdeki SSD'i değerlendirebilirsiniz. X1 yuvası 20. standartını desteklediğinden dolayı en fazla 500 MB/s hız alabilirsiniz. Bu da aşağı yukarı SATA hızlarına denk gelir.

Örnek X1 dönüştürücü kart:

Kart hakkında bilgilendirici video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son alarak aldığınız ürünün linkini atar mısınız?

Anakart üreticisinin verdiği bilgilere göre alttaki M.2 slotu dolu olduğundan dolayı X1 slotlarından 1. ve 2. slotlar da devre dışı kalıyor. Acak üçüncü(en alttaki) yuva hakkında olumsuz bir durum yer almıyor. Dolayısıyla X1 dönüştürücü alarak elinizdeki SSD'i değerlendirebilirsiniz. X1 yuvası 20. standartını desteklediğinden dolayı en fazla 500 MB/s hız alabilirsiniz. Bu da aşağı yukarı SATA hızlarına denk gelir.

Örnek X1 dönüştürücü kart:

Kart hakkında bilgilendirici video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son alarak aldığınız ürünün linkini atar mısınız?

Ama hocam şöyle de bir şey var şimdi ben o bahsettiğim BIOS da olan ayarı açtım aparat üstünde olan SSD'yi okuyor anakart üstünde olanı okumuyor bu sefer o aparat da PCI-e X16_2 yuvasına takılı orada bir mantık hatasına düşüyorum
Nasıl bir mantık hatasına düştünüz? M.2_2 yuvasını devre dışı bırakırsanız X16_2 yuvası kullanılabilir. Ancak siz alttaki M.2 yuvasını kullandığınız için X16_2 yuvası devre dışı kalıyor. Anakart üreticisinin notlarına bakarsanız daha iyi anlarsınız.

* 1 PCIE x16_2, M.2 PCIE SSD´yi M.2_2 soketine yüklerken kullanılamayacaktır.

Anakartınızdaki M.2_2(alttaki yuva) dolu olduğunda devre dışı kalan soketler:
PCİ-e x16_2
PCİ-e x1_1 ve x1_2

Düzeltme:
M.2 yuvası dolu olduğunda SATA5 ve SATA6 yuvaları da devre dışı kalır. Anakart üreticisi üstteki M.2 yuvasını veya alttaki yuvayı özellikle belirtmemiş, direkt olarak M.2 yuvası diye belirtmiş. İleride SATA5 ve SATA6 yuvalarını kullanmak istediğinizde aklınızda bulunsun.

Son düzenleme:
Nasıl bir mantık hatasına düştünüz? M.2_2 yuvasını devre dışı bırakırsanız X16_2 yuvası kullanılabilir. Ancak siz alttaki yuvayı kullandığınız için X16_2 yuvası devre dışı kalıyor. Anakart üreticisinin notlarına bakarsanız daha iyi anlarsınız.

* 1 PCI-e X16_2, M.2 PCI-e SSD´yi M.2_2 soketine yüklerken kullanılamayacaktır.

Anakartınızdaki M.2_2(alttaki yuva) dolu olduğunda devre dışı kalan soketler:
PCI-e X16_2.
PCI-e X1_1 ve X1_2.
SATA 5 ve 6 yuvaları.

Şimdi baktım hocam dediklerinizi anladım peki üçüncü diski kullanmak için ne yapmam gerekir yukarıdaki bahsettiğiniz aparat harici.

Şimdi baktım hocam dediklerinizi anladım peki üçüncü diski kullanmak için ne yapmam gerekir yukarıdaki bahsettiğiniz aparat harici.
Alttaki M.2_2 yuvası dolu olduğu sürece belirttiğim yuvalar devre dışı kalacaktır. Anakart üreticisi X1_3(en alttaki X1 yuva) yuvası hakkında olumsuz bir durum belirtmemiş, önerdiğim X1 dönüştürücüyü anakartın X1_3 yuvasına takıp M.2 SSD'den en fazla 2.0 X1 standartı ile 500 MB/s hız alabilirsiniz. Bunun dışında bir takım taşınabilir M.2 kutuları var, biraz maliyetli ama bakabilirsiniz. Bunların dışında başka bir çözüm yok diye düşünüyorum.

NOT:
M.2 yuvası dolu olduğunda SATA5 ve SATA6 yuvaları da devre dışı kalır. Anakart üreticisi üstteki M.2 yuvasını veya alttaki yuvayı özellikle belirtmemiş, direkt olarak M.2 yuvası diye belirtmiş. İleride SATA5 ve SATA6 yuvalarını kullanmak istediğinizde aklınızda bulunsun.

Anlaşılmayan bir durum var mı? Yardımcı olmaya çalışayım. @FatihEKm

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı