Anakart ve işlemci değiştirirken ve değiştirdikten sonra ne yapmalıyım?

M.Panda

Centipat
Anakart: ASUSTEK H110M-K.
İşemci: i3-7100 3.90GHz.
RAM: DDR4 1x8GB.
Ekran kartı: GeForce GTX 1050 Ti 4 GB.
Ve 1TB HDD var.

Anakartımı B450M Mortar Max ile değiştirip Ryzen 5 3600X'i takma niyetindeyim. Fakat daha önce hiç anakart/işlemci değiştirmedim. Daha önce AMD kullanmadım veya kurulumunu yapmadım. Parçaları değiştirdikten sonra bilgisayarımda nasıl bir yol izlemem lazım bilmiyorum. Yani ne olacak onu da bilmiyorum o yüzden sorma gereği duydum. Bilgisayarı açtığımda karşıma ne yapmam gerekir? Gerekir mi? Ve nasıl yaparım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer işletim sisteminiz eski anakartınız ve işlemcinizden kalma ise en baştan kurulum yapmak en doğrusu. Fakat işletim sistemini yeni kurduysanız, videodaki o kısmı atlayarak devam eden adımları uygulayabilirsiniz.

Eğer mevcut sistemindeki Windows lisanslı ise lisans anahtarını bilmiyorsan lisans öğrenme programı ile lisansını öğrenmelisin. Gerekli bilgilere gerek Google gerek sosyalden bulabilirsin. Sonrasında temiz kurulum yapman daha sağlıklı olacaktır. Tabii yakında bir SSD alırsan tadindanda yenmez.

Şuan için geçerli bir windows anahtarım yok.Bu yüzden sanırım tekrar kuramayacağım.Yeni parçaları taktıktan sonra direk başlatsam bir sıkıntı olur mu sizce ? Ekran kartının sürücüsü zaten yüklü şu an ki HDD'de.
Eğer işletim sisteminiz eski anakartınız ve işlemcinizden kalma ise en baştan kurulum yapmak en doğrusu. Fakat işletim sistemini yeni kurduysanız, videodaki o kısmı atlayarak devam eden adımları uygulayabilirsiniz.

Eğer Windows eski sisteminizden kalma ise yeni sisteminizde bir sürü hata ve performans düşüklüğü ile karşılaşmanız muhtemel. Yeni Windows kurduğunuzda deneme süresi içerisinde lisans edinebilirsiniz. 20-30₺'ye lisans bulunabiliyor.

Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı