Anakart ve işlemci önerisi

Tamer852

Hectopat
Merhaba öncelikle anakart ve işlemci önerisi alma sebebim halı hazırda bir orta segment sistemim VA. R fakat anakart arızalandı anakart MSI B350 PC Mate.

İşlemcim ise AMD Ryzen 3 3600. işlemcim çalışıyor fakat biraz eski olduğunu düşünüyorum. Yeni almak istediğim işlemci modeli ise AMD Ryzen 5 5500. Yeni anakart modeli ise ASUS Prime B550M-A. Hemen hemen eski anakartıma yakın durduğundan dolayı bunu düşündüm. Yalnız şöyle bir durum var. Eski anakartım ATX yeni anakart mATX.

Uyum sorunu yaşar mıyım kasada acaba? Olursa kasada çirkin görüntü oluşturması beni bozmaz yani o kadar titizliğim yok.
Ekran kartım ise RX580 8 GB modeli. Yeni anakartta uyum sorunu cıkarcağını zannetmiyorum. Ama size danışmak istedim.
Ve yeni anakartla işlemciyi alınır mı? Sizden bunu öğrenmek istiyorum.

R5 5500 ile R5 3600 performans olarak PCI-e 4.0 harici ayni islemciler degismene degmez butcen yetiyorsa R5 5600 al ki B550 anakart da alacaksin zaten.

Ek olarak uyum sorunu yasamazsin sadece yukseltme vidalarinin yerlerini mATX anakarta gore degistirmen gerek.

Eğer ekran kartını da ileride değiştirmeyecek iseniz bence boşuna değiştirmeyin çünkü 3600 hala güçlü bir işlemci. Ayrıca 5600 gibi bir modele geçmeyecekseniz de değişim mantıksız diye düşünüyorum (5500 ile 5600 arası fazla fark olduğu konusunda fazlaca yorum var).

Cevaplarınız İçin çok teşekkür ediyorum işlemci olarak Ryzen 5 5600 almayı düşünüyorum önerinizi dinleyeceğim ekran kartı olarak da 4-5 ay kadar beklemeyi düşünüyorum şu anda o kadar müsait değilim ekran kartı alırsam hangi modeli önerirsiniz acaba o kadar grafik meraklısı değilim ama The Last of Us gibi oyunları da denemeden geçmeyeyim diyorum.

Eğer ekran kartını da ileride değiştirmeyecek iseniz bence boşuna değiştirmeyin çünkü 3600 hala güçlü bir işlemci. Ayrıca 5600 gibi bir modele geçmeyecekseniz de değişim mantıksız diye düşünüyorum (5500 ile 5600 arası fazla fark olduğu konusunda fazlaca yorum var).

R5 5500 ile R5 3600 performans olarak PCI-e 4.0 harici ayni islemciler degismene degmez bütçen yetiyorsa R5 5600 al ki B550 anakart da alacaksin zaten.

Ek olarak uyum sorunu yasamazsin sadece yukseltme vidalarinin yerlerini mATX anakarta gore degistirmen gerek.

Cevaplarınız İçin çok teşekkür ediyorum işlemci olarak Ryzen 5 5600 almayı düşünüyorum önerinizi dinleyeceğim ekran kartı olarak da 4-5 ay kadar beklemeyi düşünüyorum şu anda o kadar müsait değilim ekran kartı alırsam hangi modeli önerirsiniz acaba o kadar grafik meraklısı değilim ama The Last of Us gibi oyunları da denemeden geçmeyeyim diyorum.
AMD kanadında 6600 veya üstü Nvidia kanadında ise 3070 ve üstü olabilir diye düşünüyorum. Dikkat etmenizi tavsiye edeceğim nokta ise özellikle Nvidia'da Ekran Kartı belleğinin mümkün olduğunca yüksek olması (12 GB gibi). Bunun sebebi de ürünün daha uzun süre kullanılma imkanı vermesi.

AMD kanadında 6600 veya üstü NVIDIA kanadında ise 3070 ve üstü olabilir diye düşünüyorum. Dikkat etmenizi tavsiye edeceğim nokta ise özellikle NVIDIA'da ekran kartı belleğinin mümkün olduğunca yüksek olması (12 GB gibi). Bunun sebebi de ürünün daha uzun süre kullanılma imkanı vermesi.

zamanınızı ayırdığız için çok teşekkür ediyorum tavsiyelerinizi dinleyeceğim iyi geceler dilerim.

Estağfurullah, rica ederim. İyi geceler size de.

Yeni konular

Geri
Yukarı