Çözüldü Anakarta desteklemediği bir işlemci takılırsa ne olur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
10 yıllık HD5450 sistemim yaklaşık 3 ay önce bozuldu. PCPartPicker'a girdim ve ucuzundan bir bilgisayar hazırladım. Bunları alma gibi bir niyetim yok, sadece merak. Anakart ve işlemciyi seçtiğimde aşağıdaki uyarıyı aldım:

Screenshot_2023-02-25-19-59-18-276_com.brave.browser.jpg

Screenshot_2023-02-25-20-05-53-837-edit_com.whatsapp.jpg

Ve kafama takıldı. Anakartın desteklemediği işlemciyi takarsak ne olur? Bilgisayar açılır mı? İşlemci ya da anakart zarar görür mü? Açılmazsa başka bir bilgisayar, anakart ya da işlemci olmadan sorun çözülebilir mi?

Pcpartpicker linki: https://tr.pcpartpicker.com/list/HdQggb

Bilerek APU'lu ekran kartsız olarak topladım.

Çözüm
Deniz cingöz bilgisayar çalışmaz demiş. Çalışmazken güncellenebilir mi?

Hocam onun hakkında bir şey diyemem pek bilgim yok yanlış bir bilgi vermek istemem.

Hocam onun hakkında bir şey diyemem pek bilgim yok yanlış bir bilgi vermek istemem.

Şimdi biraz baktım BIOS flashback olan anakartlarda işlemci olmadan da güncelleme yapılabiliyormuş. Seçtiğiniz anakartta da bu destek mevcut. Yani olur da bilgisayar çalışmaz ise işlemci takılı olmadan da güncellenebilir.
Yanlış okumadıysam orada denilen şey seçilen işlemcinin anakartın 0310 BIOS sürümünde desteklendiği. Eğer BIOS sürümü eskiyse güncelleme yapmanız gerekir deniliyor.

10 yıllık HD5450 sistemim yaklaşık 3 ay önce bozuldu. PCPartPicker'a girdim ve ucuzundan bir bilgisayar hazırladım. Bunları alma gibi bir niyetim yok, sadece merak. Anakart ve işlemciyi seçtiğimde aşağıdaki uyarıyı aldım:

Eki Görüntüle 1681954

Eki Görüntüle 1681956

Ve kafama takıldı. Anakartın desteklemediği işlemciyi takarsak ne olur? Bilgisayar açılır mı? İşlemci ya da anakart zarar görür mü? Açılmazsa başka bir bilgisayar, anakart ya da işlemci olmadan sorun çözülebilir mi?

Pcpartpicker linki: https://tr.pcpartpicker.com/list/HdQggb

Bilerek APU'lu ekran kartsız olarak topladım.

Bilgisayar çalışmaz.

Deniz cingöz bilgisayar çalışmaz demiş. Çalışmazken güncellenebilir mi?

Şimdi biraz baktım BIOS flashback olan anakartlarda işlemci olmadan da güncelleme yapılabiliyormuş. Seçtiğiniz anakartta da bu destek mevcut. Yani olur da bilgisayar çalışmaz ise işlemci takılı olmadan da güncellenebilir.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı