Çözüldü Anakartın desteklediği RAM listesinde olmayan RAM'ler çift kanal çalışır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

berkayx

Hectopat
Şu an bulunan RAM'den bir tane daha alacağım ama anakartımın desteklenen bellek listesinde kullandığım RAM yok. Yani minimum hızda kullanabiliyorum. Bir tane daha alsam çift kanalda sorun yaşar mıyım?

Çözüm
Aynısını alacaksanız sorun olmaz. Çift kanalda çalışması için bunun için belirlenen RAM yuvalarına takacaksınız.
Eger cift kanal icin gerekli olan özelliklere sahipse o listenin bir önemi yok. QVL listesi uygunluk listesi degildir ve illa uyumsuz olacagi ya da sorun cikaracagi anlamina gelmez.
Çift kanal bellek mimarisi var anakartımda.

Özellikler:
  1. 2 x DDR4 DIMM sockets supporting up to 64 GB (32 GB single DIMM capacity) of system memory
  2. Çift kanal bellek mimarisi
  3. Support for DDR4 3600(O.C.)/3466(O.C.)/2933/2667/2400/2133 MHz memory modules
  4. ECC olmayan DIMM 1Rx8/2Rx8 hafıza modüllerini destekler
  5. ECC olmayan DIMM 1Rx8/2Rx8/1Rx16 hafıza modüllerini destekler
  6. Extreme Memory Profile (XMP) bellek modülleri desteği
RAM: Patriot Viper Steel 8 GB 3000MHz

Çift kanal bellek mimarisi var anakartımda.

Demek istedigim bu degildi. Diyorum ki, eger alacaginiz bellek ve diger bellegin özellikleri cift kanal icin uygunsa OVL listesinde bulunmamasinin bir önemi yok. O liste sadece anakart ile test edilen belleklerin listesini barindiriyor.

Aynisindan alacagim demissiniz zaten. Su an kullandiginiz bellek sorunsuz calisiyorsa digeri de muhtemelen sorun cikarmayacaktir.

Cift kanal gereksinimleri icin ise asagidaki konuya göz atabilirsiniz.

Demek istedigim bu degildi. Diyorum ki, eger alacaginiz bellek ve diger bellegin özellikleri cift kanal icin uygunsa OVL listesinde bulunmamasinin bir önemi yok. O liste sadece anakart ile test edilen belleklerin listesini barindiriyor.

Aynisindan alacagim demissiniz zaten. Su an kullandiginiz bellek sorunsuz calisiyorsa digeri de muhtemelen sorun cikarmayacaktir.

Cift kanal gereksinimleri icin ise asagidaki konuya göz atabilirsiniz.

Ben pek anlayamadım. Aynı RAM'ı alacağım çift kanal çalışır mı çalışmaz mı onu söyleseniz yeterli? Kısacası ben şu an kullandığım ve alacağım aynı belleğin çift kanalı destekleyip desteklemediğini soruyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı