Anakartta SSD'nin konumu performansı çok etkiler mi?

backlife

Hectopat
Makaleler
1
SSD veya HDD modeli
980 PRO ve MP510
Anakart
B460 Tomahawk
Merhaba, iki adet SSD kullanıyorum. Birisi 2 yıldır kullandığım Corsair MP510 240 GB M.2 ( M.2 Shield'ın altında) diğeri de Samsung 980 Pro 1TB M.2 o da işaretlediğim yerde. Ekran kartının ısısından kaynaklı performans kaybı yaşar mıyım? Ekran kartına uzak olduğunu düşündüğüm için oraya taktım ama kararsız kaldım. Bu arada PCI-e 3.0 nedeniyle tam performans alamayacağımı biliyorum, merak ettiğim 3.0 performansında ve SSD ömründe düşüş olur mu? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• 1F1042C3-B401-4DA8-ADF4-C2235320C86C.jpeg
    1F1042C3-B401-4DA8-ADF4-C2235320C86C.jpeg
    89,3 KB · Görüntüleme: 24
Merhaba, iki adet SSD kullanıyorum. Birisi 2 yıldır kullandığım Corsair MP510 240 GB M.2 ( M.2 Shield'ın altında) diğeri de Samsung 980 Pro 1TB M.2 o da işaretlediğim yerde. Ekran kartının ısısından kaynaklı performans kaybı yaşar mıyım? Ekran kartına uzak olduğunu düşündüğüm için oraya taktım ama kararsız kaldım. Bu arada PCI-e 3.0 nedeniyle tam performans alamayacağımı biliyorum, merak ettiğim 3.0 performansında ve SSD ömründe düşüş olur mu? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Ortalama ısılarda problem olmaz.
Ama fazla ısınırsa evet performansını etkileyebilir.
Kasanız hava alan bir kasaysa ekran kartının ısısı pek etkilemez.

Alternatif çözüm olarak M.2 soğutucu blok ve termal pad alarak kullanabilirsiniz.

Kullanma kılavuzunda öncelik hangisinde ise ona tak. Esitse istediğin yere tak. Ekran kartının SSD'ye yakin kısmı o kadar ısınmaz zaten.

Ömüre bir şey olmaz. Normal kullanıcıyı 10 yıl çok rahat götürür. PCIe 3.0 kullanman o kadar büyük kayıp değil. En büyük artısı veri aktarım hızı ve her gün o maksimum veri aktarma hızı kullandığın süreden daha fazlasini tuvalette geçireceksin. Normal kullanıcı için böyle. SSD'ler hızlıca veri aktarilmak için üretilmedi.

Ve şunu asla unutma. Onu yapan mühendisten daha zeki olup bunu akıl etmen hiç ama hiç olası değil. Genel olarak tüm bilgisayar donanımlarından bahsediyorum. Adamlar nasıl kullanılması için üretiyorsa öyle kullan.

Yeni konular

Geri
Yukarı