Anakarttaki küçük PCI Express girişi ne işe yarar?

• Konuyu başlatan Hof
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 4B

Hof

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Ada
Arkadaşlar, anakartta bilmediğim bi' giriş var. Ne işe yarar? Anlatır mısınız, aşağıya görsel bıraktım mavi kutuda gösterdim girişi.
Ekran Alıntısı.PNG

Arkadaşlar, anakartta bilmediğim bi' giriş var. Ne işe yarar? Anlatır mısınız, aşağıya görsel bıraktım mavi kutuda gösterdim girişi.
Eki Görüntüle 867555

Hocam oraya ses kartı, ağ kartı, TV kartı vb. kartları takmaya yarar. PCI-e X1 olan her şeyi takabilirsiniz.

Onlar da pci, bir sürü şey takılabilir, intel optane ssd, video kayıt kartı, tv kartı, USB kartı, ses kartı vb. her şey.

Örneğin USB girişleriniz bozuldu veya 3.0 portlarının sayısı yeterli gelmiyor.
Bir tane USB 3.0 PCI-e card alırsınız, oraya takarsınız kasanın arkasında yeni USB portlarınız olur.

Ya da müzikle uğraşanlar ses kartının performansını beğenmeyebilir. Oraya kaliteli bir ses kartı alabilir.

Bir başka örneğimizde, kasanın ön girişindeki USB 3.0 girişinin kablosunu (yanlış hatırlamıyorsam genelde 16 pin oluyor) takacak bir yer yok anakartta. O zaman dönüştürücü alabiliyorsunuz vs.

Klasik genişleme yuvası işte.

Oraya WI-FI kartları takabilirsiniz.

Oraya M.2 adaptörü de takabilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Hocam imzanızdaki sistemden memnun musunuz? 2x8 3200MHz RAM ile alacağım. Seneye de RX560 takmayı düşünüyorum.
Güzel sistem. Ekran kartına şu an verecek paranız yoksa mantıklı bir seçim. RX 560'ı da besler sonrasında. RAM'ler de iyi. Alınabilir. Ama ayrı konu açarsanız iyi olur.

Geri
Yukarı