Android Güncellemeleri Neden Önemli?

Yıllardır iOS kullanıyorum. Son zamanlarda 1-2 hafta tam anlamıyla Android kullanmayı denedim ve sonuç bana göre benim kullanımıma göre hüsranla sonuçlandı.
Otomatik şifre doldurma sistemi stabil değil pek. Halen daha SMS'deki gelen kodu kopyala yapıştırmak gerekiyor bazen. 2FA sistemi doğru düzgün yok çok derinlerde Samsung hesabı üzerinden... 2FA otomatik doldurma özelliği stabil değil yok desem abartmamış olurum ve özellikle diğer uygulamaların desteği yok.
Browser da halen daha açık sekmeleri o küçücük X çarpıya basıp kapatmak gerekiyor. Kaydırıp kapatma her browser uygulamasında yok. Doğru düzgün reklam engelleyemiyor daha doğrusu engellediği reklamın alanını halen daha gösteriyor orada reklam var mış gibi. En ideal olan Vivaldi vardı. Elle AdBlock filtresi ekledim ama stabil değil bazen siteleri açarken filtre elenmemiş gibi reklamları göstermiyordu ama reklamların alanını gösteriyor.
Evrensel olsun her platformda da kullanacağım bir Browser olsun diyorsun bu kez dediğim konuların eksikliğini ciddi anlamda yaşıyorsun. Hatta çoğu Browser da ana ekrana klasör içinde klasör veya web siteleri veya klasör içinde web siteleri ekleme yok.
Her Browser da eklenti desteği yok.
PC de kullanmayacağım kiwi browser ı mobil de kullanmak gerekiyor eklenti için mesela. Yani PC de Ankara Mobile Konya. Hani evrensellik özgürlük.
Safari deki temiz web arayüzünü androidde bulamadım.
Bu saydıklarım temel kullanım alışkanlıklarım ve en çok sık sık kullandığım şeyler ince ayrıntılar. Platform değiştirince anladım ne kadar rahat pratik kullanışlı olduğunu iOS'un.

iOS 'dan Android'e geçecek kullanıcıya önceki platformu arattırmamaları eksiklikleri hissettirmemeleri gerekiyor.
SMS olayına bir şey diyemem. Otomatik doldurma söylediğin gibi her zaman çalışmıyor.

Bahsettiğin küçük X olayını Galaxy S3'ten beri görmedim. Ne kullandığını bilmiyorum ama benim genel olarak kullandığım Chrome ve Kiwi var. İkisinde de kaydırıp kapatıyorum.

Reklam engelleme konusunda IOS'u bilmiyorum ama Android'de Samsung Browser üzende denemiş olduğum kadarıyla sonuç iyi değil. Kiwi ile Ublock Origin kullanıyorum. Artık reklam derdim olmuyor.

Evrensel dediğiniz çoklu platform herhalde. Ben çoklu platform için Chrome kullanıyorum. Note 20, Tab S8, Laptop ve Masaüstü sistemlerim tek hesaptan bağlı. Chrome üzerinden aynı hesapla yaptığım aramalara, geçmişlere falan ulaşabiliyorum.

Çok kayda değer bir sorun göremedim açıkçası. Eklenti için Kiwi gerekiyor demişsin ama IOS için böyle bir seçeneğin bile olmadığını biliyorsundur. Safari'nin eklentilerini kullanabilirsin. Chrome eklenti deposunu kullanamazsın. Kiwi sana bu ayrıcalığı sunuyor.

SMS olayına bir şey diyemem. Otomatik doldurma söylediğin gibi her zaman çalışmıyor.

Bahsettiğin küçük X olayını Galaxy S3'ten beri görmedim. Ne kullandığını bilmiyorum ama benim genel olarak kullandığım Chrome ve Kiwi var. İkisinde de kaydırıp kapatıyorum.

Reklam engelleme konusunda IOS'u bilmiyorum ama Android'de Samsung Browser üzende denemiş olduğum kadarıyla sonuç iyi değil. Kiwi ile uBlock Origin kullanıyorum. Artık reklam derdim olmuyor.

Evrensel dediğiniz çoklu platform herhalde. Ben çoklu platform için Chrome kullanıyorum. Note 20, Tab S8, Laptop ve Masaüstü sistemlerim tek hesaptan bağlı. Chrome üzerinden aynı hesapla yaptığım aramalara, geçmişlere falan ulaşabiliyorum.

Çok kayda değer bir sorun göremedim açıkçası. Eklenti için Kiwi gerekiyor demişsin ama iOS için böyle bir seçeneğin bile olmadığını biliyorsundur. Safari'nin eklentilerini kullanabilirsin. Chrome eklenti deposunu kullanamazsın. Kiwi sana bu ayrıcalığı sunuyor.

Dediğim gibi en yakın ideal Vivaldi vardı.
Kiwi browser örneğini bende dedim ama mobilde kiwi PC de başka browser bana doğru mantıklı gelmiyor evrensel değil. PC de Ankara mobilde Konya veriler farklı ortak değil.
Elle link ile AdBlock filtresi ekliyorum her zamana kullandığım 3 tane var.
Reklam engelleme konusunda kötü diyemem ama demedim zaten. Engellediği reklamı orada halen daha reklam varmış gibi gereksiz alanları gösteriyor kozmetik engelleme başarısız.
Safari de eklenti desteği var mağazasında küçümsenmeyecek kadar eklentiler var.
AdGuard AdBlock eklentisi ile tertemiz web sitelerini açıyorum. Çeviri veha Dark mode gibi vb birçok eklentiler var.
Yine en ideal Vivaldi ayarlarında kaydırarak kapat seçeneği var evet. Ama dediğim gibi stabil değildi sanki filtre eklenmemiş gibi açıyordu siteleri bazen.
Yine benim alışkanlıklarıma göre çok eksikliğini hissettiğim bazı browserlarda sekmeyi kapatınca hiç açık sekme kalmayınca yeni sekmeyi otomatik açmıyor illa + yeni sekme aç düğmesine basmak gerekiyor bu konuda da ideal Vivaldi.
2FA sistemi kullanışlı değil hatta yol desem yalan olmaz. Çok derinlerde kullanılması kurması vs zahmetli biraz acayip dediğim gibi kullanışlı değil en azından mesela iOS da ayarlar -parolalar ayarlarına girip Technopat'ın sitesini kullanıcı adı ve şifresi varsa 2FA ekleyebiliyorsun. Technopat'a girdiğinde login olurken otomatik dolduruyor 2FA aktif ise 2FA ekranında doldurayım mı diyor klavyenin üzerinden öneriyor. 3. Parti Microsoft Authenticator veya Bitwarden gibi uygulamaları destekliyor.

Eğer kullandığınız Browser da Adblock filtresi ekleme özelliği varsa verdiğim 3 tane filtreyi ekleyin deneyin bakalım o zaman çok daha iyi anlarsınız. öncesine sonrasın bakmayı unutmayın gerçi zaten ekran resimlerini paylaşacağım aradaki farkları anlarsınız.

En son bardağı taşıran şey otomatik şifre ve 2FA olayı. Browser vb diğer ince değişiliklere alışabilirdim belki.
Cidden bu saydıklarımı bir iOS da deneyimleyin ne kadar pratik hızlı kolay kullanışlı olduğunu anlarsınız. Çok önemsiz görünebilir belki ama bana göre bu ince ayrıntılar önemli sürekli bu şekilde kullanıyorum başka bir şey yapmıyorum.
Yani sonuç olarak altındaki araba Ferrari ama 90'i geçme hız yapma diyor. Android Kullanıcısını yavaşlatıyor kullanım pratikliği vs konusunda.

Bende mi sorun var ben mi yapamadım diye konusunu bile açmıştım.
İlk 5 Resim hem kendi parola sistemi hem de 3. Parti uygulamalar ile otomatik şifre ve 2FA doldurma özelliği iOS da var.
Diğer resimleri ise browser ile ilgili dediklerim. Safari haricinde iOS da da Android'de de böyle yani reklamları engelleme haricinde gereksiz şeyleri engelle konusunda başarısız evrensel uygulama kullanmak istediğimde. Yani Kiwi haricinde diğer Browserlarda eklenti desteğinin olmamasına şaşıyorum özgür Androidde . :)
Safari + AdGuard

B6523727-BBC6-4CE2-ABDE-E8335D068669.jpegDB692881-8756-4329-B871-DE8480D9849F.jpegF73506E3-FC33-447C-829E-3E6A237E8818.jpeg6CB9DEA4-AD7B-4C78-8D5D-4D8F0A309995.png7BF04847-8A84-4494-AB1D-8AFB582DD336.jpeg2CC1E915-47AE-462E-BF52-983C67CE67EA.jpegA6005DA5-4C94-43D5-AA2D-B0BAAEDBDF00.jpegB7EB2537-228E-48F9-BD62-F5E710FD48FE.png159FFAD6-BED4-4BFB-9287-74022C9DB7FE.png

Son düzenleme:
Dediğim gibi en yakın ideal Vivaldi vardı.
Kiwi browser örneğini bende dedim ama mobilde kiwi PC de başka browser bana doğru mantıklı gelmiyor evrensel değil. PC de Ankara mobilde Konya veriler farklı ortak değil.
Elle link ile AdBlock filtresi ekliyorum her zamana kullandığım 3 tane var.
Reklam engelleme konusunda kötü diyemem ama demedim zaten. Engellediği reklamı orada halen daha reklam varmış gibi gereksiz alanları gösteriyor kozmetik engelleme başarısız.
Safari de eklenti desteği var mağazasında küçümsenmeyecek kadar eklentiler var.
AdGuard AdBlock eklentisi ile tertemiz web sitelerini açıyorum. Çeviri veha Dark mode gibi vb birçok eklentiler var.
Yine en ideal Vivaldi ayarlarında kaydırarak kapat seçeneği var evet. Ama dediğim gibi stabil değildi sanki filtre eklenmemiş gibi açıyordu siteleri bazen.
Yine benim alışkanlıklarıma göre çok eksikliğini hissettiğim bazı browserlarda sekmeyi kapatınca hiç açık sekme kalmayınca yeni sekmeyi otomatik açmıyor illa + yeni sekme aç düğmesine basmak gerekiyor bu konuda da ideal Vivaldi.
2FA sistemi kullanışlı değil hatta yol desem yalan olmaz. Çok derinlerde kullanılması kurması vs zahmetli biraz acayip dediğim gibi kullanışlı değil en azından mesela iOS da ayarlar -parolalar ayarlarına girip Technopat'ın sitesini kullanıcı adı ve şifresi varsa 2FA ekleyebiliyorsun. Technopat'a girdiğinde login olurken otomatik dolduruyor 2FA aktif ise 2FA ekranında doldurayım mı diyor klavyenin üzerinden öneriyor. 3. Parti Microsoft Authenticator veya Bitwarden gibi uygulamaları destekliyor.

Eğer kullandığınız Browser da Adblock filtresi ekleme özelliği varsa verdiğim 3 tane filtreyi ekleyin deneyin bakalım o zaman çok daha iyi anlarsınız. öncesine sonrasın bakmayı unutmayın gerçi zaten ekran resimlerini paylaşacağım aradaki farkları anlarsınız.

En son bardağı taşıran şey otomatik şifre ve 2FA olayı. Browser vb diğer ince değişiliklere alışabilirdim belki.
Cidden bu saydıklarımı bir iOS da deneyimleyin ne kadar pratik hızlı kolay kullanışlı olduğunu anlarsınız. Çok önemsiz görünebilir belki ama bana göre bu ince ayrıntılar önemli sürekli bu şekilde kullanıyorum başka bir şey yapmıyorum.
Yani sonuç olarak altındaki araba Ferrari ama 90'i geçme hız yapma diyor. Android Kullanıcısını yavaşlatıyor kullanım pratikliği vs konusunda.

Bende mi sorun var ben mi yapamadım diye konusunu bile açmıştım.
İlk 5 Resim hem kendi parola sistemi hem de 3. Parti uygulamalar ile otomatik şifre ve 2FA doldurma özelliği iOS da var.
Diğer resimleri ise browser ile ilgili dediklerim. Safari haricinde iOS da da Android'de de böyle yani reklamları engelleme haricinde gereksiz şeyleri engelle konusunda başarısız evrensel uygulama kullanmak istediğimde. Yani Kiwi haricinde diğer Browserlarda eklenti desteğinin olmamasına şaşıyorum özgür Androidde . :)
Safari + AdGuard

Eki Görüntüle 1943851Eki Görüntüle 1943852Eki Görüntüle 1943857Eki Görüntüle 1943858Eki Görüntüle 1943859Eki Görüntüle 1943862Eki Görüntüle 1943863Eki Görüntüle 1943864Eki Görüntüle 1943865
Şu an bahsettiğin 2 tane sorun var. Adblock ve Otomatik doğrulama giriş. Öncelikle IOS'tan Android'e geçenlerin yaşadığı sorunların farklı versiyonlarını Android'den IOS'a girenler de yaşıyor. Başından sonuna kadar IOS kullananlar Android'de kullanılan ama Apple'ın sunmadığı özelliklerle hiç tanışmıyorlar ve bu yüzden eksikliğini hissetmemeleri normal oluyor. IOS'la bir derdim yok bu arada. Sadece bir tarafa çok yüklenmenin manasız olduğundan bahsediyorum. Bahsettiğin Safari eklenti sistemi güzel evet ve Android'de daha yeni yeni Samsung Browser'la beraber tarayıcıya özgü eklentiler gelmiş olsa da hala Safari kadar iyi çalışmadığı doğru. Ama Kiwi Browser Chromium altyapısı sayesinde çok çok çeşit Chrome eklentisine erişebildiğin de bir gerçek. Kendim aktif olarak Ublock Origin, Project Naphta ve VeePN kullanıyorum. İşimi çok kolaylaştırıyor. Sana tek sorun olarak bahsettiğin Otomatik doğrulama konusunda hak verebilirim. Gelen SMS'lerde bile bazen doldurmadığı oluyor. Ama onun dışında da hakkını yiyemeyeceğim. Sana tek önerebileceğim şey eğer şu zamana kadar IOS ile geldiysen yüksek ihtimal hep IOS'u arayacaksın, IOS'a tekrar dönebilirsin. Ben de IOS cihazları deneyimlerken aynı şeyleri hissediyordum. Biraz alışkanlık ve kullanışla ilgisi olabilir.

Bu arada hangi cihazı kullanıyordun?

Şu an bahsettiğin 2 tane sorun var. Adblock ve Otomatik doğrulama giriş. Öncelikle IOS'tan Android'e geçenlerin yaşadığı sorunların farklı versiyonlarını Android'den IOS'a girenler de yaşıyor. Başından sonuna kadar IOS kullananlar Android'de kullanılan ama Apple'ın sunmadığı özelliklerle hiç tanışmıyorlar ve bu yüzden eksikliğini hissetmemeleri normal oluyor. IOS'la bir derdim yok bu arada. Sadece bir tarafa çok yüklenmenin manasız olduğundan bahsediyorum. Bahsettiğin Safari eklenti sistemi güzel evet ve Android'de daha yeni yeni Samsung Browser'la beraber tarayıcıya özgü eklentiler gelmiş olsa da hala Safari kadar iyi çalışmadığı doğru. Ama Kiwi Browser Chromium altyapısı sayesinde çok çok çeşit Chrome eklentisine erişebildiğin de bir gerçek. Kendim aktif olarak Ublock Origin, Project Naphta ve VeePN kullanıyorum. İşimi çok kolaylaştırıyor. Sana tek sorun olarak bahsettiğin Otomatik doğrulama konusunda hak verebilirim. Gelen SMS'lerde bile bazen doldurmadığı oluyor. Ama onun dışında da hakkını yiyemeyeceğim. Sana tek önerebileceğim şey eğer şu zamana kadar IOS ile geldiysen yüksek ihtimal hep IOS'u arayacaksın, IOS'a tekrar dönebilirsin. Ben de IOS cihazları deneyimlerken aynı şeyleri hissediyordum. Biraz alışkanlık ve kullanışla ilgisi olabilir.

Bu arada hangi cihazı kullanıyordun?
Tamamen dediğin gibi bende en başta dediğim zaten. En temelden basit şeylerin eksikliğini hissettim ve bu en temel basit şeyler benim günlük kullanımda en çok kullandığım şeyler. Daha diğer konulara geçemeden can sıkmaya başladı. Yine dediğim gibi altımızdaki araba Ferrari ama 90 ı geçme olayına geliyoruz.
Elbette iOS un Androide göre eksiklikleri var ama anlam veremiyorum anlamakta zorluk yaşıyorum Android özgür platform ama böyle basit şeylerde sıkıntılar yaşıyor olmam bahsettiğimiz özelliklerin olmaması veya yapmak için daha zahmetli olması normal değil bence.
Kullanım el alışkanlıkları değişir zamanla ama şifre olayından sonra o son damla idi. Geri döndüm zaten. :)

Android telefonlarda Güvenlik Güncelleştirmeleri ve Hata Gidermeleri hariç sürüm yükseltmeye çok ihtiyaç olmuyor. Zaten şu an elinde Android 7 olan bir kullanıcı çoğu uygulamaya erişebiliyor. Şahsen çok ihtiyaç olmadıkça yapılmaması sorun değil.

Android 8'li Huawei Mate 10 Lite kullanan ben güncelleme anlamasam bile devamke. ✋

Yeni konular

Geri
Yukarı