Android İçin Oyun Yapmak

Devka

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Ben öncelikle Android için bir oyun yapmayı ve bir de program yapmayı düşünüyorum. Bilgisayarımın özelliklerinin yapmaya müsait olduğunu düşünüyorum. Elimde 2 tane telefon var; Xperia Z5 Premium ve Galaxy S7 Edge yani hem Qualcomm için hem de Exynos işlemcide yaptığım oyunları deneyebilme imkanım var.

Oyun yapabilmem için, hangi programlara ihtiyacım var, neleri bilmem lazım, nelere ihtiyacım var? Bir de yapacağım oyunu iyi bir oyun motorunda yapmak istiyorum, Unity çok bilindik bir oyun motoru fakat bazen iyi şeyler çıkabiliyor. Unity dışında oyun motoru önerileriniz nelerdir? Aklımda birkaç tane güzel oyun modeli var fakat textureların kaliteli ve oyun kontrolünün güzel olmasını istiyorum. Bir de grafik kalitesinin ayarlanabilir olmasını yani "low" "medium" ve "high" şeklinde ayarlanabilir olmasını istiyorum. Çünkü bazı telefonların sistem özellikleri kısıtlı yani sadece üst segmente hitap etmek istemiyorum.

Bir de bu oyunları daha sonra iOS ve Windows Phone içinde çıkarmak yani portlamak istiyorum. Tavsiyelerinizi, önerilerinizi ve yardımlarınızı merakla bekliyorum.

Yardımlarınız, önerileriniz ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler. :)

Eğer oyun programlama hakkında herhangi bir bilgin yoksa bu işe girmemeni öneririm.
Ama kararlıysan unity indie oyunlar için uygun bir motor. Ayrıca Google Play Store'da yıllık geliştirici hesabı açmak 25 dolar. Bu fiyat App Store'da daha da fazla.

Eğer oyun programlama hakkında herhangi bir bilgin yoksa bu işe girmemeni öneririm.
Ama kararlıysan unity indie oyunlar için uygun bir motor. Ayrıca Google Play Store'da yıllık geliştirici hesabı açmak 25 dolar. Bu fiyat App Store'da daha da fazla.

Dostum, fiyatı önemli değil, ben bu işe atılmak istiyorum. Şuanlık ilk amacım hesap açmak değil oyun tasarlamak. Bilgim yok ama yapalar da zaten bilgili gelmiyor dünyaya. Cinema 4D , 3Ds Max , Photoshop, Premiere, After Effects gibi programları kullanmayı biliyorum zaten. Unity'e pek sıcak bakmıyorum. Ama sizin öneriniz üzerine bir indirip deneyeyim. Teşekkür ederim. :)

Unity oldukça yaygın olduğu için internette öğretici videoları kolayca bulabilirsin.

Ayrıca oyun yapmak için sadece photoshop bilgisi değil programlama bilgisi de gerekiyor.

Android studio bundle kullanabilirsin kitapları satılıyor internette

Aklımda olan seçeneklerden biriydi, fakat nereden alırım bilemiyorum. Güvenilir bir site var mı bildiğiniz?

Unity oldukça yaygın olduğu için internette öğretici videoları kolayca bulabilirsin.

Ayrıca oyun yapmak için sadece photoshop bilgisi değil programlama bilgisi de gerekiyor.

Onu da öğrenirim, öğrenime açık bilgisayar sevgisi olan bir insanım. :D Unity'den güzel şeyler çıkarabilir miyim peki? İstediğim her türde oyun yapabilir miyim? Yoksa sadece 2D oyunlar mı yapabilirim? Bir de Playstore'da oyunu yayınladığımda Unity kazanç üzerinde hak sahibi oluyor mu?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı