Android oyun yapımı nasıl olur?

Scarheart

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Selamun Aleyküm arkadaşlar. Güzel bir oyun tasarladım kağıt üzerinde. Google play'de araştırdım. Hiç kimse yapmamış daha önce. Size soracağım sorular şunlar: Hangi bilgisayar dillerini bilmek lazım ? Oyun yaparken kullanacagım programların en agırı hangisi olur? Yani PC destekleme açısından. Ona göre PC alacam. Youtube'dan herhangi bir müziği oyunda kullansam mahkemelik filan olur muyum? Mesela eski bir filmde çalan enstrumanlar vs. İzin mi almak gerekiyor? Benim tasarladıgım oyun clash of clans gibi üstten bakmalı. Bu tam olarak 3D mi oluyor ? Oyun yapımına sıfırdan başlayan biri ilk nerden başlar? Önce grafikleri mi çizer?Oyun yapımında kesin ihtiyaç duyacagım programların isimleri nelerdir? Yaptıgımız oyunu reklam vermeden yayması zor mudur? Yüksek kullanıcıya ulaştıgımızda ücretle reklam nasıl yayınlarız? Clash of clans tarzı oyun yapması zor mudur? Size göre oyun yapmanın zorlukları nelerdir? Kusura bakmayın. Çok uzun oldu. Teşekkürler şimdiden. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Temelde iki yol var; ilki Java öğrenip Java'nın grafik kütüphanelerini kullanarak oyun geliştirmek, bu zor olanı. İkincisi Unity3D, GameMaker gibi hazır oyun motorları kullanmak.
Kullanacağınız en ağır program muhtemelen Autodesk'in 3D modelleme programlama olacaktır. Fakat basit grafikler için Blender gibi hafif 3D modelleme programları da kullanabilirsiniz.
Her müziği kullanamazsınız. Ücretsiz oyun müzikleri paylaşılan platformlar var, oralardan alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz.
Clash of Clans 3D strateji oyunudur. Tam olarak üstten bakmalı oyunlara TopDown Game denir ve bunlar genellikle 2D olur.
3D modelleme için Maya, 3DS Max, Blender, Wings3D, SketchUp gibi programlar kullanılır. 2D çizimler için Illustrator, Photoshop, GIMP, Inkscape benzeri programlar kullanılır. Oyunun yapımı için Unity3D, GameMaker, UnrealEngine gibi programlar kullanılır.
Reklam vermeden büyük kitlelere ulaşmak neredeyse imkansızdır.
Clash of Clans gibi gelişmiş oyunlar, bu işin eğitimini almış, tecrübeli ve profesyonel onlarca kişiden oluşan gruplar tarafından yapılır. Yani oldukça zordur.

Kodu ve Unity ile Oyun Geliştirmek

Çok teşekkür ederim bilgiler için. Onlarca kişi bir oyunu yapmak için ne yapıyor anlamadım. Kodlaması mı zor grafik yapması. Minion rush veya loney tunes dash gibi oyunlar 2d mi 3d mi oluyor. Bu tarzda oyun yapması zor mudur? Kagıt üzerinde 3 tane oyun tasarladım. 1 tanesi üstten bakmalı şehir kurma tarzı diger ikisi minion rush tarzı. Kafaya koydum. 1 senede de olsa yapacam bu oyunu. Spor salonuna gitmek dışında evden çıktıgım yok. Oyun yapmanın mantıgını, işleyişini ögrenmem lazım. Mesela pcyi açtık. İlk nerden başlamak lazım? Grafik mi çizecez? Kodlama işini hangi aşamada yapacaz? Aşamaları da ögrenmek lazım. Daha ayrıntılı bilgilendirirsen çok sevinirim.

Güncel.

Söylediğin oyunlar da 3 boyutlu. Üç eksene sahip (x,y,z) oyunların hepsi 3 boyutludur. Unity 3D Temple Run Tarzı (Infinite Runner) Oyun Örneği Burayı incelemeni öneririm. Bu blogdaki diğer yazıları da okumalısın.
Programlama geçmişin var mı? Yoksa öncelikle temel programlama mantığını, algoritmayı öğrenmelisin. Daha sonra basit objeleri (küp, silindir vs.) kullanarak genel Unity komutlarını öğrenirsin. Daha sonra ister kendi hazırladığın modellerle, ister satın aldığın veya ücretsiz edindiğin modellerle oyununu yapmaya başlarsın.
Modelleme kısmı biraz yaratıcılık ve deneyim ister. Kodlama kısmı da mantık ve sıkı çalışma ister.

Unity Dersleri - Açık Akademi Buradan başlamanı tavsiye ederim.

Söylediğin oyunlar da 3 boyutlu. Üç eksene sahip (x,y,z) oyunların hepsi 3 boyutludur. Unity 3D Temple Run Tarzı (Infinite Runner) Oyun Örneği Burayı incelemeni öneririm. Bu blogdaki diğer yazıları da okumalısın.
Programlama geçmişin var mı? Yoksa öncelikle temel programlama mantığını, algoritmayı öğrenmelisin. Daha sonra basit objeleri (küp, silindir vs.) kullanarak genel Unity komutlarını öğrenirsin. Daha sonra ister kendi hazırladığın modellerle, ister satın aldığın veya ücretsiz edindiğin modellerle oyununu yapmaya başlarsın.
Modelleme kısmı biraz yaratıcılık ve deneyim ister. Kodlama kısmı da mantık ve sıkı çalışma ister.

Unity Dersleri - Açık Akademi Buradan başlamanı tavsiye ederim.
Programlama geçmişim çok az var. Ama yabancı değilim. Çözerim. İhtiyacım olan programları kullanmak için 3500-4000 TL değerinde sağlam bir PC lazımmış. Bu PC yi edinmek zaman alacak. Sizin sistem öneriniz var mı ? Ayrıca Badland, Limbo gibi oyunlar 3D midir?

İyi bir bilgisayar ileride lazım olur, başlangıç için giriş seviyesi bilgisayarlar da yeterlidir.
O oyunlar 2 boyutlu, dikey (y ) ve yatay (x) olmak üzere iki eksenleri var.

İyi bir bilgisayar ileride lazım olur, başlangıç için giriş seviyesi bilgisayarlar da yeterlidir.
6 yıllık bilgisayarım bozuldu. Evde PC yok. Almışken sağlam bişey alıyım. Bidaha ugraştırmasın. Çok teşekkür ederim bilgiler için. Verdiginiz linklerdeki derslere başladım. Bu konuyla ilgili yararlanabileceğim başka linkler gönderirseniz sevinirim.

Üstad derslerin yarısından çoğunu izledim. İzlemeye devam ediyorum. Anladığım kadarıyla önce grafikler, karakterler, animasyonlar VS. görsel şeyler hazırlanıyor. Sonraki aşamada C# ile bu görseller komut yazılıyor. Yani oyun yapması 2 aşamadan oluşuyor. 1. Grafikler 2. Komutların yazımı. Doğru anlamış mıyım üstad? Bundan başka bişey var mı ? Oyunun grafik kalitesi neye baglıdır? Kullandıgımız malzemeye mi ? Bir de üstad anladıgım kadarıyla bazı karakterler için ufak animasyonlar yapmamız gerekiyor. Oyun içinde el-kol hareketleri için. 3D Max'da yapılıyor galiba. Bununla ilgili konu linkleri atabilir misin? Unity 3D'yi anlatan kişi çok iyi anlatıyor. Diksiyonu da güzel.

Evet temel olarak 2 kısımdan oluşur. Grafiklerin kalitesi modellerin ve dokuların kalitesine bağlıdır.

Unity 3d Dersleri (Yazılım) - YouTube
Burada 16. dersten sonra karakter animasyon konuları anlatılıyor.

sebilgi
Bu kanalda da modelleme ağırlıklı birçok yararlı ders mevcut, fakat 3DS Max değil Blender kullanılıyor.

Unıty 3D Kitaplığı
Burada da birkaç basit oyun projesinin yapımı anlatılıyor. Yardımcı olabilir.

Biraz da olsa İngilizce anlıyorsan resmi Unity eğitimlerini de incelemeni tavsiye ederim: Unity - Learn - Modules

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı