Android ve iOS Oyun Programcılığı Merakı

AMD4400

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Ben yazılıma küçük yaşlarımdan beri meraklıydım. Fakat lise son sınıf öğrencisi olunca çalışmak aklıma geldi.
Bir sorum olacaktı bu konuyla yakından uzaktan bilgileri olan arkadaşlarıma.

Ben oyun yapmak istiyorum ve C++, Java gibi dilleri öğrenmem gerektiğini de biliyorum.
Fakat ben bir hevesle Python diline başladım ve şu an Sqlite derslerine kadar geldim.

Aklıma takılan soru ise ben oyun programcılığı istiyorsam Python'a devam mı etmeliyim?
Bir yol seçmem gerekiyor ve kafam allak bullak olmuş durumda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herhangi bir dilde ilerlemek seni diğerlerinden alıkoymaz aksine senin algoritma oluşturman konusunda geliştirir. Ama oyun yapmak dediğin zaman günümüzde bunun için kullanılan oyun motorlarındaki dillerde ilerlemen senin açından faydalı olacaktır. Örneğin Unity 3D de 3 farklı dil kullanılarak oyun geliştirilebiliyor ilk etapta bunlarla başlayabilirsin. Unreal engine keza blueprint denilen görsel şemalarla ve c++ diliyle kodlanabiliyor. Spesifik olarak kendi başına hiç bir oyun motoru kullanmadan oyun yazabilmek imkansız denebilecek kadar zor bir olay.

Piyasada gördüğün oyunların hepsi ya şirketin özel oyun motorlarıyla yazılan oyunlardır (Frostbite, Ignite vs ) yada senin de kullanabileceğin kimisi açık kaynak kodlu kimi ise kapalı ama kullanımı ücretli oyun motorlarıyla yazılır. (Unity, Unreal Engine vs).

Basit bir oyun yapmak için oyun motoruna ihtiyaç duymayabilirsin ama işin içine gerçek dünyadan fiziksel olarak yer çekimi, çarpışmalar, ivme hesaplamaları vs girdiği zaman tek bir kişinin yapabileceği bir işi yükü olmaktan çıkar. Bu saydıklarımın içinde görsel efektler, animasyonlar daha girmiyor bile sen düşün.

İndir unity 3d'yi başla tutorial izlemeye.

Herhangi bir dilde ilerlemek seni diğerlerinden alıkoymaz aksine senin algoritma oluşturman konusunda geliştirir. Ama oyun yapmak dediğin zaman günümüzde bunun için kullanılan oyun motorlarındaki dillerde ilerlemen senin açından faydalı olacaktır. Örneğin Unity 3D de 3 farklı dil kullanılarak oyun geliştirilebiliyor ilk etapta bunlarla başlayabilirsin. Unreal engine keza blueprint denilen görsel şemalarla ve c++ diliyle kodlanabiliyor. Spesifik olarak kendi başına hiç bir oyun motoru kullanmadan oyun yazabilmek imkansız denebilecek kadar zor bir olay.

Piyasada gördüğün oyunların hepsi ya şirketin özel oyun motorlarıyla yazılan oyunlardır (Frostbite, Ignite vs ) yada senin de kullanabileceğin kimisi açık kaynak kodlu kimi ise kapalı ama kullanımı ücretli oyun motorlarıyla yazılır. (Unity, Unreal Engine vs).

Basit bir oyun yapmak için oyun motoruna ihtiyaç duymayabilirsin ama işin içine gerçek dünyadan fiziksel olarak yer çekimi, çarpışmalar, ivme hesaplamaları vs girdiği zaman tek bir kişinin yapabileceği bir işi yükü olmaktan çıkar. Bu saydıklarımın içinde görsel efektler, animasyonlar daha girmiyor bile sen düşün.

İndir unity 3d'yi başla tutorial izlemeye.
Aradan geçen zaman içerisinde C++ derslerine başladım. Devam etme yönünde karar aldım. C++ dilini tam anlamıyla öğrendiğimde açık sulara açılmaya karar verdim. Baktım ki kendimce çok büyük kararlar veriyorum kendimi durdurdum. Teşekkürler cevabın için. İşime yaradı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı