Angular mı? React mı?

Börtü Böcük

Kilopat
BTK Akademiden eğitim alıyorum.
Şu ana kadar Java ile Programlamaya Giriş ve İleri Seviye Java eğitimi aldım.
Sınavları başarılı bir şekilde geçtim.
Şimdi de Angular veya React eğitimi almayı düşünüyorum.
Aslında Javascript eğitimi alacaktım ama 600 videodan fazla içerik var gözüm korktu görünce.
600 küsür videoyu görünce Javascript'in ne kadar sağlam bir dil olduğunu anladım.
Karar verme konusunda Angular ve React arasında kaldım.
Angular'ı biraz biliyorum.
Angular hakkında 3 tane demo proje yaptım.
React'ı hiç bilmiyorum.
Hiç demo proje yapmadım.
Piyasada hangisi daha çok tutuluyor?
Sizce hangi eğitimi almalıyım?
Angular mı React mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamen kişisel olarak, ikisi arasından React.js derim. Bu ikisinin dışında, Vue.js'i öneririm. En büyük artısı; öğrenmesi diğer ikisine göre çok daha kolay. Vue.js, Vue-router ve Vuex ile yapamayacağın proje yok. Ha ben senin kafanı karıştırmayayım, ikisi arasından seçim yapmak istiyorum dersen, React.js diyorum.

Bu arada, bahsettiğin platformlardaki eğitimlerin kalitesini bilmiyorum.

Göz ata bilirsin.

React piyasaya daha cok hakim. Daha cok kullaniliyor ve is imkani da daha fazla. Angular'in da piyasasi var hatta ortalama teklif edilen ucretler daha yuksek. ( Sahsi deneyimim ). Biraz Turkiye'deki C# - Java piyasasina benziyor bu. C# daha fazla is imkani sunmasina ragmen maaslar dusuk.

Framework olarak Angular daha kapsayici. Typescript yaziyorsun, component structure u daha gelismis CLI. Hatta React Framework bile degil, library yalnizca. Cok da haksizlik etmeyeyim. Ayrica JS icerisinde HTML yazmak nedir arkadas, React ile atilan JSX taklalari cok felaket. Angular bu konuda cok daha basarili. Kendi icinde MVC paternini cok temiz uyguluyor. React ile yapip da Angular ile yapamayacagin sey cok az, ama Angular ile yapip React ile yapamadigin bir suru sey var.

Angular'i ogrenmesi daha zor, bir suru ivir zivir detayi var icine girince, UI kismini tamamen bana birak diyor resmen. React daha cok "Ben render - Redux ederim, gerisi sende" kafasinda.

Vue - React - Angular 3'lusunden benim tercihim Angular olur bugun yeni uygulama yazacak olsam. Ama piyasada is arayan birisi olsam React ogrenirdim.

Vue da baya iyi bu arada. Bu ikisine kiyasla daha hafif.

Freelance takilacaksaniz hepsini ogrenin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…