Aniden kapanma sorunu

AlphaIII

Centipat
Selamlar, iyi forumlar.
15 Mayıs gibi yeni bir sistem topladım, eski bilgisayarım ara ara kapandığı ve yeni bir sisteme geçmek istediğim için.
Yeni sisteme geçtim geçmesine ama bu bilgisayarımda da kendi kendine kapanmalar devam ediyor.Hatta bazen kapandığı zaman Power tuşuna basmama rağmen açılmıyor fişten çekip geri taktığımda açılıyor. Fakat ne denediysem bir sonuca ulaşamadım.
Yaptığım denemeleri-ölçümleri sırasıyla anlatayım;
1-Acaba ısı kaynaklı mı diyerek; FurMark(1920X1080-8X MSAA) ve Prime95(Small FFTs) testlerini aynı anda açık 1 saate yakın bekledim. Hiçbir kapanma sorunu gerçekleşmedi.
Prime95 testinde "0 error 0 warnings" aldım yaptığı testler sonucu.
2- Memtest86 ile RAM'lerimi test ettim 4 saat kadar sürdü, RAM'lerimde de bir hata bulmadı.
3- Core Performance Boost açık kullanıyordum, 1.4v gibi değerler alıyordu. Stock fan yetersiz kaldığı için boşta bile 55 dereceleri görüyordu. Stock fanı değiştirip "Arctic Freezer 34E-Sports Duo" alıp taktım, yine oyunlarda kapanmaya devam ediyordu. Ama ne zaman kapanacağını kesinlikle kestiremiyorsunuz.
4-Oda içinde başka prizde de denedim, orada da oyun oynarken kapandı.
5- CPB kapalıyken (3.8MHz) The Witcher 3'ü Ultra ayarlarda sınırsız FPS modunu açarak denediğimde dövüşmeye başladığımda kapanıyordu. Sonra CPB açıp girdim ve hiç kapanmadan oynadım. Daha sonra CS:GO oynarken (en düşük ayarlarda FPS için) gene kapandı ve kapanmaya da devam ediyor.
6-Güç seçeneklerinden Dengeli-Nihai Performans-Yüksek Performans modlarına alarak denedim ve onlarda da kapandığı oldu.
HWMonitor ve AI Suite 3 ekran görüntlerini ekledim.
**İkinci AI Suite 3 görüntüsünde HWM gibi programlar açtığımda olan görüntü
***Ekran kartı sıcaklığım oyunlarda 60-65 civarı

aisuitedeğerler.png

aisuitehata.png

hwmonitor1.png

hwmonitor2.png
Dragon Center GPU.png

Sistemim ise şu şekilde;
Anakart- ASUS TUF B450-PRO GAMING 4400MHz(OC)
İşlemci- AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz
İşlemci Fanı - Arctic Freezer 34E-Sports Duo
Ekran Kartı- MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X 8 GB
RAM- Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance RGB Pro Siyah 3600MHz CL18 DDR4
Kasa-güç kaynağı- Cougar TURRET V2 RGB 700W 80 Plus
Depolamalar - Corsair MP510 240GB M.2 SSD - WD Blue 1TB 7200RPM SATA 3.0
Fanlar - 6x120mm Cougar RGB FCB FAN

Son düzenleme:
Eski bilgisayarında da aynı sıkıntı olduğu için bana elektrik tesisatında bir sıkıntı var gibi geldi. Elektrikçi ev tesisatını kontrol etsin. Kapanıp açılmaması statik elektrik yüzünden olur. Birde kaliteli akım korumalı priz al.

Eski bilgisayarında da aynı sıkıntı olduğu için bana elektrik tesisatında bir sıkıntı var gibi geldi. Elektrikçi ev tesisatını kontrol etsin. Kapanıp açılmaması statik elektrik yüzünden olur. Birde kaliteli akım korumalı priz al.

Teşekkür ederim öneri için , PSU'nun yetersiz gelmesi gibi bir ihtimal var mı acaba?

Önerilen 650W senin sistemde 700W var herhangi bir sıkıntı yaratmaz. Küçük bir ihtimalde olsa güç kaynağı bozuk olabilir ama önce sen bir hatlarına baktır hatlarında sıkıntı yoksa aldığın yer ile iletişime geçip sorunu çözersin. İyi günlerde kullan sistemin güzelmiş ne kadara topladın?

Önerilen 650W senin sistemde 700W var herhangi bir sıkıntı yaratmaz. Küçük bir ihtimalde olsa güç kaynağı bozuk olabilir ama önce sen bir hatlarına baktır hatlarında sıkıntı yoksa aldığın yer ile iletişime geçip sorunu çözersin. İyi günlerde kullan sistemin güzelmiş ne kadara topladın?
Şimdi Schneider Pm5u-gr 5li Usb Li Akım Korumalı Priz PM5U-GR priz sipariş geçtim. Yarında elektrikçiyle iletişime geçeceğim.
Teşekkür ederim daha iyileri sizlerin olsun :)
Yazdıklarıma ek olarak ;
AOC 24G2U 23.8" 144Hz 1ms
Mouse pad(xxl heavy) - gaming koltuk falan toplam 14-15 bin lira civarına denk geldi.
Konuya hala yeterli yanıtları bulamadım arkadaşlar , elektrikçi ile konuştum daha önce böyle bir sorunla karşılaştığını söyledi. Ve bana kesintisiz güç kaynağı kullanmam gerektiğini söyledi , diğer müşterisi böyle çözebilmiş konuyu. Hala sorunu bulamadık kısaca

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı