Anlık Fren Boşalması

Zaki Gümüş

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar ara sokaktan anayola çıkacakken yolu kontrol amaçlı aracı durduracaktım ki frene bir bastım ayağım karşıya geçti fren boşaldı el freniyle durdurdum aracı. Sonra 100 metre kadar gidince fren tekrar sertleşti normale döndü. Baktım hidrolikte falan bir kaçırma yok bir yerden darbe almamış buraya yazana kadar araştırırken başka bir forumda benzer sorun yaşayan kişiye "Frenlerden biri sıkıştığı için fren hidroliğine hava yaptırıp boşalmasına sebep oluyor." Demiş. Aracı durdurup dört tekerin fren disklerine tek tek dokunduğumda sağ arka disk parmak derimi pişirdi anında ve yukarıdaki söylenenleri destekledi. Sizce durum nedir masrafı ne olur?

7 ay kadar kullanıyorum arabayı önceki sahibi ne yaptı bilmiyorum.
Sıcak yaz gününde kaynayan hidrolik basınca dayanamaz ve iyice sıkışır. Pedala bastığınızda boşa çıkması bundandır. Soğuduğunda ise tekrar eskisi gibi çalışmaya başlar. Normalde bu işin dünya standartı yılda 1 kere hidrolik değişimidir. Ülkemizde ise allah ne verdiyse fren boşalıp birilerini öldürene kadar veya ölene kadar kullanılır.

Hikayenizi tam bilmiyorum ama evdeki sokaktan çıkıp 2. basmada da kaynamaz.

Ek olarak hidrolikte hava var ise ilk basmada hava sıkışır, bu yüzden sonuna kadar basmanıza rağmen fren olmaz. Hemen tekrardan pompalar 2.ye basarsanız pedalın sertleşip frenlerin tuttuğunu fark edersiniz. 100 metre gitmenize gerek yok.

Sıcak yaz gününde kaynayan hidrolik basınca dayanamaz ve iyice sıkışır. Pedala bastığınızda boşa çıkması bundandır. Soğuduğunda ise tekrar eskisi gibi çalışmaya başlar. Normalde bu işin dünya standartı yılda 1 kere hidrolik değişimidir. Ülkemizde ise allah ne verdiyse fren boşalıp birilerini öldürene kadar veya ölene kadar kullanılır.

Hikayenizi tam bilmiyorum ama evdeki sokaktan çıkıp 2. basmada da kaynamaz.

Ek olarak hidrolikte hava var ise ilk basmada hava sıkışır, bu yüzden sonuna kadar basmanıza rağmen fren olmaz. Hemen tekrardan pompalar 2.ye basarsanız pedalın sertleşip frenlerin tuttuğunu fark edersiniz. 100 metre gitmenize gerek yok.

Sorun 21 Km gece yolculuğu sonrası oluştu. Biraz araştırma yapınca sağ arka diskin alev aldığını gördüm yani araba frene basmadığım halde sağ arka tekere fren uyguluyor sorunun sadece fren hidroliğinin değişmemesinden olduğunu sanmıyorum.

El freni ayarı yaptırdınız mı son zamanda? Arka freni fazla sıkı yaptı ise bunun sonucunda da hidrolik ısınıp @Recaizade Mahmut Efendi arkadaşımızın dediği gibi kaynama sonrası fren boşalmış olabilir. Hem hidrolik değişimi hemde arka frenleri kontrol ettirmenizde fayda var.

Aracın büyük ihtimalle sağ arka fren merkezi kapalı olarak takılı kalmıştır, 1 ay önce benimde sol arka merkez kitledi. Hidrolik yağ ile alakası olduğunu sanmıyorum saygılar.

Geri
Yukarı