Anti-Virüs programı indirmek şart mı?

Şimdi bu soruyu genelleme olarak sormanız yanlış kurumsal ve ev kullanıcısı olarak açıklayayım
Bilinçli ev kullanıcısı için çok da gerek yok zaten halihazırda Windows'un default gelen bir antivirüsü ve firewallı bulunuyor(Defender) ekstra koruma istersen işte hips, gelişmiş firewall, web koruması vs. Kullanılabilir sistem iyi ise gayet stabil çalışıyor yeni sistemlerde antivirüsler ben tam, gerçek zamanlı koruma istiyorum dersen antivirüs kullanılabilir
Ama dosya indirilmeyen ve sürekli offline kalan bir makineye antivirüste kurmak temelinde yanlış

Şirket ve kurumsal olarak baktığımızda gerekli günde veya haftada bir saldırganın oltalama linkleri ile tekniksel seviyede bir zararlı yazılım göndermeyeceği veya ağ üzerinden bir saldırı gelmeyeceği ne malum antivirüslerin bu konuda şirketlere endpoint Security paketleri sunuluyor devlet daireleride bunlara dahil örnek verecek olursam SGK gibi bir kurumda McAfee kullanılıyor işin bu tarafından baktığımızda az çok cevabı almışsındır diye düşünüyorum kullanılacak yere sisteme, platform, donanıma göre bu konu şekillenir

Şimdi bu soruyu genelleme olarak sormanız yanlış kurumsal ve ev kullanıcısı olarak açıklayayım.
Bilinçli ev kullanıcısı için çok da gerek yok zaten halihazırda Windows'un default gelen bir antivirüsü ve firewallı bulunuyor(Defender) ekstra koruma istersen işte hips, gelişmiş firewall, web koruması vs. kullanılabilir sistem iyi ise gayet stabil çalışıyor yeni sistemlerde antivirüsler ben tam, gerçek zamanlı koruma istiyorum dersen antivirüs kullanılabilir.
Ama dosya indirilmeyen ve sürekli offline kalan bir makineye antivirüste kurmak temelinde yanlış.

Şirket ve kurumsal olarak baktığımızda gerekli günde veya haftada bir saldırganın oltalama linkleri ile tekniksel seviyede bir zararlı yazılım göndermeyeceği veya ağ üzerinden bir saldırı gelmeyeceği ne malum antivirüslerin bu konuda şirketlere endpoint Security paketleri sunuluyor devlet daireleride bunlara dahil örnek verecek olursam SGK gibi bir kurumda McAfee kullanılıyor işin bu tarafından baktığımızda az çok cevabı almışsındır diye düşünüyorum kullanılacak yere sisteme, platform, donanıma göre bu konu şekillenir.

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Ben internet sitelerinden oyun indireceğim. O açıdan baktığımızda gerekli mi yoksa gereksiz mi?

Eğer oyunları resmi olmayan sitelerden indireceksen anitivirüs kullanmanı öneririm. Şayet Steam, Epic Games gibi bilinen yerlerden indireceksen çok gerekmez. Ben yine de her halükarda bir antivirüs bulundurmanı öneririm ama, tavsiyem Kaspersky'dir.

Yeni konular

Geri
Yukarı