Antivirüsler her şeyi virüs olarak algılıyor

Phatix

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Bundan birkaç ay önce bir konu açmıştım. Orijinal lisanslı Kaspersky Plus her dosyayı virüs algılıyordu Windows 11'de. Ondan sonra format attım ve birkaç ay antivirüssüz takıldım. Dün Windows 11'de Windows Defender otomatik açılınca girdiğim bir klasördeki exelerin hepsini virüs diye algılıyordu kapattım. Şimdi Windows 8.1 üzerinde (başka bilgisayar) Kaspersky kurdum ve sonuç gene aynı, false-positive var bir sürü. Bunu nasıl çözeceğiz, acaba bütün dosyaları virüsleyen bir virüs mü var? Not: Aynı HDD ve SSD'yi diğer bilgisayara taktım ama SSD sıfırladım.
Örnekler: svchost.exe'yi virüs algıladı sildi, orijinal sitesinden indirdiğim k-Lite codec Pack'i virüs algıladı.

Screenshot (1).png

Screenshot (2).png

Screenshot (3).png

Eki Görüntüle 1895847
İşimi riske atmadım, ne kadar exe kaldıysa onları da ben sildim.

Bu arada @Murat5038 Kaspersky Rescue Disk de dosyaları onarabiliyor hatta bazılarını onardı ben kendim sildim.
Bir zamanlar banada Synaptics diye bir virüs bulaşmıştı exe olan tüm dosyalara kendini enjekte etmişti temiz kurulum yapmadan ESET, Malwarebytes, McAfee, AVG sağolsun temizledik bir şekilde. CCleaner ile de düzelttim exe dosyalarının çoğu silindi. Şuan düzeldi ama sonunda, artık exe dosyalarına sızmıyor.

Onarma zararlıyı dezenfekte etmeyle oluyor. AV ile sadece işlem apman lazımdı sonradan önerecektim sırası ile yapılmalıydı işi uzatmış oldun sadece.

Artı olarak CD-R'ye virüs bulaşması imkansız.
Orijinal A4Tech CD'sine nasıl bulaşacak virüs.
Yukarıda yazmıştım disk içeriğini, aynı kimlik ise diskde bulunan bulaşma kaynağı odur diyorum. İçeği ve dsk biçimini belirtmeden soru sorduğunuz için açıkladım.

İşimi riske atmadım, ne kadar exe kaldıysa onları da ben sildim.
Diski içindekileri komple silmek yetmez. Biçimlendirmediyseniz biçimlendirin. Amacınız tüm dosyaları silmekse tabi bu şekilde yapın.

Son düzenleme:
Mesela bugün driver klasörüme girdim girer girmez Windows Defender HP driverlarını virüs algıladı.
bkz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar şu an bütün diskleri taradım Kaspersky ile virüs bulamadı. Diske de herhangi bir biçimlendirme falan yapmadım. Sorun olur mu? Format attıktan sonra rahatça kullanabilir miyim?

1691666528557.png

Son durum böyle, virüs bahanesiyle yer de açmış oldum :D

Şimdi rahat etmeli miyim? Halen virüs olabilir mi?

Son düzenleme:
Yukarıda gerekenleri yazmıştım. Ekstra olarak USB ve diğer depolama aygıtlarını kontrol etmeden takmadığınız sürece sorun olmaz.
Aktif kullandığım 2 HDD 1 SSD'yi temizledim. Geriye kalan USB'leri KRD ile içlerini silip Windows'a geçip biçimlendirdim. (Linux'ta formatlayınca USB bellekler bozuluyordu önceki deneyimlerimden)

Geriye kalan USB'leri KRD ile içlerini silip Windows'a geçip biçimlendirdim. (Linux'ta formatlayınca USB bellekler bozuluyordu önceki deneyimlerimden)
Yine de bu şekilde yapılmamalıydı. Bulaşma ihtimali var. Size hepsi takılı tam tarama demiştim. Bu şekilde yapıldıysa sorun olmaz.

Yine de bu şekilde yapılmamalıydı. Bulaşma ihtimali var. Size hepsi takılı tam tarama demiştim. Bu şekilde yapıldıysa sorun olmaz.

USB bellekler için yer yoktu laptopta takılı HDD + SSD ve 3.5" HDD'yi adaptör ile USB'den bağladım. Tam tarama yaptım. Exeler otomatik açılıp virüs bulaştırır diye USB belleklere de Linux'tan bakmıştım.

Geri
Yukarı