AOC 24G2U ışık sızması mı IPS glow mu?

kederlitosbağa

Kilopat
Merhabalar,
Monitörü yeni satın aldım. Alırken ölü piksel testi yapıldı ve temiz çıktı. Tabii ortam aydınlık olduğu için ışık sızması var mı yok mu bakamadık pek. Işık sızması ile IPS glowu tam olarak ayırt edemiyorum. Kamerada ekstra kötü çıkmış. Oyun oynarken ya da bütün ekranı kaplayan görüntüler varken belli olmuyor. Fakat ışıkları kapatıp üstte altta siyah şeritleri olan videolar açtığımda özellikle üstte net bir şekilde görünüyor.

WhatsApp Image 2021-03-19 at 01.52.02.jpeg

WhatsApp Image 2021-03-19 at 01.52.02 (1).jpeg

WhatsApp Image 2021-03-19 at 01.52.02 (2).jpeg

WhatsApp Image 2021-03-19 at 01.52.02 (4).jpeg

WhatsApp Image 2021-03-19 at 01.52.02 (3).jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunlar da biraz daha gerçeğe yakın fotoğraflar.
WhatsApp Image 2021-03-19 at 19.23.09 (2).jpegWhatsApp Image 2021-03-19 at 19.23.09 (1).jpegWhatsApp Image 2021-03-19 at 19.23.09.jpeg
Sağ ve sol alt normal gözüküyor fakat üst çerçevenin oradan çıkan ışıklar anormal duruyor. Emin olamadım onlara.
Evet bana da orası ışık sızması mı acaba diye düşündürttü. Fakat farklı açılardan baktığımda oradaki parlaklık ve ton değişiyor. O nedenle ips glow olabileceğini düşündüm.

Üstteki parlaklığın açıya göre değişimini videoya çektim belki daha net bir fikir oluşturur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Kamerayı açıp baktım bende de kamerada bayağı çok varmış gibi çıktı. Ama kendim ekrana bakarken farkedilmeyecek kadar az halbuki. Seninki de öyle olabilir. LCD panellerde çok yaygın bir durum. İade kabul etmeyebilirler. Bence uğraştığına değmez yeni ürün alsan bile onda da az olsa da olacak kaçınılmaz bir durum IPS panellerde. Tek çare OLED monitör almak.

Aynı monitörü kullanıyorum ışık sızması kaçınılmaz bir durum zaten ama fotoğraflarda açıklayıcı ve gerçekçi çıkmaz bu tür durumlar bu nedenle karanlık bir odaya geçin Black Screen - see the dust! sitesine girip tam ekran yapın ve kendiniz kontrol edin. Kontrol ederken de monitöre bakarken kafanızı sağa ve sola oynatın eğer değişimler varsa IPS Glow'dur. Değişiklik yoksa maalesef ışık sızmasıdır ve eğer çok rahatsız edici değilse değişim vs. uğraşmayın derim. Başka sorunuz varsa alıntı yapın ki bildirim gelince görebileyim.

Aynı monitörü kullanıyorum ışık sızması kaçınılmaz bir durum zaten ama fotoğraflarda açıklayıcı ve gerçekçi çıkmaz bu tür durumlar bu nedenle karanlık bir odaya geçin Black Screen - see the dust! sitesine girip tam ekran yapın ve kendiniz kontrol edin. Kontrol ederken de monitöre bakarken kafanızı sağa ve sola oynatın eğer değişimler varsa IPS Glow'dur. Değişiklik yoksa maalesef ışık sızmasıdır ve eğer çok rahatsız edici değilse değişim vs. uğraşmayın derim. Başka sorunuz varsa alıntı yapın ki bildirim gelince görebileyim.
Sol üst ve sol alttakinin net ışık sızması olduğuna karar verdim. Film izlerken gerçekten rahatsız ediyor. Vatan'a götüreceğim pazartesi. Umarım değişim kararı çıkar servisten.
WhatsApp Image 2021-03-21 at 00.43.29.jpeg

Bunlar da biraz daha gerçeğe yakın fotoğraflar.
Eki Görüntüle 932290Eki Görüntüle 932291Eki Görüntüle 932292

Evet bana da orası ışık sızması mı acaba diye düşündürttü. Fakat farklı açılardan baktığımda oradaki parlaklık ve ton değişiyor. O nedenle ips glow olabileceğini düşündüm.

Üstteki parlaklığın açıya göre değişimini videoya çektim belki daha net bir fikir oluşturur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ayni durum dün aldigim Lg GN600 modelde oldu yana kayinca sarı oldu monitör ayrica isik sizmasi vardi. Iade ettim. Isik sızmasi cok araştirdim IPS panellerde kaçis yok gibi.

Geri
Yukarı