AÖF'ün ders kitapları nasıl okunur?

spacewizard

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba adamlar ve kadınlar,
Ya hu bu Anadolu Üniversitesi açık öğretim fakültesinin kitaplarını sıkılmadan okuyup anlayabilen var mı gerçekten merak ediyorum, ben bir seviyede yazılım biliyorum, bu yaştan sonra üniversiteye gitmek için de pek koşullar el vermiyor. Bilgisayar programcılığı bölümüne kaydolayım dedim 1 yıl önce, hayır C++ C# Python gibi dillere makul bir seviyede hakimim ama daha çok C# ve ilgili derleyiciler uzmanlık alanım. Web tasarımı ve çeşitli veri tabanlarını da biliyorum. Ama ben bu kitaplarda anlatılan hiçbir şeyden bir şey anlamıyorum arkadaşlar. Önüme bir kod bloğu çıktığı zaman direkt anlıyorum. Son derece basit ama bu kod bloğunu kitap bana açıklıyor. Bu açıklamayı anlamıyorum, hayır biliyorum o örnekteki kodun ne işe yaradığını :D Ama açıklamalar çok garip yapılmış sanki böyle, yazan eleman bilgili görüneyim diye sınırlarını çok zorlayıp saçmalamış gibi görünüyor. Bu deneyimi sadece ben mi yaşıyorum diye merak ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Aöf kitaplarını seviyorum. Bilgisayar Programcılığı okuyorum. Hiç gereksiz bilgi yok bence. Hepsi gerekli. Tümünü okumak gerek diye düşünüyorum.

Ben AÖF kitaplarını seviyorum. Bilgisayar Programcılığı okuyorum. Hiç gereksiz bilgi yok bence. Hepsi gerekli. Tümünü okumak gerek diye düşünüyorum.

O zaman seni tebrik ederim, güçlü bir iraden var bence.
Ayriteyen Python öğrenimi içeren kitapta hazı hatalar var, imp modülü eskimiş bir modül, importlib modülünü anlatması gerekirken imp yi anlatmış, şimdi Python 3.12 de bu modül hiç yok :D şimdi bu kitabı çalışan adam muhtemelen Windows kullanıyordur muhtemelen de güncel Python 3.12'yi indirecek sonra diyecek ki bu niye çalışmıyor, yani demek istediğim insanlar bir miktar para veriyor bu eğitimi almak için, biraz özen göstermeleri gerekir bence, kitapların dili ve anlatımı bana çok garip geliyor.
İlk başlarda hızlıca hemen bazı veri türleri ile işlem yapmaya başlamış adam bayağı for ile örnekler falan vermiş kitabın daha 10. sayfalarında, dedim bu bayağı hızlı gidiyor, sonra bir baktım, for, int, string ifadelerini atıyorum 80. sayfada ne olduklarını falan anlatmaya başlamış, böyle başlangıç seviyesi bir eğitim kitabı yazarken, "okuyan adam hiçbir şey bilmiyor" mantığıyla yazman gerekiyor.

Basit bir örnek vereyim mesela
Adam dict. Fromkeys(keys, Value) falan gibi ifade etmesi gereken bir bölümü tutmuş buraya "fromkeys(seq[, v])" yazmış, şimdi o ayraç orada ne alaka :D

Ayrıca bazı şeyleri ifade derken hiç doğrudan ve net anlatım kullanılmamış zaten Python bilenler için biraz saçma gelebilir ama çok basit bir örnek verecek olursak mesela map() fonksiyonunu anlatmış,
"map() fonksiyonu Örneği
Python'daki map() fonksiyonu, bir fonksiyon ve bir liste alır. Fonksiyon, listedeki tüm öğelerle birlikte çağrılır ve her öğe için o fonksiyon tarafından döndürülen öğeleri içeren yeni bir liste döndürülür."
Şimdi bence bu cümle çok dolaylı yollardan tamamlanmış bir cümle :D, kitap bu şekilde oluşturulmuş cümleler ile dolu. Ne demek istediğimi anlamayabilirsiniz belki ama Map'in ne olduğunu bilmeyen adam bu cümleyi anlayana kadar arka arkaya net 20 kez okur burayı.

Aynı şeyi ChatGPT'ye sordum:
"map() fonksiyonu, bir veya daha fazla iterable'ın her elemanına belirli bir fonksiyonu uygulayan ve sonuçları içeren bir map nesnesi döndüren bir yerleşik fonksiyondur. "

Bu işte bitti direkt anlıyorsun, bu kadar. Hani tümleçleri zarfları, fiilleri dilinin altında un helvası yapa yapa anlatmaya gerek yok, direkt anlatacaksın bu kadar, demek istediğim herkes kitap yazamaz yani, incelik ister.

Aynı şeyi düşünüyorum. Kitaplar bazı şeyleri çok gereksiz uzatıyor ve çok sıkıcı açıklıyor. Sözel bölümlerde bile iç bayıyorken yazılım konularında iyice bayıyor. Anlaşılacaksa bile anlamıyor. Güncel de değil. Oysa bölüm daha yeni açıldı. :D

Aynı şeyi düşünüyorum. Kitaplar bazı şeyleri çok gereksiz uzatıyor ve çok sıkıcı açıklıyor. Sözel bölümlerde bile iç bayıyorken yazılım konularında iyice bayıyor. Anlaşılacaksa bile anlamıyor. Güncel de değil. Oysa bölüm daha yeni açıldı. :D

Hay ağzın bal yesin.

İngilizce HTML kitabını Türkçe çevirip okuyorum ve anlamadığım çok konu oluyor. Yani tek kitapla yazılım öğrenemiyorum. Python öğrenmek için de AÖF kitabı yetersiz kalır. En az 3-5 farklı kitap okumadan dahi HTML tüm konuları anlamam imkansız. Python için sanırım 5-10 farklı yazarın kitabı gerekecek.

İngilizce HTML kitabını Türkçe çevirip okuyorum ve anlamadığım çok konu oluyor. Yani tek kitapla yazılım öğrenemiyorum. Python öğrenmek için de AÖF kitabı yetersiz kalır. En az 3-5 farklı kitap okumadan dahi HTML tüm konuları anlamam imkansız. Python için sanırım 5-10 farklı yazarın kitabı gerekecek.
Chat gpt yi aç yan taraftan, ona sora sora istediğin programı yazarsın :D
bence çok fazla kitap okumaya gerek yok 2020 de yapılan bir araştırmaya göre dünyada 8.2 milyon kişi python kullanıyormuş ancak uzmanlara göre bunların sadece 2000 - 3000 tanesi en iyi derecede biliyor, şimdi bu 8 milyonun 3 milyonu çok iyi derecede bilmeyip bundan bir şeyler elde edebiliyorsa, iyi ve orta seviye arası bilen bizler gibi birileri de edebilir bence. Zaten kitaplar da bir yere kadar, yaparak öğrenmek en iyisi bence

Geri
Yukarı