Apple macOS vs. Hackintosh vs. sanal macOS

Mehmet Hergül

Centipat
Daha fazla  
Apple bilgisayarlarında kullanılan macOS ile Hackintosh ya da sanal makine için kullanılan macOS arasında güvenlik, ek özellik, hız gibi farklar var mı? Yoksa birebir aynı mı? İndirilmesi ücretsiz olduğu için kafamda bu sorular var.

Tamamen aynı değil, aynı olamaz. Bir yazılım en stabil olarak yazıldığı üründe çalışır.

Hız ve stabilite olarak sıralamak gerekirse;

Apple macOS > Hackintosh > Sanal Makine macOS

Tabii ki normal bir Mac'de kullanılan macOS gibi performans almazsınız sonuçta. Fakat çok da sıkıntı çekiceğinizi sanmam Hackintosh'da sisteminiz iyiyse. Sanal makineler de aynı şekilde.

Artı -1 Eksi
Linus Tech Tips bununla ilgili bir video çekmişti

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada olan şey şu. Yaptığımız şey evet, sanallaştırma. Ama Qemu alıştığınız sanallaştırmalara benzemiyor. Direkt donanım seviyesinden sanallaştırma yapmanızı sağlıyor Qemu. Zamanında Linux GTA5 açmadığı için millet Qemu üzerinden Windows 10 kuruyordu ve Windows 10 native performansına çok yakın bir şey alıyorlardı. Bu sistem üzerinden kurduğun macOS direkt donanımına ulaşacak. Hackintosh'un çok sürücü sıkıntısı varken bu yöntem daha esnek ve güvenli. Taban sistem olarak minimal bir Linux dağıtımı seçmeni öneririm. LTT videoda işin temellerini öğretmiş ama taban sistemi hafifletmek ve macOS'un açılışını otomatikleştirmek sana kalmış. Eğer doğru yapılırsa normalde Mac'lerde elde edemeyeceğin donanım kombinasyonlarını ve performansı yakalayabilirsin.

Güvenlik açısından tabii ki gerçek bir Mac almak en iyisi çünkü internetten edindiğin ISO direkt Apple tarafından verilmediyse içinde gömülü virüs olma olasılığı var. O şekilde indirilen bir ISO'yu asla kullanmazdım. Eğer ki Windows 10'dan sıkıldıysan ve daha kararlı bir sistem kullanmak istiyor ama para vermek istemiyorsan Ubuntu 20.10 ya da Linux Mint 20 Cinnamon'u önerebilirim. Elementary OS 6 da yolda :)

Peki ben bunların hangisini tercih ederdim?
Gelecek ARM'da. Apple da bunun farkında. Kişisel bilgisayarlar ARM'a dönüşmeye başladı bile çünkü daha az ısınma ve daha fazla pil ömrü veriyor bu mimari. Bugünlerde ortaya Geforce Now, Stadia gibi servisleri iyice bakıldığında son derece makul fiyatlara kiralayabiliyorsun. Gelecekte performans gerektiren şeyler buluta taşınırken bize uzun süre pili giden, ısınmayan, sessiz ve konforlu cihazlar kalacak. Gelecek bu. Dolayısıyla ben klavyesi, retina ekranı, mimarisi nedeniyle Macbook alırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı