Apple teknik servis pasaport istiyor mu?

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
ABD’den iPhone 7 almayı düşünüyorum bir arkadaşımın annesinin pasaportu ile. Fakat aklımdaki soru; telefonun bir arızası durumunda bunu Apple teknik servisine götürünce pasaportun şahsı da yanımda olmalı mı? Sonuçta telefon onun adına kayıtlı olacak. İşlemler de yanımda olmalı mi?

Bildiğim kadarı ile Apple sadece telefonun garantisi var mı yok mu ona bakar. Pasaport ya da pasaport sahibini talep etmez.

@Recep Baltaş; bu konuyu Apple Genius'a sormuştum. Onlar da kesin bir cevap veremiyorlar. Dünya genelinde gerekmiyor, dediğiniz gibi telefon ve garanti belgesi yeterli.

Ama Türkiye servisi isteyebilir.

Ben de istemez diye düşünüyorum. Garanti belgesi kutusu bir de galiba faturasını istiyor. @SideWinder
Aslında Genius Bar ne kutu ne fatura istiyor. :)

Biz gittiğimizde sadece telefonu verdik.

Tabii tüm belge ve kutusunu götürmek lazım.

Bildiğim kadarı ile Apple sadece telefonun garantisi var mı yok mu ona bakar. Pasaport ya da pasaport sahibini talep etmez.

Arkadas sanirim garanti degil telefonu actirmaktan bahsetmis, bu sene tatilimde YASAL UYARI baslikli bir sms aldim söyle ki.

ttzrz.jpg

Bilmiyorum ama ben telefonumu bu sene Türkiye tatilinde actirttim, pasaport istediler. Pasaportum yoktu alman kimligiyle hallettim.
Garanti konusuna gelecek olursak pasaportla alakasi yoktur.

Cihazın seri numarasını ister sizden. Pasaporta gerek olacağını sanmıyorum. Seri numarasından girerek cihazın seceresini çıkartıyor çünkü ilgili kişi. Ben genelde yurtdışından aldığımdan telefonu bugüne kadar servis veya operatör hiç pasaport sormadı bana mesela. IMEI bile gerekirse soruyor. Seri numarası iş görür bence.

Amerika'dan alınan Iphone garantisi Türkiye de geçerli olmaz. Fakat 2 yıl önce yeni bir kanun çıkmıştı 200 TL civarı bir miktar ile Türkiye de garanti yaptırıyorsunuz ama yürürlülüğe girdimi bilmiyorum. Kendimden yola çıkarsak Amerika'dan Iphone 6 çıkar çıkmaz almıştım. Türkiye'ye geldiğim zaman garantisinin geçmediğini öğrendim. Bildiğim kadarı ile Amerika kıtasından alınan Iphoneler Amerika kıtasında, Avrupa'dan alınan Iphone garantisi Avrupa'da geçerli diye biliyorum. Yurt dışı alınan cihaz son 1 veya 3 ay içerisinde yurt dışına çıkmış birisinin pasaportuna kaydedilmelidir, kayıt ettirdiğiniz kişinin pasaportunu 2 yıl başka bir cihaz kaydına kapatmış olursunuz.
Not: Bu söylediklerim 2 yıl öncesinin bilgileridir. Malum Türkiye şartları belki 200 TL oldu 400 TL.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı