Apple Telefonla Teknik Destek: Süresi Doldu Nedir?

Makaleler
35
Aldığınız Apple ürünlerinde garantiyi sorguladığınızda "Telefonla Teknik Destek" kısmını görürsünüz. Bu bazılarında etkin iken bazılarında süresi doldu şeklinde çıkmaktadır. Apple Garanti Sorgulama | iPhone, Apple Watch, iPad, iPod ve Mac - Technopat Sosyal
1548847060159.png

Peki garantinizin devam etmesi halinde Telefonla Teknik Destek: Süresi Doldu kısmını neden görüyorsunuz?

Telefonla Teknik Destek: Apple müşteri hizmetleri ile telefon üzerinden teknik destek almanızı sağlar.

Bu ibareyi görüyorsanız dert etmeyin. Türkiye'de bedelsiz olarak garantisi bitse dahi Apple üzerinden destek alabilirsiniz (onarım hariç).

Bu ibare, bu desteğin yurt dışında bedelli olduğu için bir süre sonra yani 90 gün sonra, otomatik çıkar sayfada. Yani ülkemizde bu uyarıyı görün veya görmeyin ücretsiz olarak Apple üzerinden telefonla destek alabilirsiniz.

Bildiğim kadarıyla 1 yıl telefon üzerinden destek alma hakkımız oluyor. Bu süreçte sorunu çözene kadar konuşuluyor ve cihaza bağlanabiliyorlar. Bu servis benim aklımı almıştı dersem yalan söylemiş olmam. Bir yıl sonra bu destek hakkım kaldırıldı ama normal garanti şartlarım devam etti. Bu şekilde garantimin sonlarına doğru cihazımın ekran ve bataryası da değiştirildi, konusu da var. :)

Cihazımı servise götürmek istemiyorum diyorsanız da App Store üzerinden "Apple Destek" uygulamasını indirmeniz gerekiyor. iMessage gibi bir arayüz karşılıyor sizleri. Sorununuzu iletebilirsiniz, arıza tanısı yaptırabilirsiniz veya sorularınızı sorabilirsiniz.

Konuya ek olarak ben de birkaç deneyimimi eklemiş olayım. :)

Normal şartlarda applestorelar üzerinden veya satın aldığınız her apple cihazı için apple müşteri hizmetleri ve applestorelar size belli bir süre destek olurlar.

Bunlar nelerdir?

Telefonla destek , telefonum bozuldu nereye göndereceğim gibi sorular değil. Mail atamıyorum apple hesabı açamıyorum , safari yok oldu ne yapmalıyım vb. tarz da telefonu kullanamayan insanlara verilen destek için sunulan süredir.

Türkiye'de ise bu hizmet neredeyse hiç kullanılmaz veya gerçekten ihtiyaç duyanlar apple tarafında özel destek paketi alırlar veya grup olarak eğitime giderler. (Apple'ın apple ürünlerini rahat kullanabilmeniz için verilen hizmetten bahsediyorum).

Yeni bir apple cihaz aldığınızda size o cihazı kullanabilmek için verilen destek süresi ile , Bir sıkıntım var onu nasıl çözerim desteği birbirinden farklı.

Alakası yok, ben telefonumun üzerinden çok yıl geçmesine rağmen tüm garantileri bitmesine rağmen aradığımda bana destek sağlamışlardı. Bunun tam olarak ne için olduğunu bilmiyorum fakat pekte takılacak önemli bir durum değil keyfinize bakın.

Alakası yok, ben telefonumun üzerinden çok yıl geçmesine rağmen tüm garantileri bitmesine rağmen aradığımda bana destek sağlamışlardı. Bunun tam olarak ne için olduğunu bilmiyorum fakat pekte takılacak önemli bir durum değil keyfinize bakın.

İşte anlatmak istediğim normal destek ile telefonunun kullanım desteği arasındaki fark.
Zaten normal desteği yıl sorunu olmadan veriyorlar , fakat telefonun kullanımı ile ilgili destek için sınırlı bir süre destek veriyor apple.

Son yorum attığınız 2-3 post hepsi alakası yok ile başlıyor bu arada siz fark ettiniz mi bilmiyorum.

İşte anlatmak istediğim normal destek ile telefonunun kullanım desteği arasındaki fark.
Zaten normal desteği yıl sorunu olmadan veriyorlar , fakat telefonun kullanımı ile ilgili destek için sınırlı bir süre destek veriyor apple.

Son yorum attığınız 2-3 post hepsi alakası yok ile başlıyor bu arada siz fark ettiniz mi bilmiyorum.

Genelde alakasız şeyler yazılıyor çünkü. 2019 yılına geldik, küçücük çocuklar bile çok iyi bir şekilde akıllı cihazları kullanıyor sizin söylediğiniz telefon kullanımı desteğini kullanmak ne kadar iş görür? Kaç kişi kullanmıştır? Çevrede birine sorup öğrenebilirsin, internette video izleyip çok güzel bir şekilde öğrenebilirsin. Neden işini zorlaştırıp telefonla arayıp yapmaya çalışsın ki kullanıcı?

Genelde alakasız şeyler yazılıyor çünkü. 2019 yılına geldik, küçücük çocuklar bile çok iyi bir şekilde akıllı cihazları kullanıyor sizin söylediğiniz telefon kullanımı desteğini kullanmak ne kadar iş görür? Kaç kişi kullanmıştır? Çevrede birine sorup öğrenebilirsin, internette video izleyip çok güzel bir şekilde öğrenebilirsin. Neden işini zorlaştırıp telefonla arayıp yapmaya çalışsın ki kullanıcı?

Ben teknik serviste çalışıyorum , ve bundan önce 4.5 sene Turkcell'de çalıştım. Belli bir yaşın üzerindeki kullanıcıların çoğu bu telefon için eğitim nerden alabilirim diye soruyor , yani çok gördüm. Özellikle mac bilgisayarlar ve apple cihazları için soran çok oluyor. Apple'da bunu bildiğinden hem kendi yetkili mağzalarında hemde telefonla sınırlı eğitim desteği vermektedir. Oradaki süre onu belirtmektedir.

Bu sadece ülkeye özel değil , apple in global bir hizmetidir yani abd de de Çin'dede Hongkong'dada vardır.

Ben teknik serviste çalışıyorum , ve bundan önce 4.5 sene Turkcell'de çalıştım. Belli bir yaşın üzerindeki kullanıcıların çoğu bu telefon için eğitim nerden alabilirim diye soruyor , yani çok gördüm. Özellikle mac bilgisayarlar ve apple cihazları için soran çok oluyor. Apple'da bunu bildiğinden hem kendi yetkili mağzalarında hemde telefonla sınırlı eğitim desteği vermektedir. Oradaki süre onu belirtmektedir.

Bu sadece ülkeye özel değil , apple in global bir hizmetidir yani abd de de Çin'dede Hongkong'dada vardır.

Farkındaysanız Mac için demedim, iPhone’lardan bahsettim

Yeterince açık bence. Telefonla teknik destek süresi dolduğu için artık telefonla teknik destek alamazsın demek istiyor. Apple danışmanlarından ücret karşılığı teknik destek alabilirsin diye de not düşmüşler.

Bildiğim kadarıyla 1 yıl telefon üzerinden destek alma hakkımız oluyor. Bu süreçte sorunu çözene kadar konuşuluyor ve cihaza bağlanabiliyorlar. Bu servis benim aklımı almıştı dersem yalan söylemiş olmam. Bir yıl sonra bu destek hakkım kaldırıldı ama normal garanti şartlarım devam etti. Bu şekilde garantimin sonlarına doğru cihazımın ekran ve bataryası da değiştirildi, konusu da var. :)

Cihazımı servise götürmek istemiyorum diyorsanız da App Store üzerinden "Apple Destek" uygulamasını indirmeniz gerekiyor. iMessage gibi bir arayüz karşılıyor sizleri. Sorununuzu iletebilirsiniz, arıza tanısı yaptırabilirsiniz veya sorularınızı sorabilirsiniz.

Konuya ek olarak ben de birkaç deneyimimi eklemiş olayım. :)
hocam garantinin bitmesine yakın bataryayı nasıl değiştirdiniz,konusu var demişsiniz ama ben bulamadım :(

Geri
Yukarı