AppleHDAPatcher İle Ses Kartı Aktif Etmek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba, sizlere bu rehber ile ses kartınızı nasıl aktif edebileceğinizi göstereceğim. Bu yöntemi uyguladığınız zaman masaüstünüze MironeAudio isimli bir klasör gelecek ve o klasör içerisinden istediğiniz yöntem ile ses kartınızı aktif edebileceksiniz. Bunlar ise:
  • AppleHDA.kext & HDAEnabler.kext. (İlk olarak bunu deneyin. Kext Utility ile kurmak.)
  • aDummyHDA.kext & Clover config.plist. (Alternatif olarak bunu deneyebilirsiniz. Clover config.plist düzenleme bilgisi gerektirir.)
  • DSDT için HDEF & IRQ Patch. (En mükemmel çözüm için ise bunu deneyebilirsiniz ama DSDT konusunda biraz bilginiz olması şart.)
Gerekli uygulamayı edinmek için:
AppleHDA Patcher

Öncelikle uygulamayı açalım:

1.png

Desteklediği ses kartları ve yamalak istediğiniz patch seçimi:

2.png

Dizüstü bilgisayarlar için olan seçim kısmı ve listesi:

3.png

Listenin devamı:

4.png

Örneğin masaüstü bilgisayarlar için Realtek ALC 887 VD ses kartımız için yamalama yapalım:
5.png

Bize kaç portunuz var gibisinden soruyor ses giriş/çıkış olarak uygun olanı seçelim: (Mesela 3 giriş/çıkış için 5 veya 5/6 adet giriş/çıkış için 7/9 olarak seçebilirsiniz.)

6.png

İşlem bu kadar. Geriye kalan masaüstünde oluşan MironeAudio isimli klaösre erişip istediğiniz yöntem ile ses kartınızı aktif etmek.

Not: Bu yöntemin bize faydası nedir veya neden bu yöntem diyorsanız Apple'ın kendi ses sürücünü kullanmak diyelim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba hocam, şimdi Apple HDA Patch çalıştırdım ve gerekli işlemleri yaptım. Şimdi masaüstünde "MironeAudio" adında bir klasörüm var, bu klasör içinde hangilerini kurmam veya nereye atmam gerekiyor? En iyi sonuç için ne yapmak lazım?

Son düzenleyen: Moderatör:
@hanzele
  • AppleHDA.kext & HDAEnabler.kext. (İlk olarak bunu deneyin. Kext Utility ile kurmak.)
  • aDummyHDA.kext & Clover config.plist. (Alternatif olarak bunu deneyebilirsiniz. Clover config.plist düzenleme bilgisi gerektirir.)
  • DSDT için HDEF & IRQ Patch. (En mükemmel çözüm için ise bunu deneyebilirsiniz ama DSDT konusunda biraz bilginiz olması şart.)

@blackandyellow ilk olarak AppleHDA.kext & HDAEnabler.kext yükledim ses çalışıyor ama 3 farklı kanal oluşturdu 1. kanalı seçtiğimde 2 hoparlör, 2. kanalı seçtiğimde diğer 3 hoparlör çalışıyor. Dijital olanı seçtiğimde ise ses çıkmıyor.

Üstad, şimdi mac os sierra 10.12.6 kurdum, vodoo ile sesi tanıttım ama uykudan uyanınca ses gelmiyor. Bunu yapayım dedim tüm işlemleri yapıyorum ama masaüstünde klasör oluşmuyor.

Bilgilendirme: AppleALC ile ses tanıtamazsanız ve VoodooHDA problem yaşatıyor ise bu yöntem halen geçerlidir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı