APT Update çok uzun sürüyor

Danzo

Hectopat
APT Update komutunu verdikten sonra ilk başta hızlı bir şekilde ilerliyor. Daha sonra bir noktada duruyor. Ya uzun bir süre gelmiyor ya da hiç gelmiyor. Sebebi ne olabilir?

apt_update.png

ASCII desteği olmayan karakterlerden kaynaklanan bir sorunu çıktıda nereden gördünüz banada gösterebilr misiniz?

Daha önce raporlanmış ve çok defa rastladığım bir durum. Sana bir şey göstermek zorunda değilim, arkadaşın bilgisi olsun diye yazıyorum sadece. Ayrıca yönlendirmelerin yanlış ve hatalı. Çıktıya göre zaten paket bilgileri alınmış, şu kadar saniyede şu kadar veri alındı kısmından bunu anlayabilirsin. Bu aşamadan sonra /etc/apt/apt.conf.d/ altındaki implemantasyonlar çalıştırılıyor, sonrada aşağıdaki gibi çıktı alınması gerekiyor.

Kod:
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor   
Durum bilgisi okunuyor... Bitti  
x paket yükseltilebilir. Bu paketleri görmek için 'apt list --upgradable' komutunu çalıştırın.

Bunlardan sorunun asıl kaynağının ne olduğu kolayca anlaşılabiliyor.

DNS ile ilgili sorun olsa, adres çözümleme hatası olurdu. Resimdeki çıktıdan paket bilgilerinin oldukça hızlı ve sorunsuz indirildiği görülüyor.

Çözülmüyor, önceki mesajlarımı okuyabilirsin. Bunun DNS ile alakası yok, öyle olsa adres çözümleme ile ilgili hata alırsınız.
Hocam belki haklısınızdır, neredeyse 5-10 defa aynı sorun ile karşılaştım. Kurulum sonrası DNS değiştirmeden update yaptığımda aynı sorun ile bende karşılaşıyordum. Statik ip verip Google DNS kullandığımda sorun çözülüyordu. Tahminimce modemimizin otomatik aldığı DNS ile Türkiye kaynak dosyalarına ulaşmada biraz sıkıntı yaşıyoruz. Eğer tekrar aynı sorun ile karşılaşırsam sizin verdiğiniz kodu da deneyeceğim. Tekrardan teşekkür ederiz yardımınız için.

Hocam belki haklısınızdır, neredeyse 5-10 defa aynı sorun ile karşılaştım. Kurulum sonrası DNS değiştirmeden update yaptığımda aynı sorun ile bende karşılaşıyordum.

Yerel yansılarda DNS ile ilgili sorun yaşanmaz, belki security deposundan kaynaklı sorun yaşıyorsunuzdur. Adres çözümleme sorunu yerel harici yansı kullanıldığında görülür. Çünkü ana depolar yerel olarak değişmesine rağmen, güvenlik güncellemelerinin daha hızlı ulaştırılması açısından security deposu yerel olarak ayarlanmayabiliyor. Bir de bahsettiğim husus Debian 10/Ubuntu 20.04 ve sonrasında mevcut. Kullandığınız dağıtımda command-not-found paketi kurulu gelmiyorsa, bu konuda bahsedilen sorunu yaşamazsınız.

Bu konudaki sorunun DNS ile ilgisi olmadığını şu mesajda açıklamaya çalışmıştım. APT Update çok uzun sürüyor

Eğer konuyu açan arkadaş DNS ile ilgili sorun yaşasaydı, paket bilgilerinin alınması süreci tamamlanmazdı.

Yeni konular

Geri
Yukarı