Apu sistem VRAM ayarı

Taha Resul

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara, Turkey
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ben aşağıdaki apu sistemi topladım. Ve toplarken bir takım sorunlar yaşadım. Forumdakiler yaşamasın diye bu konuyu açmak istedim.
  • A10 7850k
  • 2x4 2400 mhz cl10 gskill
  • f2a88x-d3h fm2+ anakart,
  • Zalman z3+,
  • zm500-LE
İlk sorunum onboardda 256 mb vram bulunmasıydı. Oyunlarda çok aşırı kasma oluştu. Çözümü resimlerle açıklıyım.
Bilgisayarı kurduğunuz zaman ilk açışınızda direk biosa girin. F7 ye basın. Bende fast boot ayarı kapalıydı. Sizdede öyleyse onu Enabled yapın. Ultra fast boot seçeneğide mevcut ancak onu açtığınız zaman biosa tekrar giremiyorsunuz. Daha doğrusu ben giremedim :) Eğer öyle bir hataya düşerseniz ( benim gibi ) anakartın üzerindeki CLR_CMOS'a pinine PWR-SWC yada RESET-SWC yi takıp powere yada resete basıp biosunuzu sıfırlayabilirsiniz.

Gelelim VRAM ayarına

20141003_213336.jpg

Bios menüsünden Peripheals --> GFX Configuration'a girin:

20141003_213247.jpg

Ayarları şekildeki gibi yapın. ( 2G yapmam bir sorun olurmu benim bilgisayarım için bilmiyorum. Bu konuda @Recep Baltaş bilgi verirse sevinirim :) )

İkinci sorunum burda başladı. Ben bu ayarı yapmadan windows'u kurmuştum. Oyunu açtığımda VRAM'ın 256 mb olduğunu fark etmiştim. Bende yukarıdaki gibi ayarı yaptım. Ondan sonra steam oyunlarım açılmamaya başladı. Daha doğrusu açılıp 1 sn içinde tamamen kapanıyordu. İnternette tek çözümün format olduğunu okudum. Bende formatı attım. Ancak ultra fast boot özelliği açık olduğu için direk windowsu açıyordu. Bende biosu CLR_CMOS'a RST-SWC'yi takarak sıfırladım. Ve VRAM'ı düzeltmeyi unuttum. Formattan sonra üstteki işlem tekrarlandı. Yani VRAM'ı sonradan değiştirdim tekrar. Ve Steam oyunları açılmamaya devam etti. Bende son kez VRAM'ı bir daha kontrol ederek format attım ve düzeldi. Şu an bir sorunum yok. APU alacak arkadaşlar buna dikkat etsinler :) Bu arada Ram'in soğutucusu işlemci soğutucusunu engellediği için birini söküp kullanmaya başladım. Bunuda belirtmekte fayda var :) İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı