APU sisteme yeni ekran kartı eklerken ne yapılmalı?

noby

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

Şu anda aşağıdaki bileşenlere sahip bir APU sistemi kullanıyorum:

• İşlemci: Ryzen 5 Pro 4650G.
  • Anakart: ASUS Prime A320M-K
  • RAM: 16 GB 3200MHz.
  • Güç kaynağı (PSU): 500W.
Yeni bir ekran kartı satın aldım ve sistemimi ileride daha iyi bir işlemci ve anakart ile güncellemeyi planlıyorum. Aslında, 20 bin TL civarında bir hazır sistem almayı düşünüyordum, ancak bu sistem Ryzen 5 5500 işlemci kullanıyordu. 20 bin TL'yi düşük işlemcili bir sisteme harcamaktansa, mevcut sistemimi ilerleyen zamanlarda daha iyi bir işlemci ve anakart ile güncellemeyi planlıyorum.

Satın aldığım ekran kartı aşağıdaki gibidir: Galax GeForce RTX 4060 1-Click OC 2X V2 8GB GDDR6 128-bit DLSS 3 Ekran Kartı

PSU'nun 500W olması yeterli gibi görünüyor. Yine de, ekran kartını takmadan veya taktıktan sonra yapmam gereken işlemler hakkında bilgi almak istiyorum. Sistemin APU olduğu göz önüne alındığında, ekran kartını takarken dikkat etmem gereken noktalar nelerdir?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Şu anda aşağıdaki bileşenlere sahip bir APU sistemi kullanıyorum:

• İşlemci: Ryzen 5 Pro 4650G.
  • Anakart: ASUS Prime A320M-K
  • RAM: 16 GB 3200MHz.
  • Güç kaynağı (PSU): 500W.
Yeni bir ekran kartı satın aldım ve sistemimi ileride daha iyi bir işlemci ve anakart ile güncellemeyi planlıyorum. Aslında, 20 bin TL civarında bir hazır sistem almayı düşünüyordum, ancak bu sistem Ryzen 5 5500 işlemci kullanıyordu. 20 bin TL'yi düşük işlemcili bir sisteme harcamaktansa, mevcut sistemimi ilerleyen zamanlarda daha iyi bir işlemci ve anakart ile güncellemeyi planlıyorum.

Satın aldığım ekran kartı aşağıdaki gibidir: Galax GeForce RTX 4060 1-Click OC 2X V2 8GB GDDR6 128-bit DLSS 3 Ekran Kartı

PSU'nun 500W olması yeterli gibi görünüyor. Yine de, ekran kartını takmadan veya taktıktan sonra yapmam gereken işlemler hakkında bilgi almak istiyorum. Sistemin APU olduğu göz önüne alındığında, ekran kartını takarken dikkat etmem gereken noktalar nelerdir?

Teşekkürler.

500 watt yetmesi zor.
Driver yükleyecek siniz başkada bir şey yok gibi.

500 watt yetmesi zor.
Driver yükleyecek siniz başkada bir şey yok gibi.
nasıl yani birkaç farklı forumda açtığımda yeterli ama 600w daha iyi besler gibi yorumlar almıştım. 500w ile idare etmem mümkün olmaz mı?

Bide bir videoda benim sistemimin aynısını 550w psu ile test etmişlerdi.

nasıl yani birkaç farklı forumda açtığımda yeterli ama 600w daha iyi besler gibi yorumlar almıştım. 500w ile idare etmem mümkün olmaz mı?

Bide bir videoda benim sistemimin aynısını 550w psu ile test etmişlerdi.

Şimdi psu hesaplayıcısı ile de test ettim bu sonucu vermekte.

1718723362139.png

RTX 4060 için önerilen PSU 400W yani düzgün bir 400W yeterince besler, sistemde 14. nesil i9 işlemci gibi uçuk güç tüketen bir işlemci olsa yetmesi zor demenizi anlarımda.
Teşekkürler. Umarım yeterli olur. Ekran kartı geldiği zaman benchmark testi yapacağım.

Geri
Yukarı