Çözüldü Arabalarda Turbo ne işe yarar?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Yanma odasına yüksek basınçlı sıkıştırılmış hava gönderir. Bu sayede motor hacminden daha fazla hava yakıt karışımını yakabilir. Böylece de motor daha fazla güç üretir. Basitçe böyle.
Peki 1.0 araç turbo ile basitçe kaça çıkmış oluyor gücü?
Güç olarak arkadaşın dediği gibi 110 civarı oluyor güncel modellerde. Ancak Fiesta'da 130 beygir olan da var, 95 beygir olan Polo da. Turbo basıncı çok etkili ürettiği güçte. Zaten yazılım da turboya yapılıyor. 1.0 bir motor maksimum turbo basıncında 1.6 litrelik bir motordan daha yüksek güç üretebilir. Ancak burada şuna dikkat etmek gerek: Maksimum turbo basıncında. Turbolar sürekli çalışsa da sürekli olarak aynı gücü veremiyorlar yapıları gereği. Atmosferik motorlarda ise böyle bir durum söz konusu değil. Sürekli 1 bar hava. :D
Mesela 1.0 Turbo motorlar 100/110 HP arasında olur genelde ama hissettirdikleri 120+ HP bir araç kullanıyor gibidir 1.5 123'luk atmosferik motorlar ise tam tersi 100HP gibi hissettirir en azından benim deneyimim ve fikrim bu yönde.
Turbo basıncı düşük devirde geldiği için böyle hissettiriyor işte. Atmosferik motorlar ise yüksek devirlerde çok canlıdır, turbo gibi aniden ivmelenme yapamazlar ancak solukları da hemen kesilmez. İkisinin de artı eksi yönleri var işte. :D

@EREN SATAR, diğer yorumunu yeni gördüm. 1.0 TSI Polo 1.6 TDI Golf ile kafa kafaya yürüyor. Düşük hacim ile turbo cidden iyi sonuç veriyor. Ama atmosferikler de kötü değil. Ben 1.5 Focus denemiştim, araba bayağı bildiğin turbo dizel gibi çekiyordu. Çok fazla etken var zaten sadece sayılara takılı kalmak olmaz. Ama DSG varsa karşısında çaresiz kalır tabi doğal olarak. :D

Dizel Focus'larda HDI motor var. Ben de onları sevmem. Genel olarak dizel sevmem. :D Focus değil de örneğin Corolla 1.6'sı fabrika verisi 9.7 ama 9 saniyede sıfırdan yüze çıkabiliyor. Atmosferik iyidir iyi. :D Tabi 1.6 da düşük bir hacim ama Türkiye şartlarında bunları konuşuyoruz maalesef.

Dizel Focus'larda hdı motor var. Ben de onları sevmem. Genel olarak dizel sevmem. :D focus değil de örneğin corolla 1.6'sı fabrika verisi 9.7 ama 9 saniyede sıfırdan yüze çıkabiliyor. Atmosferik iyidir iyi. :D tabii 1.6 da düşük bir hacim ama Türkiye şartlarında bunları konuşuyoruz maalesef.

Peki neden dizel sevmiyorsunuz? Daha az yakmıyor muydu dizel?

HDI Peugeot`lar da var diye biliyorum TDCİ adlı motor var Torku yüksek gayet güzel götürüyor.
@Akif
Peki neden dizel sevmiyorsunuz? Daha az yakmıyor muydu dizel?

Dizel bende sevmem bakımı sesi ayrı dert devir çeviremiyorsun tek artısı az yakması onun için de oldukça fazla para ödüyorsun başta dizel mantıksız bana kalırsa.

Hdı Peugeot'lar da var diye biliyorum tdci adlı motor var torku yüksek gayet güzel götürüyor.
@Akif

Dizel bende sevmem bakımı sesi ayrı dert devir çeviremiyorsun tek artısı az yakması onun için de oldukça fazla para ödüyorsun başta dizel mantıksız bana kalırsa.

Bende dizel arabaların sesini pek sevmem.

Geri
Yukarı