Arco Linux sürücü kurduktan sonra açılmıyor

Shaw Dickerson

Hectopat
Makaleler
2
Merhaba, bugün arco Linux kurdum. Ekran kartım GT 420- ve bu yüzden AUR (en) - nvidia-390xx-dkms buradan kurdum ancak Reboot'tan sonra sistem açılmıyor. Ekranda.
Starting version 249.7-2-Arch
Dev/sda1 clean 403754/8626176 files 3962609/34476800 blocks.
Yazıyor. Ve açılmıyor sistem.
Xorg ile alakalı olabilir mi?
@OzgunP @433815 uygun olduğunuzda bakarsanız sevinirim.

Arch Linux Xorg'un 1.21 sürümüne geçiş yaptı. Nvidia-390 sürücüsü ise Xorg'un bu sürümünü desteklemiyordur şu an. Bunu basit bir ekleme ile aşabilirsin. Bunun için aşağıdaki dosyayı açman gerekecek, nano ile açabilirsin.

Kod:
/usr/share/X11/xorg.conf.d/10-nvidia-drm-outputclass.conf

Açılan dosyanın en altına aşağıdaki satırları eklemelisin. Böylece Nvidia'nın Xorg kütüphanesi, sürümü gözardı ederek çalışacaktır.

Kod:
Section "ServerFlags"
  Option "IgnoreABI" "1"
EndSection

Kurulum öncesinde dkms ve lçekirdeğin inux-headers paketini kurduğunu varsayıyorum.

Arch Linux Xorg'un 1.21 sürümüne geçiş yaptı. Nvidia-390 sürücüsü ise Xorg'un bu sürümünü desteklemiyordur şu an. Bunu basit bir ekleme ile aşabilirsin. Bunun için aşağıdaki dosyayı açman gerekecek, nano ile açabilirsin.

Kod:
/usr/share/X11/xorg.conf.d/10-nvidia-drm-outputclass.conf

Açılan dosyanın en altına aşağıdaki satırları eklemelisin. Böylece Nvidia'nın Xorg kütüphanesi, sürümü gözardı ederek çalışacaktır.

Kod:
Section "ServerFlags"
  Option "IgnoreABI" "1"
EndSection

Kurulum öncesinde dkms ve lçekirdeğin inux-headers paketini kurduğunu varsayıyorum.
Hocam dosya böyle, bir yanlışlık yok galiba ama açılmadı sistem.
IMG_20211215_231149.jpg

Daha önce kurulmuş bir nvidia modülü çekirdekte mevcutmuş. Bunun için şunların çıktısını da bir paylaş bakalım.

Kod:
modinfo nvidia
pacman -Q | grep nvidia

Büyük ihtimalle binary paket kurulumu yaptın daha önce.

Daha önce kurulmuş bir nvidia modülü çekirdekte mevcutmuş. Bunun için şunların çıktısını da bir paylaş bakalım.

Kod:
modinfo nvidia
pacman -Q | grep nvidia

Büyük ihtimalle binary paket kurulumu yaptın daha önce.
Hocam cok tesekkurler, ama bildirim gelmemis. Yeni gordum. Isim oldugu icin Windowsa gectim. Yine de tesekkurler.

Geri
Yukarı