Arctic LF2 360 Dark V20'nin ön tarafına sığar mı?

Iceeix

Femtopat
Daha fazla  
Ekran kartı
RX6900XT
Anakart
Asus Tuf H770 Pro
İşlemci
i7 13700K
Herkese merhaba. Elimde Dark V20 var. i7 13700K almaya karar verdim ve sıvı soğutma almam gerekiyor.
Arctic LF2 360 ön tarafa sığar mı? Sığarsa ön fanları sökmek zorunda mıyım? Başka önerilerinize de açığım.

1673957362516.png

Ama Arctic'in radyatörü çok kalın. Ekran kartınızın uzunluğu da önemli. Bu yüzden pek emin değilim.

Eki Görüntüle 1635920

Ama Arctic'in radyatörü çok kalın. Ekran kartınızın uzunluğu da önemli. Bu yüzden pek emin değilim.
Aslında sorun sadece kısa ve uzun kenar değil. Normal piyasadakilerde 25mm radyatör kalınlığı varken bu modellerde 35mm kalınlığında. O nedenle bir çok kasada ölçü olarak desteklendiği yazsa da radyatör kalınlığı ayrı bir sorun ve her kasada uyumlu olmuyor maalesef.

Ama bir şansın var. Fanların kasanın ön tarafında olduğu için iç kısımda yeterince boşluk var gibi sadece radyatörü koyacağın için

1673957853520.png

Mesela bende ön fanlar kasanın sadece iç kısmına takılabildiği için Arctic radyatörün kalınlığı da fan kalınlığıyla birleşince uyumlu olmuyor.

1673957911743.png

Şu boşluk 4 5 cm var gibi. Yani radyatör yüksek ihtimal kasanın ön iç tarafına sığacaktır. Ama alttaki içeride kalan HDD yuvalarını sökmen gerekebilir.

Ön tarafa monte ederseniz ekran kartını sığdıramayabilirsiniz. Üstteki arkadaşın dediği gibi fanlar dışarıda radyatör içerde olursa bir problem olmaz. Örnek olarak benim kasam MSI GUNGNIR 100M ve Aorus 3070 Ti boyutu uzun kaldığı için EVGA FTW3 monte ettim. 280mm Arctic Liquid soğutucuyla kullanıyorum bende. Fotoğrafta soğutucu ile radyatör arasına 1 parmak bile giremiyor.
1673958178094.png

Çoğu üst kısmı 360 destekleyen kasalarda bile Arctic maalesef kalınlığından dolayı sığamayabiliyor. Belli başlı kasa modelleri tercih ediliyor bu nedenle.

Öneriniz ne olur bu sistem için ?

Arctic Liquid Freezer II 280 a-RGB bu üst tarafa veya öne sığar galiba.
Peki 13700K'yı soğutur mu? Abartı bir OC düşünmüyorum zaten.

Son düzenleme:
Öneriniz ne olur bu sistem için ?

Arctic Liquid Freezer II 280 a-RGB bu üst tarafa veya öne sığar galiba.
Peki 13700K'yı soğutur mu? Abartı bir OC düşünmüyorum zaten.
Üst tarafa sığmaz. Çok kalın radyatörü. Ön tarafta 360 ile aynı o sığarsa büyük ihtimal 360 olanda sığar tabii altta HDD yuvası yok ise. 280lik olan ile 360 arasında çok fark yok hangisini isterseniz onu alın. 280 olanı ben kullanıyorum 10700K için 200 Watt değerinde 80 derece çalışıyor testlerde. O.C. ile 270W çekerken sınır sıcaklığa ulaşıyor ama zaten o kadar yükte hiç bir AIO soğutucu soğutamaz yani kısaca alabilirsiniz. Fanları kasanın ön tarafından takın o zaman rahatça sığar gibi. Yer kalırsa soğutucunun diğer tarafına da fan takabilirsiniz daha etkili soğutma için.
1674139279958.png

Anakartınız büyük ihtimal orayı bu şekilde daraltacaktır o yüzden üste sığmaz dedim.

Üst tarafa sığmaz. Çok kalın radyatörü. Ön tarafta 360 ile aynı o sığarsa büyük ihtimal 360 olanda sığar tabii altta HDD yuvası yok ise. 280'lik olan ile 360 arasında çok fark yok hangisini isterseniz onu alın. 280 olanı ben kullanıyorum 10700K için 200 watt değerinde 80 derece çalışıyor testlerde. O.C. İle 270W çekerken sınır sıcaklığa ulaşıyor ama zaten o kadar yükte hiçbir AiO soğutucu soğutamaz yani kısaca alabilirsiniz. Fanları kasanın ön tarafından takın o zaman rahatça sığar gibi. Yer kalırsa soğutucunun diğer tarafına da fan takabilirsiniz daha etkili soğutma için. Eki Görüntüle 1638124
Anakartınız büyük ihtimal orayı bu şekilde daraltacaktır o yüzden üste sığmaz dedim.

Anladım HDD yuvası falan varsa sökerim zaten HDD kullanmıyorum, ön tarafa sığar galiba zaten V20'nin ön fanları dışarıda içerde değil.

Daha 2-3 gün önce B550 Gigabyte ekran kartıyla deneyim sığmadı. Sebebi yukarıdaki arkadaşların da bahsettiği gibi VRM soğutucuların yüksekliği. Bugün ön tarafa deneyeceğim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı