Arduino CH340 değişimi

c_candycane

Kilopat
Daha fazla  
Elimde üzerindeki CH340 entegresi yanmış bir Arduino Nano ve Arduino Uno var. Her ikisinde de reset tuşuna bastığımda kartlar resetleniyor ve en son attığım kod içinde halen çalışıyor. Fakat bilgisayar hiçbir şekilde görmüyor ve kod yüklenmiyor. Sorum ise bu entegreyi söküp yerine aynı entegreden lehimlersem kartlar çalışır mı, başka bir şekilde kod yüklemenin yolu var mı yoksa kartlar tamamen çöp mü oldu?

Aynı sorun bende de var. Büyük ihtimalle driver yüklemesinden sonra çalışır ama ben o entegreyi bulamadım. Siz bulduysanız bana da atar mısınız?

Onun yerine RS232'ya da RS485 yani uart köprüsü kullanarak kodlama yapabilirsiniz. RS232 işinizi görecektir kesinlikle. RX tx pinlerini kullanarak CH340'ın yaptığı gibi bilgisayar ile seri haberleştirebilirsiniz hem kod yükleyebilir hem de serial monitörden bilgileri görebilirsiniz.

Onun yerine RS232'ya da RS485 yani uart köprüsü kullanarak kodlama yapabilirsiniz. RS232 işinizi görecektir kesinlikle. RX tx pinlerini kullanarak CH340'ın yaptığı gibi bilgisayar ile seri haberleştirebilirsiniz hem kod yükleyebilir hem de serial monitörden bilgileri görebilirsiniz.

Mantikli gibi geldi. @SideWinder

@dogukan755'in dediği gibi, CH340'ın tek görevi USB portu ile seri haberleşmeyi sağlamak. Herhangi bir UART dönüştürücü alıp, Tx ve Rx pinlerini Arduino'ya çapraz bağlayarak da Arduino'yu programlayabilirsin.

Örnek:

Cevaplarınız için teşekkürler. Peki bunların dışında bozuk entegreli arduinoyu, çalışan bir arduino üzerinden programlama şansım var mıdır? Elimde orijinal Arduino Uno'nun birebir klonu olan işlemcisiz bir Arduino Uno var ve USB entegresi çalışıyor bilgisayarda gözüküyor.

Eğer ikisi de dip entegreli ise üzerindeki aTMEGA328P'yi pinlerden çıkartıp sağlam olana takıp kodlayabilirsin. Onun haricinde eğer dip entegreli değiller SMD entegreliler ise yine temel mantıkta iki Arduino'nun RX tx pinlerini çapraz şekilde birbirine bağlayarak yapmak mümkün ama işin inceliklerini maalesef bilmiyorum. O yüzden @SideWinder'in attığı linkteki gibi bir ürün kullanmak daha pratik olabilir.

İlk seçenekte bahsettiğim entegre tipi budur. Eğer böyle ise cımbız yardımı ile söküp diğerine takabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı