Rehber C/C++ Arduino ile I2C modüllü 16x2 LCD ekran kullanımı

Selam sevgili Technopat Sosyal üyeleri. Sizlere makalem de Arduino UNO geliştirme kartı kullanarak I2C modüllü LCD ekranın nasıl programlanabileceğini basitçe anlatacağım. Dilerseniz başlayalım.

I2C modüllü 16x2 LCD ekranın görüntüleri: (Büyük bir görsele ihtiyaç olacağını düşünmedim ne olduğu anlaşılıyor zaten)

techsosmakalemateryal2.jpg

I2C modüllü 16x2 LCD ekran Arduino UNO devre şeması:
Not: Eğer Arduino UNO'nuzda "SCL" ve "SDA" PIN'leri yok ise "A4" pinini "SDA", "A5" PIN'inini ise "SCL" PIN'i olarak kullanabilirsiniz.

techsosmakalemateryal.jpg

kütüphanemizi indirelim ve IDE'mize ekleyelim:
İlk başta Arduino IDE'mize kütüphanemizi eklemeyi gösterelim:
1-) bu linkten "Liquid Crystal I2C" kütüphanesininin son sürümünü indirin.

2-) Arduino IDE uygulamasını açıyoruz ve anasayfanın üst kısmından "Sketch > Include Library > Add .ZIP Library" işlemlerini yapıyoruz ve açılan dosya gezgini penceremizden yüklediğimiz kütüphanemizi seçip "Aç" a basıyoruz.

İlgili görsel 1:
techsosmakalemateryal3.jpg

İlgili görsel 2:
techsosmakalemateryal4.jpg

"Aç" bastıktan sonra IDE'nin "output" kısmında şu mesajı alırsanız kütüphane başarılı bir şekilde IDE'mize yüklendi demektir.
techsosmakalemateryal5.jpg

kütüphanemizide eklediğimize göre artık programlamaya başlayabiliriz:
I2C modüllü LCD ekranın programlamasıyla normal LCD ekranının programlamasının pek bir farkı yok. Sadece void setup ve void loop sınıflarından önce kütüphanemizi ve LCD ekranımızı tanımlamamız gerekiyor.

C++:
#include <LiquidCrystal_I2C.h> //Kütüphanemizi çağırdık.

LiquidCrystal_I2C lcd(0x27,16,2); //LCD ekranımızı tanımladık.

void setup() {
 //"lcd.begin" gibi komutlar girilecek.
}

void loop() {
 //Klasik LCD ekran kodları buraya yazılacak. ("lcd.print","lcs.setcursor" vs.)
}

Not1: Kodu yazdınız diyelim ve herhangi bir hata olmadığından eminsiniz ancak kod çalışmadı. O zaman LiquidCrystal_I2C lcd(0x27,16,2); kodundaki 0x27 kısmını 0x3f yazın. Yanii kodu LiquidCrystal_I2C lcd(0x3f,16,2); olarak değiştirin.

Not2: Eğer LCD ekranı 16x2 değilde farklı bir boyutta kullanıyorsanız LiquidCrystal_I2C lcd(0x3f,16,2); kodundaki 16,2 boyutu belirtiyor. Oraya yazabilirsiniz.

Makalem bu kadardı Technopat Sosyal üyeleri. Diğer makalelerimde görüşme üzere. Hoşça kalın :)

Son düzenleme:
Çok hoş olur hocam. Iot alanı çok kapsamlı, herkesin en azından adını duyup bilgi sahibi olması gerek. Önümüzdeki senelerde adını bolca duyduklarında bir trendi daha kaçırdık diye üzülmesinler.

Aynen öyle. Bununla birlikte yapay zekalar ve robotlar içinde bu durum geçerli. İleride bu konularla ilgilide makale yazacağım. Mesela aklımda bir tane var bunu yazacağım. "yapay zekaların duyguları var mıdır?" gibi bir başlıklı makale yazmayı planlıyorum. Senin dediğini de listeye ekledim. :)

Aynen öyle. Bununla birlikte yapay zekalar ve robotlar içinde bu durum geçerli. İleride bu konularla ilgilide makale yazacağım. Mesela aklımda bir tane var bunu yazacağım. "yapay zekaların duyguları var mıdır?" gibi bir başlıklı makale yazmayı planlıyorum. Senin dediğini de listeye ekledim. :)

Yapay zeka da oldukça geniş. Hatta yapay zeka devrimi başlıklı bir makale konusu da benden olsun, son yıllarda yapılan teknolojiler devrim niteliğinde.

Elinize sağlık güzel bir rehber olmuş. LiquidCrystal'in kütüphanesi zip olarak indirmeye gerek yok. Uygulama içerisindeki kütüphanelerde aratıp indirilebilir. Çok daha pratik olur.

Elinize sağlık güzel bir rehber olmuş. LiquidCrystal'in kütüphanesi zip olarak indirmeye gerek yok. Uygulama içerisindeki kütüphanelerde aratıp indirilebilir. Çok daha pratik olur.
Mesajınızı geç görmüşüm. Doğru söylüyorsunuz. İsteyen o şekilde de yapabilir. Dediğiniz gibi de pratik olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı