Arkadaşım laptopunu benim bozduğumu düşünüyor

• Konuyu başlatan Natsu
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 622
Soğutma sistemi zaten gözle görünür şekilde batmış, sıcaklık değerlerine bakarsak. Direkt teknik servise vermeliydi. Size danışmaması gerekirdi.

Senin hatan böyle sonuç almayacağından emin olmadan karışmak ve 8 saatin yeterli olduğunu sanmak. 1 hafta bozuk çalışıp sonra asıl hatayı veren şeyler gördüm ben. Elektronik bu, ne yapacağı belli olmaz. Her zaman risk vardır.
Arkadaşının hatası Monster almak. Ve sorun yokmuş gibi kullanmaya devam etmek.

Monster Intel 100-105 dereceye kadar izin veriyor diye 100 derecede çalışacak şekilde tasarlıyor soğutma sistemini. Monster da bunu kullanıcılara pazarlıyor.

Sıfır alınan ürün yanımda açıldığında hiçbir ayar çekilmeden GTA V açıldı ve karşılaştığımız manzara oydu. Daha kötüsü masaüstünde bile yeterli tepki hızı yoktu. İşlemci canını feda ediyordu, ısındığı için de frekans kısıp can çekişiyordu. Bilgisayar işlemcinin boğazına bir yapışıp bir bırakıyordu.

Ne yapacağınız size kalmış. Ortada bir ücret ve arkadaşlık var. Vicdanınız hangisinde neyi seçiyorsa onu yapın.

Ya da biraz bekleyin. Mosterseverler gelsin, eğleniriz. Onlar gelene kadar mısır patlatın bence.
Tabii ki ona %100 on numara olacak, her oyunu 70 derece oynayacaksın gibi şeyler söylemedim. Risklerden bahsettim, en fazla mavi ekran alırsın onu da güvenli moda girip düzeltiriz, bu güne kadar bilgisayarı undervolt yüzünden kullanılmaz hale gelen kimseyi görmedim dedim. Monster alması, kullanması beni bağlayan şeyler değil. Benden sonrasıyla ilgileniyorum.

İki tarafta suçlu gibi. Benim tavsiyem paranın tamamını olmasa bile en azından yarısını vermeniz ve arkadaşınıza bir daha Monster'dan ürün almamasını tembihlemeniz. Ya da akışa bırakırsınız ve ne olacaksa olur.

Undervolt işleminde zarar verebileceğinizi düşünmüyorum açıkçası bir yanlışlık yapmadıysanız. 100 dereceye ulaşan laptop normal değil zaten. Sıcaklığı düşürmeye çalışmaya zahmet bile etmemiş sanırsam, keşke ne hali varsa görseydi müdahale etmeseydiniz. Parçalar siz müdahale edene kadar zarar görmüş büyük ihtimalle. Bu arada arkadaşınızın laptopunun kasası Clevo kasa mı?
Detaylı modeli bilmiyorum fakat Abra A5 1650 Ti i7 10750H. Undervolt yapmadan işlemcinin undervolt kapasitesini, alınan stabil değerleri, karşılaştırma testlerini araştırdım, uzun süre kullanım deneyimlerini okudum. Körlemesine "Kanki voltajı düşürecez yav on numara olacak" şeklinde asla işlem yapmadım. Herhangi bir adımda herhangi bir hatam olduğunu düşünmüyorum. Sıcaklığa çaresi oyun oynamamaktı işte bir süredir ben bizden ayrı kalmasın diye yardımcı olmaya çalışıyordum.

Soğutma sistemi zaten gözle görünür şekilde batmış, sıcaklık değerlerine bakarsak. Direkt teknik servise vermeliydi. Size danışmaması gerekirdi.
Monster'dan "normal" cevabını alınca benim bilgisayarım fazla ısınıyor düşüncesini kafasından atmış gibi. Oyun oynamıyordu işte.
500 TL'nin lafını yapan ve ortamda rezil etmeye çalışanlada bir zahmet daha arkadaş olmazsınız :D
Rezil etmeye çalışmıyor, bazen iğneleyici şekilde bazen şakayla karışık bu konuyu açıyor. Ayrıca ikimiz de üniversite öğrencisiyiz 500 TL benim için de onun için de az bir miktar değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı