Arkadaşlara özenmek

TRMKTR

Centipat
Yer
Konya
İlk öncelikle hepinize merhaba! Bu konu belki de size gereksiz gelecek ama beni resmen bıktırdı diyebilirim. İlk öncelikle 5. sınıfın başına kadar ne kadar da saf bir çocukmuşum diyorum (şu anda 9. sınıfım).
Ne oyun hakkında ne de başka bir şey hakkında bir bilgim yoktu. Mesela oyunlar. Ben 5. sınıfa kadar PC'nin nasıl açıldığını bilmiyordum. Sonra ortaokula başlayınca sonuçta 7-8 saat aynı sınıftayız. Bende kapmaya başladım bir iki şey. İlk başta işte arkadaş olduk falan beni de çağırdılar gel birlikte Online oyun oynayalım diye. Bende ne gezer. Ben daha Online oyun ne bilmiyorum.
Bende artık üzülmeye başladım yani. Dünyada neler oluyor da benim haberim yok diye. Daha sonra gittim işte annemden izin aldım. Ama vermedi. Nedenini sorunca Online oyunlara izin vermediğini söyledi. Babama sordum aynı şeyi söyledi. Ben de açıklama bekliyorum yani. Daha sonra babam Online oyunlarda şiddet olduğunu ve bunların zararlı olduğunu vs. söyledi.
Tabii ben işin peşini bırakmadım. 6. sınıfın başında artık kendimi cahil gibi hissetmeye başladım. Arkadaşlarım harıl harıl konuşuyor. Ben de ne yapayım kendimi yalnız buluyorum. Kimse yok çevremde. Sonunda annem ve babam bana da bir telefon aldılar ama işte oyun yüklemek ve habersiz bir şey yapmak yasak.
Bende bir gün oturdum düşündüm ve bende yükleyeyim dedim. Ne zararı olacak ki? Deneyeyim. Ben nereden bileyim bağımlılık yapacağını? Resmen başından kalkamadım. Annem ve babamda iyi yani beni dövmez bir şey yapmaz. Uyardılar. Bende işte okulda gizli gizli oynadım. Yine yakalandım.
Sonra 6. sınıfın ortalarında babam bir laptop aldı. Bende oyun yüklemek için izin aldım. İzin verdi. Bende ilk başta işte Minecraft'tır, Angry Birds falan oynuyorum. Sonra bomba. Sınıfta artık popülerlik CS:GO ve Valorant'ta (Valorant yeni çıkmıştı ama herkes bahsediyordu yani.) Bende onları yükleyip kaçak kaçak oynuyordum. Annem bana 20 dakika izin veriyordu. Şaka gibi. 20 dakika ile Valorant'ta ne yapacaksınız?
Evde o kadar boş duruyordum ki (annem dışarıya da salmıyordu yani). Sonunda babam beni yanına aldı ve dedi ki arkadaşlarından etkileniyorsun. Bir süre sonra zarar göreceksin dedi. Arkadaşlarımın normal oyun saati 3 saat. Benimse 20 dakika. Bu sizce normal mi ya?

İşte böyle geçti gitti yıllar. Sizce bu konuda ne yapabilirim? Gerçekten arkadaşlarıma mı özeniyorum? Yoksa bu anormal mi? Artık gerçekten sıktı. Sadece 20 dakika. Şu anda bile sıkılarak yazıyorum.

(Üşenenler bu yazıyı okumasın 😁 )

(Üşenenler bu yazıyı okumasın 😁 )

Bu yazıyı başa yazsaydın okumaz doğrudan geçerdim de neyse okuduk artık. Ailen seni korumaya çalışıyor da kısıtlama da bir yere kadar. Bu mantıkla bakılacak olursa televizyonu da yasaklamak lazım hatta seni insan içerisine çıkarmayalım. Bazı kısıtlamaları gereksiz.

Özen, ne olacak? Bağımlılık olmadığı sürece kötü bir alışkanlık değil ki bu. 20 dakika hiçbir şey değil.
Belki yararı bile vardır, düzgün oyunlar oynuyorsan. Stresini atarsın. Kimse günde 20 dakika oyun oynuyor diye başarısız olacak değil. 20 dakika maksimum önerilen sürenin altında bile.

Kimseye özenip hayatını zehir etme. Olduğun gibi yaşa, özendiğin kişilerde belki sana özeniyordur🙂 Özendiğini sen düşünmüyorsan sıkıntı yok, baban ile konuşup arkadaşlarından etkilenmediğini söyleyebilirsin.

Ailen ve sen çok yanlış düşünüyorsun. Benim ailemde böyleydi ama ben ilk başlarda çok oyun oynuyodum ama şu anda orta seviye 3D modelleme biliyorum ve belki de ileride beni mesleğim olacak çok güzel işler yapıcam bilgisayarım olmasaydı bunlar olurmuydu? Senin yanlış düşündüğün yer ise arkadaşlarına özenmen. Hiç bir konuda arkadaşlarına özenme Allah boşuna beyin vermiyor düşünüp taşınıp doğru şeyi yapalım diye veriyor sende düşün taşın ne doğruysa onu yap kimseye göre hareket etme.

Özen, ne olacak? Bağımlılık olmadığı sürece kötü bir alışkanlık değil ki bu. 20 dakika hiçbir şey değil.
Belki yararı bile vardır, düzgün oyunlar oynuyorsan. Stresini atarsın. Kimse günde 20 dakika oyun oynuyor diye başarısız olacak değil. 20 dakika maksimum önerilen sürenin altında bile.
Hocam bana hem garip hem de yetersiz gelen de bu. Artık bu dakika beni idare etmiyor ve artık resmen kuralları çiğniyorum (Oynadığım sürede maksimum 1 ya da 1.30 saat). Okul başarım kötü değil hatta sınıfta ve okulda birinciyim.

Annem ve babamın bu fikrini nasıl değiştirebilirim?

Ailen ve sen çok yanlış düşünüyorsun. Benim ailemde böyleydi ama ben ilk başlarda çok oyun oynuyodum ama şu anda orta seviye 3D modelleme biliyorum ve belki de ileride beni mesleğim olacak çok güzel işler yapıcam bilgisayarım olmasaydı bunlar olurmuydu? Senin yanlış düşündüğün yer ise arkadaşlarına özenmen. Hiç bir konuda arkadaşlarına özenme Allah boşuna beyin vermiyor düşünüp taşınıp doğru şeyi yapalım diye veriyor sende düşün taşın ne doğruysa onu yap kimseye göre hareket etme.
Hocam haklısınız bende kodlama öğreniyorum hatta şu anda ortalama bir derece python biliyorum. Kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Arkadaşlar konusunda hocam sadece onların oyunları bu derece övmeleri etkiliyor belki de beni. Onlara tabi ki neredeyse hiç özenmiyorum. Yoksa günde 5-6 saat oyun oynayan insanla benim işim ne? Ama onlardan azda olsa oyun konusunda etkileniyorum.

O kadar saat oyun oynamak başta ilgi çekse de inan bana Online oyunların hiçbir yararı yok, zaman israfı tamamen. Bu tür rekabetçi oyunlar insanları bağımlı yapar sürekli daha yüksek ranklara çıkma arzusu oluşturur. Oyunu oynerken girdiğin stres, sinirlenme gibi duygular da cabası. Kitleler de çok toxic. Yani sözüm o ki, izin verseler bile, ileride sen pişman olursun oynadığın için. O kadar diyorum. Ha illa oynayacağım diyorsan tek kişilik oyunlar öneriyorum.

Geri
Yukarı