Asgari ücret kavramı ve taşeronlar

Mr. KEY

Kilopat
Hala asgari ücret kavramının olması beni sinir ediyor açıkçası. Niye belli bir kesimin minimum ücretle çalışması gerekiyor? Yoksa yine belli bir kesimin refah içinde yaşaması için mi? Gelir seviyesindeki uçurumlardan bahsetmeyeceğim bile. Hala taşeronların olduğu bir sistem içinde yaşıyoruz. İnsanlar çalışmak için bir şirketin aracılığına neden ihtiyaç duysun ki başvuru yapıp çalışamıyor mu? Ya da işverenler niçin taşeronları aracı yapıyorlar? Yoksa amaç yine belli kesime para kazandırmak mı? Sizler ne düşünüyorsunuz? Ya da yanlış anladığım noktalar varsa aydınlatır mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında asgari ücretin vatandaşı koruması gerekir. Şöyle ki asgari ücret olmazsa isteyen istediği ücrete işçi çalıştırır, bu da ücretlerin sürekli düşmesine yol açar. Devlet de bir sınır koyarak bunu engellemeye çalışır. Ülkemizde düşük bir sınır olarak görüyorum orası ayrı. Taşeron olayı da insanların el ve kollarının pek uzun olmamasından kaynaklı diye düşünüyorum bu gibi durumlarda da eli kolu uzun olanlar devreye girip komisyon karşılığı bu işleri yapıyorlar.

Bu insanların hakları göz göre göre gasp ediliyor o zaman. Gerçekten üzülüyorum bu insanların hiç sosyal hayatı olmayacak mı? Eşiyle çocuklarıyla sinemaya gidemeyecek arada dışarı yemek yemeye veya sosyal bir etkinliğe gidemeyecek mi? Kendi ülkemizde tatil yapacak kadar kazanmıyorlar. Bu durum beni gerçekten irrite ediyor. Siyasi bir amacım yok bir kesimi yerme ya da bir kesimi övme niyetinde değilim ama mecliste 23binTL maaş alanlar 2300TL maaş alanları simit çay hesabı ile 1 ay geçindirdiler ne yazık ki. O Zaman'dan beri bu konu beni çok geriyor. Elimden bir şey gelmediği için daha çok geriliyorum. Ortada büyük bir haksızlık var..

Sorun asgari ücret diye bir şeyin olması değil. Sorun asgari ücretin insanlar "yaşayabilsin" diye değil, sürünsünler ama ölmesinler de mantığıyla verilmesi... Orta direk denen kesim yok olsun, ekonomi tamamen dursun o zaman temizlenme sırası bunlara karar veren konumdakilere gelecek. Gelecek ise şimdiden belli, şu anda çalışmaya başlamış olan kimse şimdiki gibi bir emeklilik göremeyecek. 2008 yılından beri giderek hızlanan şekilde kötüye gidiyoruz ve bu tünelin çıkacağı yeri bütün gezegende birkaç bin kişi hariç kimse sevmeyecek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı