ASRock anakart BIOS güncellemesi

Daha fazla  
AMD Ryzen 2600 işlemci ve ASRock B450M-HDV r4.0 anakart sahibiyim. En son resimde görülen 3.20 güncellemesini yapmıştım fakat altındaki yazılara dikkat etmemiştim. Şimdi 3.70 güncellemesini yapmak için girdiğimde alttaki yazılar dikkatimi çekti biraz araştırdım ve sanırım 3000 serisi dışındaki işlemcilere önerilmez tarzı bir şey yazıyormuş. 3.20'de de aynısı yazıyor ve ben 3.20 kurduğumdan beri bilgisayarım hemen her sefer ilk açıştan sonra 1-10DK içinde tamamen donup ekrana ve klavye, Mouse'a elektrik vermeyi kesiyordu fakat bilgisayar hala çalışır vaziyette oluyordu. Fanları dönüyor kasa ışıkları yanıyordu en azından.

3 Sorum olacak sizlere:
İlk olarak 3.20 ve 3.70 sürümü gerçekten 3000 serisi için mi yazıyor orada? Benim işlemcime uygun değil mi? Yoksa ben mi yanlış anlamışım?

İkinci olarak eğer doğru anladıysam bilgisayarın dediğim gibi açıldıktan sonra monitöre görüntü vermeyi kesmesi vs. bununla alakalı olabilir mi? Bilgisayarı alalı 6-7 ay oluyor ve 3.20'ye güncellemeden önce böyle bir problemim yoktu.

Son olarak ise eğer ben doğru anladıysam ve bu problem BIOS güncellemesi yüzündense nasıl 3.10 sürümüne downgrade edebilirim.

Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• vios.png
    vios.png
    38,7 KB · Görüntüleme: 22
Efendim evet, dediğine göre Pinnacle Ridge işlemciler de önerilmiyor bu BIOS'ta. Tabii ki o saydığınız belirtiler bundan kaynaklı olabilir ve büyük ihtimalle aynı 3.70'i flashlar gibi 3.20 flashlarsanız downgrade edebilirsiniz fakat olacağına dair garanti veremem. Olmazsa araştırabilirim.​

@luci666 hocamı bu tarz başka bir konuya yardımcı olurken görmüştüm sanırım. Eğer buralardaysa yardım edebilirse çok sevinirim
Efendim evet, dediğine göre Pinnacle Ridge işlemciler de önerilmiyor bu BIOS'ta. Tabii ki o saydığınız belirtiler bundan kaynaklı olabilir ve büyük ihtimalle aynı 3.70'i flashlar gibi 3.20 flashlarsanız downgrade edebilirsiniz fakat olacağına dair garanti veremem. Olmazsa araştırabilirim.​

Downgrade etmeden bir takım önlemler vs. almak gerekebilir görüntünün gitmemesi, mavi ekran sıkıntısı olmaması bakımından. Birkaç kişi daha yorumlasın downgrade deneyeceğim. Teşekkür ederim.

ASRock anakartlar hakkında BIOS bilgim yok maalesef. Tavsiyem kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin. Pazartesi servisi arayıp, en doğru bilgiyi alın. Direkt mevcut BIOS üzerine yazmayın. ASRock forumuna da konu açabilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı