Asus A88XM-A Anakart'a 4 adet ram takılınca neden sorun yaratır.Yardım

merakli2005

Hectopat
Merhaba Arkadaşlar.
Benim ramlar konusunda bir sıkıntım var.

Toplamış olduğum PC özellikleri ;
Anakart:
Asus A88XM-A Amd A88X 2133MHz DDR3 Soket FM2+ mATX
İşlemci:
Önce Amd A6-5400K 3.6GHz Soket FM2 İşlemci
Sonra Amd A10-6800K 4.1 GHz Soket FM2 İşlemci ile değiştirdim.
RAM:
2 adet Hi-Level 2GB 1600Mhz DDR3 Soğutuculu Ram (HLV-PC12800D3/2G)
HDD:
Kingston 128 gb SSD
1TB Sata 3
PSU:
High Power ECO 600W Aktif PFC Yüksek Verimli Gerçek Güç Kaynağı (HPE-600-A12S)

Belirtilen PC 'yi öncelikle A6 5400K ve 2 x 2GB Hi-Level bire bir aynı özellikte ram ile çalıştırdım.
daha sonra aynı ramlardan 2adet daha aldım yani 4 x 2gb yaptım. bunu yaptıktan sonra windows sık sık mavi ekran verik reset atmaya başladı. Ayrıca biostan(en son guncellemesini yukledim.) herhangi bir basit ayar değişikliğinde pc asus ekranında kalmaya başladı.(aynı ayarları 2 ader ramlede yaptıgımda hiç bir sorun yoktu)
Bu durumu pek önemsemedim daha sonra işlemciyi A10-6800K ie değiştirdim.
Bu sorunlar devam etmeyte başladı windowsu yeniden yukledim v.s. bir cok sey denedim.
hem windowsta sıkıntılar hemde biosta ayar degişikliğinde açılmama sorunu oluşup durdu.
çok uzatmadan türlü denemelerden sonra anakarta 2 adet 2gb aynı ramları takınca sorun oluşmuyor.
ama 4 adet 2gb ram takınca sapıtmaya başlıyor. 2 adet ramlari hangilerinin odluğu hangi slotlara takıldığı farketmiyor çalışıyor. 3 adet ramlede denedim yine aynı sıkıntılar varm ama anakart kitapcıgında 1gb-2gb-4gb-8gb şeklinde ram ayarlayın diye yazdığı için bende 4 adet 2gb ram'e odaklandım.

bu 4 adet ram takılınca neden bu sıkıntılar olabilir. sorun neyden kaynaklanabilir. Belli bir slotta yata belli bir ramda olsa donanım arızalı dicem ama 2 adet ramin hangisi olduğu hangi slotlar olduğu önemli olmuyor çalışıyor.ama 4 taneyı takınca bir suru sıkıntı cıkıyor.
Tecrübeli arkadaşların yardımını rica ederim.
Herkezin kurban bayramını kutlarım

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı