ASUS AC51 Modem DSL Işığı Sorunu

dopeboy

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Yaklaşık 2 senedir kullandığım bu modemde son 1 haftadır sıkıntılar yaşıyorum. Özellikle bu Online sınav döneminde bana yaşatmadığı eziyet kalmadı. Kısaca sorunu özetlemek gerekirse; normal internete bağlanıyor, download ve upload hızlarında sıkıntı yok. Sıkıntı olan konu normal internet çalışırken pat diye DSL ışığı ve internet ışığı sönüyor sonra tekrardan 1 dakika sonra bağlanıyor. Bu olay bu şekilde günde yaklaşık 10-15-20 kere tekrar etmeye başladı fakat interneti gelmesi uzun sürmüyor. Genelde 1 dakika kadar sürüyor. Yani interneti normal kullanırken bu şekilde oluyor. Bu arada modem genel olarak sürekli açık kalıyor. Belki bir iki haftada1 kez reset atıyorum o kadar. Ürünün hala 1 yıl garantisi mevcut. Ne yapsam bilemedim. İnternet sağlayacısıyla bir alakası olduğunu düşünmüyorum açıkcası. Çünkü öyle bir şey olsa 1 olur 2 olur 5 olur 10 olur. Bu son 1-2 haftadır bu şekilde sürüyor. Ne yapmalıyım sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı modemi ben de kullanıyorum okuduğum kadarıyla bu modellerde yazılım açısından problemler meydana geliyormuş. Eğer sorun yazılım kaynaklıysa Asus'un Rescue adında bir yazılımı var. Bu yazılım sayesinde modeminin firmware'ini sıfırdan yükleyebiliyorsun. Bu linkteki rehberi takip edersen ve modemin firmware'ini restore edersen yazılım kaynaklı problemler çözülecektir. Ancak sorun çözülmüyorsa hattında problem olabilir ya da modemin DSL denetleyicisi bozulmuş olabilir. Eğer hattında bir sıkıntı varsa internet servis sağlayıcınla görüşmeni tavsiye ederim. Eğer DSL denetleyicisi bozulduysa da direk uğraşmadan garantiye göndermen daha mantıklı olacaktır. İhtiyacın olursa diye modemin(Asus DSL-AC51) en güncel yazılımına ve Asus'un Rescue uygulamasına buradan erişebilirsin. Eğer rehberi takip edersen yazılımı tekrar yüklemek zor olmayacaktır. Tek ihtiyacın olan şey bir Windows PC ve bir Ethernet kablosu.

Aynı modemi ben de kullanıyorum okuduğum kadarıyla bu modellerde yazılım açısından problemler meydana geliyormuş. Eğer sorun yazılım kaynaklıysa Asus'un Rescue adında bir yazılımı var. Bu yazılım sayesinde modeminin firmware'ini sıfırdan yükleyebiliyorsun. Bu linkteki rehberi takip edersen ve modemin firmware'ini restore edersen yazılım kaynaklı problemler çözülecektir. Ancak sorun çözülmüyorsa hattında problem olabilir ya da modemin DSL denetleyicisi bozulmuş olabilir. Eğer hattında bir sıkıntı varsa internet servis sağlayıcınla görüşmeni tavsiye ederim. Eğer DSL denetleyicisi bozulduysa da direk uğraşmadan garantiye göndermen daha mantıklı olacaktır. İhtiyacın olursa diye modemin(Asus DSL-AC51) en güncel yazılımına ve Asus'un Rescue uygulamasına buradan erişebilirsin. Eğer rehberi takip edersen yazılımı tekrar yüklemek zor olmayacaktır. Tek ihtiyacın olan şey bir Windows PC ve bir Ethernet kablosu.

Link kısmına 192.168.1.1 adresini girdim ve üstte donanım yazılımı versiyonu yazıyordu üstüne tıkladığımda ''Donanım yazılımı sürümü'' diye bir yer var karşısında da kontrol yazıyordu. Kontrole bastım ve direk yazılım güncellemesi geldi. 1. kere yaptığımda son sürüme gelmedi. Bir kere daha güncelledim ve son sürüme şuan da yükseltildi. Umarım doğru yapmışımdır ve sıkıntı daha fazla devam etmez. Çok teşekkür ederim.

Eğer ki sorun devam ederse başka yapmam gereken bir şey var mı?

Eğer problemi çözdüysen sıkıntı yok. Ancak sana verdiğim rehberi tam olarak takip etmemişsin. Standart bir güncelleme yapmışsın. Rehberi daha dikkatli okursan yazılımı tamamen modemden silip yenisini yüklüyor. Dediğim gibi eğer sorun çözüldüyse sıkıntı yok ancak eğer çözülmediyse rehbere tekrardan bir bakmanı tavsiye ederim.

Eğer problemi çözdüysen sıkıntı yok. Ancak sana verdiğim rehberi tam olarak takip etmemişsin. Standart bir güncelleme yapmışsın. Rehberi daha dikkatli okursan yazılımı tamamen modemden silip yenisini yüklüyor. Dediğim gibi eğer sorun çözüldüyse sıkıntı yok ancak eğer çözülmediyse rehbere tekrardan bir bakmanı tavsiye ederim.

Asusu aradım durumu anlattım. Modemi resetledik. Sonra kurulum yaptık sıfırdan ve sonrasında manuel olarak güncellemesini yaptık. Eğer sıkıntı devam eder ise çalışan başka asus bir modem ile deneme yapacağım. Eğer o modem de sorun olmazsa direk kendi modeminizi servise gönderin dedi. Bu şekilde deneyecem bir de. Eğer tabi tekrardan kopma sorunu olursa.

Geri
Yukarı