Asus B350M-K Manuel Voltaj Ayarlama

SvenNoderT

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar BIOS üzerinden işlemcime manuel olarak voltaj ayarlaması yapmak istiyorum fakat Asus B350 anakartlarda BIOS üzerinden direkt olarak istediğiniz voltaj değerini giremiyorsunuz, Auto ve Offset Mode var, Offset Mode ile nasıl voltaj ayarlaması yapabilirim? Ayrıca şöyle garip bir durum ile karşı karşıyayım, hiçbir Overclock işlemi yapmadım fakat işlemci voltajı BIOS'ta 1.406-1.417V civarı seyrediyor, Windows'ta 1.319-1.486V civarı çalışıyor AMD Ryzen Güç Planı aktifken. Fakat OCCT ile işlemiciyi stres testine soktuğumda tüm çekirdekler %100 yük altında 1.35V'ta çalışıyor. Yani sistem boştayken işlemci yüksek voltajda çalışıyor nedense. Windows'ta Yüksek Performans güç planını seçip en düşük işlemci durumunu %10 ve en yüksek işlemci durumunu %100 olarak ayarladım fakat bu seferde sistem boştayken işlemci frekansı 1.55 GHz'ten 3.6 GHz'e fırlıyor, haliyle voltajda 0.9'dan 1.4'e fırlıyor bir anda, bunun sisteme zarar vermesinden korkuyorum. Dengeli'ye ayarlasam voltaj düşüyor fakat işlemci frekansı 3.0 GHz'in üstüne çıkmıyor. Bu durumda ne yapabilirim?

Sistemim:
  • Ryzen 5 1500X 3.5-3.7 GHz
  • Asus Prime B350M-K
  • HyperX 8GB(8x1) DDR4 3000MHz
  • CM MasterWatt Lite 600W 80+

Offset Mode'a alınca klavyeden rakam girebilir ya da + ve - tuşlarını kullanabilirsiniz.

Stres altında işlemci aşırı ısındığından frekans düşürür. Frekans düşürünce de fazla voltaja gerek olmaz. Sistem boşta iken işlemci serindir ve XFR frekansına çıkabilir. Yük altında çıkamayabilir.

Offset Mode'a alınca klavyeden rakam girebilir ya da + ve - tuşlarını kullanabilirsiniz.

Stres altında işlemci aşırı ısındığından frekans düşürür. Frekans düşürünce de fazla voltaja gerek olmaz. Sistem boşta iken işlemci serindir ve XFR frekansına çıkabilir. Yük altında çıkamayabilir.
Stres testinde frekans düşmüyor, sabit 3.6 GHz 1.35V'ta çalışıyor. Offset Mode'a alıp değer girdiğim zaman BIOS'ta gözüken işlemci voltajının üstüne mi ekliyor? BIOS'ta işlemci voltajı 1.406-1.417V civarı gözüküyor bu değerin üstüne çıkmak pek istemiyorum. OC yapmadan voltajı auto'da bırakmam güvenli midir? 1.318-1.486V aralığında çalışıyor Windows'ta AMD Ryzen Güç Planı aktifken.

Bir de BIOS'tan VDDCR CPU Load Line Calibration ayarını Medium'a ayarlarsam stabilite bozulur mu? Biraz araştırma yaptım, bu ayar yükseltildiğinde voltaj verilen miktarına üstüne çıkabiliyor.

Son düzenleme:
Üstüne ekliyordu ben en son kullanırken. Yine de overclock yapacaksan anakartının kullanma kılavuzu açıp koyacaksın.

CPU Load Line Calibration ayarını değiştirmek OC yapmadığın sürece çok da şart değil.

Şu an işlemcim 1.318-1.486V aralığında çalışıyor Windows'ta AMD Ryzen Güç Planı aktifken. AMD, Ryzen işlemciler için 1.45V'tan sonrasının pek güvenli olmadığını söylüyor. Şu an hiçbir şeye dokunmadan işlemcimi bu şekilde kullanmam güvenli midir?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı