Asus Cerberus GTX 1070 Ti Overclock

fearlesshuman

Hectopat
Makaleler
4
Bileşenler:
i7 4790
Asus Cerberus GTX 1070 Ti
8 GB DDR3 1600 MHz RAM

Tüm testler için power limit %120 'dir.
Deneme 1: Core Clock +150 (Başarısız)
Deneme 2: Core Clock +140 (Başarısız)
Deneme 3: Core Clock +135 , Memory Clock +520 (Başarısız)
Deneme 4: Core Clock +122 , Memory Clock +500 (Başarılı)

3DMARK Fire Strike
Score: 15 194
Graphics Score: 21 723
Physics Score: 10 262
Combined Score: 5 999
(Max Sıcaklık: 64 Derece)

3DMARK Fire Strike Extreme
Score: 9146
Graphics Score: 10 305
Physics Score: 10 156
Combined Score: 4 592

FurMark v1.20.1.0
Score: 6598
Max GPU Temp: 66C
Preset: 1080
FPS: min:109, max:112, avg:110

Notlar:
1) Overclock ayarlarını MSI Afterburner üzerinden yaptım fakat Asus'un kendi uygulamasından baktığımda çekirdek hızını en fazla +122 arttırabiliyordum bu yüzden MSI Afterburner üzerinden çekirdek hızını +122 olarak ayarladım.
2) 3DMARK testlerinde işlemci de önemli olduğundan ekran kartına overclock yapmış olsam bile sıralamada geri kaldım.
3) Oyunlarda test etmedim çünkü genellikle 2K testleri yapılıyor (2K monitörüm yok). Ayrıca genellikle bende olmayan oyunlar üzerinden test ediyorlar.
4) Bazı GTX 1070 Ti modellerinin güç limitleri %133'e kadar arttırılabiliyormuş. Güç limitini %133'e yükseltebilenler daha yüksek overclock yapabilir.

Güzel çalışma tebrik ederim. Açıkcası ben hiç denemedim OC yapmayı kartıma memnunum çünkü.

Merak ettim ilk başta +150 140 a başarısız yazmışsınız OC yapmaya azaltarak mı yaptınız? Çok bilmiyorum ama sanırım adım adım yükselterek yapılıyor olması lazımdı.

Güzel çalışma tebrik ederim. Açıkcası ben hiç denemedim OC yapmayı kartıma memnunum çünkü.

Merak ettim ilk başta +150 140 a başarısız yazmışsınız OC yapmaya azaltarak mı yaptınız? Çok bilmiyorum ama sanırım adım adım yükselterek yapılıyor olması lazımdı.
İster azaltarak ister yükselterek yapabilirsiniz. Benden önce başka modelleri overclock yapan kişilerin değerlerine baktım ondan 150'den başlattım. Fakat onların modellerinde güç limiti daha yüksekmiş bu yüzden o değerlerde sorunlar yaşadım. Tabi yüksekten düşüğe doğru giderken çok abartı değerlerden başlamamak lazım.
Normalde kartı overclocklu şekilde kullanmıyorum. Bazı oyunlarda çözünürlük 1080p olmasına rağmen 60 FPS alamadığım durumlar oluyor. Bu durumlarda biraz daha FPS için overclock ile yükseltme yapıyorum. Bu kart overclock yapmama rağmen çok fazla ısınmıyor. Sanırsam bu kartlarda bazı ayarlarla oynamamız kapatılmış (mesela voltaj arttırma).
Siz GTA 5 tarzı oyunlarda hangi ayarlarda kaç FPS alıyorsunuz? Bu kartta en azından GTA 5 için full ayarlarda 60 FPS hayalim vardı fakat maalesef bu kart isteğimi karşılayamadı. GTX 1080'in performansı 1070 Ti modeline yakın olduğu için anca GTX 1080 Ti bu isteğimi karşılar gibi gözüküyor.

Tam soracaktım hangi oyunda 60 alamıyorsunuz diye sanırım GTA dan bahsetmişsiniz. Ben oynamıyorum onu ama witcher 3 ve BF1 de her şey ultrada 70den aşağı inmedim. GTA daha ağır bi oyun olabilir tabii ki ama maalesef ben de kurulu değil. GTA nın o kadar güçlü olduğunu da tahmin etmiyordum açıkcası belki de işlemcive RAM faktörü devreye giriyordur. Muhtemelen de öyle.

Tam soracaktım hangi oyunda 60 alamıyorsunuz diye sanırım GTA dan bahsetmişsiniz. Ben oynamıyorum onu ama witcher 3 ve BF1 de her şey ultrada 70den aşağı inmedim. GTA daha ağır bi oyun olabilir tabii ki ama maalesef ben de kurulu değil. GTA nın o kadar güçlü olduğunu da tahmin etmiyordum açıkcası belki de işlemcive RAM faktörü devreye giriyordur. Muhtemelen de öyle.
MSI Afterburner üzerinden değerlere baktığımda darboğaz gözükmüyor. RAM konusunda emin değilim. Ayar kısınca FPS olması gerekenden az yükseliyor ve ekran kartı kullanımı %60'lara kadar düşebiliyor. Fakat bu durumda hem ekran kartı, hem işlemci kullanımı düşük kalıyor. Ayarları yükseltince ekran kartı %99 - %100 kullanılıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı