ASUS DSL-AC750 CRC hatası

emirrhan gül

Centipat
Merhaba, yaklaşık 2 ay önce TTNET'ten TurkNet'e geçtim ve güzel bir deneyim yaşayamadım bu 2 ay içerisinde sürekli arıza çıkıyordu. Geçen ay eski modem bozulunca diğerlerine göre biraz daha ucuz olan ASUS DSL-AC750 modelini aldım. Yine her şey iyi, birkaç altyapı arızasından sonra düzgün bir şekilde kullanıyordum. 10 gün önce bu sefer sownload hızında 0.02ye (?) kadar düşüş gördüm. Sebebine bakmak için DSL günlüğüne girince 500.000e yakın CRC hatası gördüm. Res attıktan 1 saat sonra ,internette örnek film seyrediyorum, yine aynı değerlere hızla çıkıyor download hızı yine yerlere düşüyor. Türk Telekom ekipleri geldiğinde de tek söyledikleri modemde sıkıntı olduğuydu. Bundan 1 ay öncesinde kadar sorunsuz kullanıyordum. Sizce sorun nerede gerçekten yardımınıza ihtiyacım var. (ek olarak bina biraz eski, eve gelen kablolarda sıkıntı olabilir mi? Aynı şekilde salondan (modemden) odama balkondan 5mlik eski bir Ethernet kablosu çekiyorum bu da problem yaratır mı?) (değerleri aşağıya bıraktım) (kararlılık ayarlarıyla da sürekli oynuyorum yükseltiyorum alçaltıyorum hep aynı sonuç, şuan da ayar 20dB)

trknet.png

Zaten şu anki CRC sıkıntıya yol açmaz, siz gözlemleyin o hataları. Ankastreden evinize kadar gelen kablolarda sıkıntı olmuş olabilir, bu da modemi alma zamanınıza denk gelmiş olabilir. Modem kaynaklı olduğunu pek sanmıyorum ama komşunuzdan isteyebilirseniz deneyin, sonuca varmada yardımcı olur.
tamamdır teşekkür ediyorum<3
3.5 saatte gelinen durum bu :/
durum bu.png

Son düzenleme:
O kadar hata fazla. Bir kez daha benim dediğim sürüme geçebilir misiniz? Eğer geçip de DSL gelirse ve yine de CRC olursa kablolarda sıkıntı var anlamına gelebilir.

O kadar hata fazla. Bir kez daha benim dediğim sürüme geçebilir misiniz? Eğer geçip de DSL gelirse ve yine de CRC olursa kablolarda sıkıntı var anlamına gelebilir.
tamam yaptığım zaman güncellerim
Tamam yaptığım zaman güncellerim.

502'ye gectigimde DSL isigi yanip sonuyor yine ayni sekil sonra tamamen sonuyor sonrasinda tekrar yanip sonmeye devam ediyor hatla alakali bir durum yok sanirsam anlamadim yani modemde bir seyler var ama tam cozemedim ASUS teknik servisine yazdigimda 473 deneyin demisti o da ayni sekilde yanip sonuyor. Modemi aldigima pişman oldum ama TurkNet'e gectigimden beri hep sorun var hiz yukseldigi icin (79Mbit hiz saglıyorlar su anda) dogru duzgun muhatap da bulamiyorum Türk Telekom ekipleri geliyor bu altyapi bu kadar hiz desteklemez falan diyor ne yapacağım bilemedim.

Son düzenleme:
tamam yaptığım zaman güncellerim

502'ye gectigimde DSL isigi yanip sonuyor yine ayni sekil sonra tamamen sonuyor sonrasinda tekrar yanip sonmeye devam ediyor hatla alakali bir durum yok sanirsam anlamadim yani modemde bir seyler var ama tam cozemedim ASUS teknik servisine yazdigimda 473 deneyin demisti o da ayni sekilde yanip sonuyor. Modemi aldigima pişman oldum ama TurkNet'e gectigimden beri hep sorun var hiz yukseldigi icin (79Mbit hiz saglıyorlar su anda) dogru duzgun muhatap da bulamiyorum Türk Telekom ekipleri geliyor bu altyapi bu kadar hiz desteklemez falan diyor ne yapacağım bilemedim.
Adınıza üzüldüm. Bu durumda farklı modemle denemeniz şart. Türknet'in en büyük eksiği bu zaten, anında cevap bulamamanız, eğer başka modemle deneyip aynı sorun olursa Türknet ya da kablo kaynaklıdır. Aklıma bunlar geliyor.

Adınıza üzüldüm. Bu durumda farklı modemle denemeniz şart. TurkNet'in en büyük eksiği bu zaten, anında cevap bulamamanız, eğer başka modemle deneyip aynı sorun olursa TurkNet ya da kablo kaynaklıdır. Aklıma bunlar geliyor.

Maalesef bir işim rast gitse şaşarım zaten. Bir gelişme olduğunda buraya tekrar yazarım TurkNet'e de tekrar bildirdim. Farklı modem bulursam da deneyeceğim. Ayrıca kararlılık ayarını da biraz yükselttim data Rate şu an 20Mbit civarı düşük hızlarda aynı sorun olacak mı acaba diye, dediğim gibi gelişme olursa güncelleyeceğim.

960 sürümünden kaynaklı sanırım, 743 ya da 790 dan 960 a güncelledim CRC problemi bende de olmaya başladı. Şu son 3 4 gündür yaşıyorum. Az önce baktığımda 16milyon CRC vermiş. Modemi resetledikten sonra düzeliyor ancak uzun vadede gene aynı problem. 743 e geri geçeceğim gibi duruyor.

Geri
Yukarı