ASUS FX 505 dt ısınıyor

byurns

Decapat
Daha fazla  
Bilgisayarım ASUS FX 505 dt ve bilgisayarımda bir grafik kartı bir de ekran kartı olmak üzere iki adet kart bulunuyor. Grafik kartı AMD Radeon RX Vega 10 Graphics ekran kartım ise NVIDIA GeForce GTX 1650. şimdiye kadar hiçbir sorun olmamakla birlikte oyunları gayet iyi FPS değerlerinde oynayabiliyorudum. Fakat son zamanlar, düşük sistem performansı isteyen oyunlardan tutun yüksek sistem performansı isteyen oyunlara kadar neredeyse hepsinde FPS dropları yaşamaya başladım. Sıcaklık değerlerine baktığımda (görev yöneticisinden) GTX 1650'nin sıcaklık değerleri gayet normal gözüküyorken grafik kartının %1, %2 değerlerinde kullanılıyor olmasına rağmen aşırı ısındığını gördüm. 90-100 arası sıcaklık değerleri veriyor. 1. resim oyun açıkken,2. resim bilgisayar yük altında olmadığı zaman.

1.png

Adsız.png

Onboard grafik birimi işlemcinin içinde olduğu için o gördüğünüz esasında işlemci sıcaklığıdır. HWMonitor uygulamasından sıcaklık değerlerine bakabilirsiniz. 97 derece işlemci sıcaklığı olarak düşününce biraz yüksek. Cihazı ne zamandır kullanıyorsunuz? Altında yükseltici veya soğutucu var mı? Bakımlarını en son ne zaman yaptınız/yaptırdınız? Bilgisayarın bulunduğu ortam yaklaşık kaç derece?

.Onboard grafik birimi işlemcinin içinde olduğu için o gördüğünüz esasında işlemci sıcaklığıdır. HWMonitor uygulamasından sıcaklık değerlerine bakabilirsiniz. 97 derece işlemci sıcaklığı olarak düşününce biraz yüksek. Cihazı ne zamandır kullanıyorsunuz? Altında yükseltici veya soğutucu var mı? Bakımlarını en son ne zaman yaptınız/yaptırdınız? Bilgisayarın bulunduğu ortam yaklaşık kaç derece?
Cihazı yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum. Soğutucu veya yükseltici yok.Bakım hiç yaptırmadım.Bilgisayarın bulundğu oda 35-40 derece arası.

Cihazı yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum. Soğutucu veya yükseltici yok.Bakım hiç yaptırmadım.Bilgisayarın bulundğu oda 35-40 derece arası.
Bu durumda normal hocam. Hem ortam sıcak hem bir süredir bakım yapılmamış. Ortamı soğutma şansınız olduğunu sanmıyorum, olsa yapardınız herhalde. Fan temizliği ve termal macun yenilenirse fark edilir bir sıcaklık düşüşü olur. Garantisi varsa servisle iletişime geçip ücretsiz bakım hizmetleri sunup sunmadıklarını sorun. Asus'ta böyle bir hizmet var mı bilmiyorum açıkçası.

Bu durumda normal hocam. Hem ortam sıcak hem bir süredir bakım yapılmamış. Ortamı soğutma şansınız olduğunu sanmıyorum, olsa yapardınız herhalde. Fan temizliği ve termal macun yenilenirse fark edilir bir sıcaklık düşüşü olur. Garantisi varsa servisle iletişime geçip ücretsiz bakım hizmetleri sunup sunmadıklarını sorun. Asus'ta böyle bir hizmet var mı bilmiyorum açıkçası.
Hocam çok teşekkür ederim bilgilendirme için. En kısa zamanda bakımını yaptıracağım inşallah. Tekrardan çok teşekkürler.😊

Geri
Yukarı