ASUS FX505DU-BQ038 mavi ekran

JosepH52

Hectopat
Herkese merhaba,

Konuyu açmamdaki asıl amacım az önce aldığım mavi ekran hatasıyla ilgili minidump dosyasını okuyamamış olmam. Yanlış görmediysem "video_dxgkrnl_fatal_error" hatası görünüyordu mavi ekranda. İlgilenen arkadaşım olursa minidump dosyasını linkte bulabilir, ben okumasını beceremedim açıkçası. Chromeda gezinirken aniden bu hatayı verdi.

Sistem Özellikleri;
  • Ryzen 7 3750h İşlemci
  • Gtx 1660ti
  • 16 gb Ram
  • İşletim sistemi Windows 10 Pro 2004

Bir diğer konu şu ki, bilgisayarımda son 2 aydır oyunda veya günlük normal kullanımda 1-2 saniyelik kasılmalar yaşıyorum, görüntü kare kare ilerliyor, mouse takılıyor ve o esnada çalan seste de bozulma oluyor. Yeni aldığım mavi ekran hatasıyla bu sorunun bir bağlantısı olabilir mi ve daha önce böyle bir sorun yaşayanlarınız var mı?

Ek olaraki; Nvidia 445.75 ve AMD 20.2.2 sürücüleri kurulu.

Son düzenleme:
İşlemcinin içindeki VEGA 10 GPU çekirdek sürücüsü hatası. BIOS son sürüme güncel gözüküyor (310). DDU ile güvenli modda tüm GPU sürücülerini kaldırıp AMD ve NVIDIA'nın sitesinden güncellemeyi deneyin. Dahili GPU RAM'lerinizi kullandığı için memtest86 ile RAM'lerinizi test edin.

Asus BIOS güncellemelerine iGPU'yu devre dışı bırakma seçeneğini koymamaya epey kararlı. Olmazsa en kötü BIOS full unlock edilip iGPU kapatılacak.

Sorununuz çözüldü mü acaba?

Temiz bir Windows 1909 kurulumu sonrası interneti devre dışı bırakarak bütün sürücüleri tekrar kurdum. Nvidia'nın kendi sitesinden en güncel, dahili Amd gpusu ve diğer bütün sürücüler için de Asus'un bilgisayarım için sunduğu sürücüleri kurdum. Mavi ekran hatası almadım. O sorun çözülmüş gibi görünüyor.

Maalesef kasılma sorunu çözülmedi. Memtest, occt ve aida64 testlerinde bir sorunla karşılaşmadım ancak günde 1-2 defa kasılmalar devam ediyor. Dün kasılmaların olduğu an olay görüntüleyicide DCOM 10016 uyarısını farkettim ve yabancı forumlarda da aynı sorunu yaşayan kişiler var.

[Çözüldü] Windows 10 "DistributedCOM" Hatası - Technopat Sosyal

bu konuda yazılanları kısmi olarak uygulamayı başardım, uyarılardan bir tanesi kaybolmuş görünüyor ama bir tanesi hala var. Şimdilik kasılmaların tekrarlanmasını bekliyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı