Asus Garanti Süreci

Geçmiş olsun tekrardan Asus'a güvenmiyordum hiç bir zaman benim de arkadaşımın başına buna benzer bir olay gelmişti. Sadece adı satıyor başka bir şey değil benim gözümde 970 fiyatlarına bakın tüm markalar arası en pahalısı odur. Son zamanlarda çok bozdular şahsen. Msı kullanıyorum iyi ki de kullanıyorum.
Dolarında artmasıyla neredeyse 200 lira açığım kaldı. Toplayabilseydim bende MSI alacaktım.

@Pikachu.34 Aynen bende ki sorunda tam olarak bu tarz. Ekran kartı SMS İnfocomm'da işlem görüyor, ama Asus yetkili servisin bundan haberi yok.

Konuyu okudum resmen sizin yaşadığınız sinir, strese sahip oldum resmen.
Abi Asus'tan soğuttunuz ya.
Bu konuyu açmamın sebebi zaten buradan etkili bir çözüm üretilmesi değil. Burası bir forum buradan değişim için ne kadar etkili bir yardım alabilirsin zaten. Benim asıl amacım, birçok kişinin fanboyluğunu yaptığı veya çok aşırı güvendiği Asus'un bile ne kadar kopuk bir şirket olabileceğini göstermekti.

Aynı sorunu bende yaşadım, servise ilk gönderişimde bir sonuca varamadım. İkinci kez hazırlıklıydım, yaşadığım problemin videolarını resimlerini her türlü belgeyi, ürünü servise gönderdikten sonra mail attım Asus'a. Sonunda ürünü kabul ettiler, bundan başka çözümü yok sanırım.

Arkadaşlar öncelikle çok uzun bir yazı olacak muhtemelen. Her bir satırı okumanızı rica ediyorum. Sosyal'de bilen bilir aylardır Asus R9 280X ve Asus yetkili servis ile başım belada. Yıl başında topladığım sistemde, "ASUS" markasından dolayı pek bir araştırma yapmadan sisteme Asus R9 280X koydum. Meğersem R9 280X için en problemli markalardan birisi Asus'muş.

Her neyse yılbaşında sistemi topladım. İlk bir ay civarı hiç ağır oyun yüklemedim. PES 2015, Farming Simulator 15 falan bu tarz oyunlar yüklemiştim. Ardından ETS2 ve Battlefield 4 yükledim ve birden bire oyun oynarken görüntü kesilmeleri yaşamaya başladım. Oyun oynarken birden bire görüntü kesiliyor ve rastgele bir renk tamamen ekranı kaplıyor. (Örneğin yeşil gri beyaz gibi her seferinde farklı oluyor.) Dedim sadece oyunlarda mı oluyor acaba diyerek Furmark stres testine soktum, yine aynı arıza.

İlk yetkili servis süreci : 3-4 ay kafama takmamaya çalıştım ancak çok sinir bozucu bir hal almaya başladı ve yetkili servise yolladım. Ancak bir arızaya rastlanmadığı söylendi. Direnç değişimi ve BIOS update yapılıp, güç kaynağımı ve sinyal kablolarımı kontrol etmem tavsiyesiyle bana geri yollandı.

Tabii ki adamlar daha arızayı bile bulamadıkları için ekran kartın arızası düzelmedi. Ben de kendim sorunun tam olarak neyde olduğunu anlamaya çalıştım, ekran kartımın bellek hızı ve frekansı gibi değerleri ufak ufak düşürdüm. Ardından Furmark stres testine soktum ki, 1-2 saatte arıza veren ekran kartı, tam 11 saatte hiçbir arıza vermedi. Bunun üzerine yaptığım işlemleri anlatarak ve arızanın bellekler de olduğunu vesaire söyleyerek tekrar yetkili servise yolladım.

İkinci yetkili servis süreci : Ve aşırı saçmadır ki yine bir arıza bulamadılar, daha da saçma ki yine direnç değişimi yaptılar. Asıl bomba ise, cihazımın yetkili serviste gördüğü işlemler sisteme işlenmedi. Yani Asus Onarım Durumu sorgula bölümünden seri numarasını girdiğimde, ilk servis işlemleri ile ilgili bilgi vardı sadece. Pek kafama takmadım. Cihaz direnç değişimi yapılarak tekrar bana yollandı.

Daha önce direnç değişimi yapılmasına rağmen çözülmeyen bir sorun, 2 hafta sonra tekrar direnç değişimi yapılarak nasıl çözülebilir ki ? Tabii ki sorun çözülmedi. Beni asıl şoke eden şey ise, cihazda artifact problemleri başladı. Ama o kadar saçma ki, oyunu oynuyorum, sadece 3 saniye boyunca birden bire görüntüde yırtılmalar oluyor, tekrar düzeliyor. ETS2'de özellikle çok oluyor, Battlefield 4'te de yaşadım. Ancak dediğim gibi oyunun ne başında ne ortasında kafasına göre aniden oluyor 3 saniye sonra yok oluyor. Tabii hal böyle olunca benim cinlerim tepeme fırladı ve cihaz elime geçtikten 3 gün sonra, olanları tek tek anlatarak bir A4 kağıda çıkartıp kutuya koyduktan sonra geri yolladım.

Üçüncü yetkili servis süreci : Yapılan incelemeler sonrası sorun görülemedi diyerek bana geri yollandı. Altına da müşteri iletişim bilgileri olmadığı için iletişim sağlanamadı yazmışlar. Yani şu mesajı vermeye çalışmışlar; "Biz sizi ekran kartınızla ilgili sorular sormak için aradık fakat telefon numaranızı yazmamışsınız." Hal bu ki özellikle fatura dahil olmak üzere bir çok yerde benim veya babamın telefon numarası yazıyor. Koskoca garanti servisi bir telefon numaramı bulamayacak değil herhalde. Ek olarak da aynı ikinci garanti sürecinde olduğu gibi, işlemler yine sisteme işlemedi. Cihaz bana geldikten sonra da arayıp sormuştum, müşteri hizmetleri bana "Sadece 1 adet kaydınız" gözüküyor dedi. Her neyse cihaz bana tekrar geri yollandı.

Arkadaşlar ekran kartını kapıdan aldım odama geldim kutuya bir baktım, resmen çıldırmak üzereydim. Kutuyu açtığımız yeri, kutunun boylamasına doğru neredeyse yarısına kadar yırtmışlar. Benim tertemiz baktığım kutu, garanti servisine tertemiz yolladığım kutu, bana geldiğinde yarısına kadar yırtık bir şekilde geldi. Kutuyu açtım, köpükleri vesaire çıkardım ekran kartının olduğu bölüme geldim ayrı bir şok daha. Ekran kartını statik elektriğe karşı koruyan poşetin boyu ekran kartının yarısı kadar. Yani ekran kartının yarısından fazlası çıplak bir şekilde kutuda duruyor. Sinir üzerine sinir denemek amaçlı ekran kartını kasaya taktım bilgisayarı açtım değerlere bakarken sıcaklık değerleri gözüme çarptı. Boşta 30 yükte 72 dereceyi geçmeyen ekran kartım, boşta 45 yükte 86 dereceyi buluyor. Anında kasadan geri söktüm ve olduğu gibi geri yolladım. Kutunun yırtık olduğunu, ekran kartının yarısının çıplak durduğunu, artan sıcaklıkları vesaire hepsini yazdım.

Dördüncü yetkili servis süreci : Şu anda halen 4. kez serviste. Bu sefer Asus'un Onarım Durumu Sorgula kısmında ekran kartım gözüküyor yani sisteme işlemiş. Bir haftadır falan Onarımda diye gözüküyordu, belki değişim yaparlar diye bekliyordum. Ardından dün Son Test İstasyonunda deyince anladım ki yine değişim yapmayacaklar ve müşteri hizmetlerini aradım ve bana yine cihazda bir arıza bulunmadığı söylendi. Bende şunları söyledim;

"Ekran kartıma ya direnç değişimi yaparak yada hiçbir işlem yapmadan bana geri yolluyorsunuz. Şu anda da yine cihazda bir arıza bulunmadığını söylüyorsunuz. Cihaz bana geldiğinde yine yetkili servise yollamak zorunda kalacağım, bu 4. yollayışım. Daha kaç kere yollamamı istiyorsunuz" Şeklinde sert bir tavırda konuştum. Kadın ise;

"Sistemde ekran kartınızı sadece iki kez yolladığınız gözüküyor. Değişim talebinde bulunabilmeniz için 1 yıl içerisinde en az 4 kez yetkili servise göndermiş olmanız gerekiyor. Bu yüzden değişim talep hakkınız bulunmuyor. Ayrıca değişim yapılabilmesi için cihazda donanımsal, yazılımsal bir arıza bulunması gerekiyor"

Şeklinde bilgi verdi. Benim tabii ki sinirden elim ayağım titreyince kadının dırdırını daha fazla dinlemeden direk kapattım telefonu ve Asus'a mail atmaya karar verdim. Asus'a attığım mailden bazı bölümler ;

Cihazı yetkili servise 2 değil 4 kez yolladığımı söyledim, garanti belgesinde ki "1 yıl içinde en az 4 kez arızalanma durumunda tüketicinin değişim talebi isteme hakkı bulunuyor" maddesini hatırlattım. Cihazda arıza olmasına ve arızanın tam olarak nerede olduğunu söylememe rağmen yetkili servisteki arkadaşlar bir türlü anlamamakta ısrar ediyorlar şeklinde yazdım. Bellek hızlarının düşürüldüğünde sıkıntı çıkarmadığını yazdım. Yetkili servisteki arkadaşların bana ulaşmalarını istedim. Son olarak da şu anda halen yetkili serviste olan ekran kartımın değişimi yapılmadan tarafıma yollanmasını istemediğimi yazdım. Mailin sonuna ise ekran kartını arıza verdiği andaki görüntülerini ve yetkili serviste 3 kez işlem gördüğüne dair SMS İnfocomm (Aslında her şey bu şirketin başının altından çıkıyor Asus bu şirkete güvenerek garanti servisi konusunda bütün müşterilerinin canını yaktı. Bu konulara değinecektim ama konu aşrı uzardı) saçmalığına ait faturaların fotoğraflarını koydum. Cihazın seri numarasını ve telefon numaramı yazdım.

Son;

Arkadaşlar bütün bu süreci okuyan varsa öncelikle teşekkür ederim. Bu dakikadan sonra artık ne yapmam gerekiyor sizce ? Tüketici haklarına gitmem gerektiğini mutlaka söyleyeceksiniz ancak sonuç vermesi en az 2 ay sürüyor. Yardımlarınızı bekliyorum en son bahsettiğim maili daha 2 saat önce attım ve cihaz şu halen yetkili serviste "Son test istasyonunda" olarak gözüküyor. Mailin tamamını görmek isterseniz koydum konuya. Mailin devamında birkaç arıza görüntüsü daha ve faturaların fotoğrafları yer alıyor.

Eki Görüntüle 90291
Benim karttada yırtılmalar var. Kart R7 260. Benim deneyimim anakartta;Asus, Ekran Kartında;MSI alınmalı.
Brnde garantiye göndermeye üşeniyorum kart 4-5 aylık.
Sana tavsiyem vidro çek ilk başta kasadaki rkran kartini felan iyice çek belli olsun modeli ve ardindan monitörü çek yani yırtılmaları çek. Sonra youtubeye yükle linkini yaz. Başıma gelmedi, tahminimce böyle bir çözüm olabilir. Eğer çözüm olursa mesajı yanıtlarsan bende artık GOLD'a kartı kargolarim belki :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı