ASUS H510M (Wi-Fi) vs B560M

whatsername21

Hectopat
Daha fazla  
Dostlar sabah açtığım konudan hatırlayanlar olacaktır, bugün anakartımdaki pinlerin yamulması sonucu yeni bir anakart arayışına girdim. 11400F işlemci kullanıyorum ve halihazırda 2 tane 8 GB'lık 3000MHz RAM sahibiyim. Konu başlığında belirttiğim 2 anakartı gözüme kestirmiş bulunmaktayım, sahibinden üzerinden alacağım ve ikisi de sıfır ürün. Birisi bozulan anakartımın birebir aynısının Wi-Fi modeli, yani H510M Wi-Fi, diğeri ise bir üst çipset olan B560M modeli. H510 için satıcı 750 liraya kadar düştü, B560M için ise 1100 liraya kadar düştü satıcı. Sizce aradaki fiyat farkına değer mi? Okullar açılınca şehir dışına gideceğim ve kasamı da yanımda götüreceğim fakat gittiğim yerde kablolu bağlantı olmadığı için mecbur Wi-Fi kullanacağım ve H510'un halihazırda Wi-Fi olması bir tık cezbetti beni diyebilirim ancak öbür taraftan da B560'ın daha üst model olması nedeniyle daha fazla RAM ve PCI-e slotu bulunuyor, bu da ileriye dönük olması açısından bir avantaj. Fikirlerinizi bekliyorum.

İkisi de ASUS marka, ASUS alma sebebim de ekran kartım ROG STRIX ve Aura Sync ile kullanıyorum kasamdaki diğer aydınlatmalarla beraber. Aradaki 350 liralık farka değer mi sizce? Çünkü B560M alırsam üstüne bir de Wi-Fi adaptör almak zorundayım, onu da hesaba katınca aradaki fiyat farkı neredeyse 2 katına çıkıyor.

Tam sistemim:

i5 11400F
ROG STRIX 3070
NZXT 650W 80+ Gold
XPG 8x2 3000MHz RGB RAM
1 TB M.2 SSD Samsung EVO
1 TB SATA SSD Toshiba
4 TB (2x2) HDD Toshiba
Corsair 4000D airflow kasa
Arctic Freezer e-Sports Duo soğutucu

@Tekin Alakuş

Son düzenleme:
Bence değer. RAM OC desteği de var.

Bence değer. RAM OC desteği de var.

Hocam ileriye dönüklük açısından bana da öyle geliyor, hatta sistemi ilk alırken ben de B560 almayı düşündüm fakat elimdeki RAM'ler zaten 3000 MHz ve yakın zamanda RAM'leri değiştime imkanım yok yeni anakart alacağım için, 16 GB şu anlık yetiyor bana, üstüne bir de H510'un dahili Wi-Fi antenine sahip olması eklenince beni biraz daha cezbetti H510, çünkü dediğim gibi bundan 1 ay kadar sonra kablolu bağlantı olmayan bir yerde kullanacağım kasamı ve kaliteli (anakarta takılan) Wi-Fi adaptörler de nereden baksanız 300-400 lira kadar. Sizce H510'un kendi adaptörü kötü müdür? Yani H510 alsam bile ekstradan adaptör almama gerek olur mu? Öyle olacaksa B560 almak daha mantıklı geliyor bana da.
Almışken B560 alın, kablosuz ağ için adaptör kullanabilirsiniz.

Hocam ben de öyle düşündüm fakat dediğim gibi kaliteli bir kablosuz adaptör (PCI-e girişine takılanlardan bahsediyorum USB şeklinde olanlardan değil) nereden baksanız 300-400 lira, onu da hesaba katınca aradaki fiyat farkı 2 katına çıkıyor, daha önce kullanmadığım için bilemiyorum fakat H510'un dahili anteni yeterli olacaksa H510 alacağım çünkü Yener hocama da söylediğim gibi bir süre daha RAM'leri değiştirme gibi bir durumum maalesef yok, ve iki kart arasındaki en bariz fark aralarındaki RAM slotu sayısı, B560 alsam bile bana sağladığı şeylerden faydalanamayacağım gibi görünüyor çünkü ne anakartın desteklediği MHz hızına sahip RAM var elimde ne de 4 slotu dolduracak kadar.

Son düzenleme:
Hocam ileriye dönüklük açısından bana da öyle geliyor, hatta sistemi ilk alırken ben de B560 almayı düşündüm fakat elimdeki RAM'ler zaten 3000 MHz ve yakın zamanda RAM'leri değiştime imkanım yok yeni anakart alacağım için, 16 GB şu anlık yetiyor bana, üstüne bir de H510'un dahili Wi-Fi antenine sahip olması eklenince beni biraz daha cezbetti H510, çünkü dediğim gibi bundan 1 ay kadar sonra kablolu bağlantı olmayan bir yerde kullanacağım kasamı ve kaliteli (anakarta takılan) Wi-Fi adaptörler de nereden baksanız 300-400 lira kadar. Sizce H510'un kendi adaptörü kötü müdür? Yani H510 alsam bile ekstradan adaptör almama gerek olur mu? Öyle olacaksa B560 almak daha mantıklı geliyor bana da.
Dahili kablosuz adaptörün kötü olduğunu zannetmiyorum. O zaman fazla masrafa gerek yok. Wi-fi ile birlikte Bluetooth desteği de geliyor. Alın gitsin. Hayırlı olsun.

Dahili kablosuz adaptörün kötü olduğunu zannetmiyorum. O zaman fazla masrafa gerek yok. Wi-Fi ile birlikte Bluetooth desteği de geliyor. Alın gitsin. Hayırlı olsun.

İnternetten varsa benchmark vs bakıp kararımı buraya yazacağım hocam, cevaplar için teşekkürler.

Araştırdım internetten hocalarım, H510'un dahili anteninin performansı gayet yeterli, üstüne bir de Bluetooth desteği getiriyor, böylece kablosuz gamepad ile de kullanabilirim, bunların sonucunda H510'u sipariş ettim az önce. Cevaplar için teşekkürler. @Tekin Alakuş @Yener K.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı